Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 06.05.2014
tulumaks | investeerimine

Mida teha tulumaksutagastusega

Iga aasta alguses tuleb enamikul meist esitada Maksu- ja Tolliametile möödunud perioodil teenitud tulude ja mõningate kulude kohta aruanne. Osadele makstakse pärast tuludeklaratsiooni  kontrollimist ka väike summa tagasi.

Tulumaksu võib tagasi saada kodulaenu intresside, vabatahtlikusse ehk III pensionisambasse tehtud sissemaksete, mõningate enda ja lapse koolituskulude ning annetuste eest.

Eestis on praegu väljastatud ligikaudu 160 000 kodulaenu, vabatahtlike pensionifondide ja kindlustuslepingutega on liitutud rohkem kui 100 000 korral ja küsitluste järgi teeb umbes 40% kõigist Eesti inimestest rahalisi annetusi. Seega võiks lootus riigilt midagi tagasi saada olla päris paljudel. Eelmisel kevadel tagastas maksuamet eestimaalastele kokku 97 miljonit eurot.

Tagasimakstavad summad on erineva suurusega nagu ka nende edasise kasutamise plaanid. Juhul kui eelarve on pingeline, on selle raha kasutamise otstarve tavaliselt juba ammu enne raha laekumist valmis mõeldud. Kui aga rahaline seis lubab ja kindlaid rahapaigutamise plaane pole, võiks kaaluda järgmisi raha kasutamise võimalusi.

1. Makse ära järelmaksuga ostetud kaupade eest. Kui olete ostnud püsikaupu või teenuseid järelmaksuga, siis suure tõenäosusega rakendub võlgu oldavale summale üsna kõrge intressimäär: vähemalt 10% aasta kohta. Kui leping võimaldab, tasuks sellistest kohustustest võimalikult kiiresti vabaneda.

2. Pange raha kasvama mõne tulevikuplaani (nt kaugema reisi või suurema ostu) realiseerimiseks. Väga mugav on väiksemaid ja keskmiseid summasid paigutada investeerimisfondidesse.

3. Kui olete lapsevanem, on mõistlik paigutada raha oma lapse iseseisva elu alustamise või koolikulude fondi. Selleks võiks jälle valida mõne investeerimisfondi. Veel parem oleks oma teismeline tema tulevikuplaanidesse kaasata ja koos parim kava välja mõelda. Valige mõned tooted või ettevõtted, mille pikemaajalisse püsimisse ja suurde kliendinõudlusesse usute, ning uurige nende ettevõtete tausta, majandusnäitajaid, seni makstud dividende ja prognoose. Põhjalik taustauuring aitab leida kõige potentsiaalsema ettevõtte, mille aktsiaid soetada. Nii teete väikese panuse oma lapse tuleviku heaks, aga samal ajal tekitate nii endas kui ka oma lapses investoripisiku, sest tõenäoliselt hakkate edaspidi selle ettevõtte ja tema aktsiate käekäiku jälgima ning nii võite avastada selle esimese sammu tulemusena investeerimismaailmast veel palju huvitavat. Tuleks aga meeles pidada, et aktsiate soetamist tasuks kaaluda alates 1000 euro suurusest summast.

4. Pange raha pensionipõlveks kõrvale. Pensioniks lisasummade kogumist on kõige lihtsam teha selleks spetsiaalselt loodud vabatahtlike pensionifondide või kindlustustoodete kaudu, aga seda saab teha ka kõigi muude investeerimistoodete abil. Mõistlik oleks ka jälgida, et mõne võimaluse puhul saab järgmisel aastal tulumaksu osa jälle tagasi, kuid mõne puhul mitte. Kindlasti tasub enne otsuse tegemist pensioniks kogumise lahendusi pakkuvalt pangalt nõu küsida!

 


Ülle Mathiesen
kogumis- ja investeerimistoodete äriarendusjuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.