Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 11.04.2016
investeerimine

Mida aktsiatesse investeerides silmas pidada?

Mida aktsiatesse investeerides silmas pidada? Foto: SEB

Ostke odavalt, müüge kallilt! See õpetus kõlab küll klišeena, ent kui soovite aktsiatesse investeerida, peate kindlasti läbi mõtlema, millal on aktsiad õiglaselt hinnastatud ja millal soovite sellest protsessist väljuda ehk oma investeeringu realiseerida.

Aktsia tootlus koosneb kolmest komponendist:

Kasumi muutus: kui ettevõtte (oodatav) kasum ajas kasvab, siis üldiselt liigub aktsia hind üles (v.a. juhul kui investorid leiavad, et see kasumikasv ei ole jätkusuutlik). Üldiselt vaatab turg alati ettepoole, ent kui ta alahindab kasumi kasvu ja ettevõte suudab turgu üllatada, kasvab ka aktsia kiiremini.

Hinna/kasumi suhtarvu muutus: suhtarvu mõjutavad muuhulgas intressimäärad, aktsia likviidsus, tegutsemiskeskkond, ettevõtte endaga seotud tegurid (kasvuväljavaated, erinevad riskid, poliitika, omanike otsused jne).

Dividendid, mida teile makstakse: dividendid on investoritele ainus reaalne käegakatsutav kasu ning väljamakstud raha on raha, kuniks see ei kõiguta ettevõtte finantsstabiilsust.

Niisiis proovige üksikaktsiatesse investeerides leida ettevõtteid:

  • kus kasum kasvab (turu ootustest kiiremini);
  • kus aktsia hinna ja kasumi suhtarvud on madalamad, kui oleks mõistlik;
  • mis hakkavad maksma või juba maksavad soliidset dividendi (millest turg teie arvates veel teadlik ei ole).

Et aktsiahinnad liiguvad üles-alla tulenevalt nõudlusest ja pakkumisest, on indeksfondid, mis jälgivad mõnda konkreetset indeksit, suhteliselt etteennustatavad – ettevõte, millel läheb kehvemini, võetakse indeksist välja ja asemele pannakse see, millel läheb hästi. Indeksfond on sunnitud aktsiaid ostma-müüma sellest tulenevalt. Taolisi tehinguid tehakse suurtes kogustes, mis võivad mõjutada hinda ja seda tasub investeerimisel arvesse  võtta. See toob esile järgmise teema – professionaalsed vs jaeinvestorid.

Professionaalsete investorite eelised on teadmised, kogemused, 100% ajaline pühendumus, informatsioonieelis (saavad ettevõtetega näost näkku kohtuda ning ettevõtete infoga süvitsi minna) ning efektiivsem tehingute teostamine (suurte tehingumahtude tõttu on tehingud, sh partner, hind, enne kokku lepitud). Nende puudusteks on eri investeerimismandaadid ja see, et suurem hulk raha seab likviidsuspiirangud.

Jaeinvestorite plussid on aga piirangutevaba investeerimine (kui miski meeldib, siis sellesse investeeritegi) ja ülimadalad likviidsuspiirangud. Miinuseks on vähem aega sellele pühenduda (põhitöö kõrvalt), vähem ressursse (sh infole) ja kogemusi ning kallim tehingute teostamine.

Lõpetuseks on väga oluline investeerimisportfelli hajutada, jaeinvestoril soovitatakse üksikute aktsiate korral ühel positsioonil mitte lasta ületada 20% tervikust, sest kõiki ohte ette ennustada on võimatu ja mõne negatiivse sündmuse (tehase põleng, skandaalid, regulatsiooni muutus vms) ilmnedes võib suur osa eeldatavast kasust kaduda. Hajutada tasub nii riikide, tööstusharude, varaklasside kui hoiuste vahel.

Lugege lisaks: Investeerimise seitsmevõistlus – erinevad investeerimisstrateegid

 


Tuuli Elstrok
vabakutseline ajakirjanik

 


Artikkel põhineb SEB Varahalduse fondijuht Marko Daljajevi loengul investeerimisseminaril „Rahajõustik” 29.03.2016.

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.