Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 12.09.2016
investeerimine | investeerimisrisk

Kuidas mõõta oma riskitaluvust investeerimisel?

Kuidas mõõta oma riskitaluvust investeerimisel? Foto: SEB

Risk on lihtsalt öeldes ebakindlus selle suhtes, mis investeeritud rahaga juhtuma hakkab. Ühelt poolt tähendab suurem risk võimalust teenida investeeringu pealt kõrgemat tulu, teisalt aga ohtu kaotada oma investeering.

Investeerimisriski taustal tuleb mõista kahte tähtsat elementi. Esimene neist on investori riskitaluvusvõime ja teine investeeringu enda risk.

Individuaalne riskitaluvus

Igaüks meist suudab taluda erinevat investeerimisriski. Tavaliselt jaotatakse investorid riskitaluvuse põhjal kolmeks:

  • konservatiivsed (tahavad riski vältida või riskivad vähe, isegi, kui tootlus on väga madal),
  • mõõdukad (aktsepteerivad mõõdukat riski mõõduka tootluse saavutamiseks) ja
  • agressiivsed (soovivad kõrgemat tootlust, isegi, kui heitlikkus on suur).

See, kui palju investor on valmis riskima, oleneb paljudest teguritest, näiteks investori eesmärkidest, eluolust, isiksusest, haridusest, ametist, investeerimisteadmistest ja -kogemustest ning finantsvõimekusest.

Lugege lisaks: 3 põhiküsimust, millele enne investeerimist mõelda

Finantseesmärkide ja investeerimishorisondi selge määramine

Näiteks, kui olete noor ja soovite investeerida oma pensionipõlveks, võite tahta rohkem riskida, et saada kõrgemat eeldatavat tootlust. Kui aga plaanite investeeritud raha varsti kasutada, näiteks kogute eluasemelaenu sissemakseks, ei pruugi te tahta kõrge riskitasemega investeeringutesse raha paigutada. Riskitaluvus on seotud investeerimishorisondiga: mida varem oma investeeringuid kasutama peate, seda väiksem on ilmselt riskitaluvus.

Vastake järgmistele küsimustele. Mida plaanite investeeritud rahaga teha? Kui palju raha vajate? Millal raha vajate? Kui suure osa investeeringust olete valmis kaotama? Need vastused aitavad oma finantseesmärke hinnata.

Lugege lisaks: Kas investeerida regulaarselt või suurem summa korraga?

Investori emotsionaalne võime taluda kaotust

Mis puutub iseloomu, siis mõni investor jääb oma investeeringule kindlaks, kui turul tekib langus. Samal ajal laseb mõni teine esimese probleemi tekkimisel jalga. Kui te ei saa öösiti magada, sest muretsete oma raskelt teenitud rahaga tehtud investeeringu pärast, olete ilmselt liiga agressiivselt investeerinud.

Samas võib kõrge riskitasemega investeeringut olla lihtne taluda siis, kui selle tootlus on positiivne. Tasub siiski mõelda, kas tunneksite sama, kui turg langeb ja hakkate oma investeeringuid kaotama.

Testide alusel saab hinnata investori riskitaluvust. Tavaliselt on need küsimustiku vormis ning puudutavad investori praegust finantsolukorda, eesmärke ja eelmiseid investeerimiskogemusi. Tavaliselt kuulub testi alla ka psühholoogiline osa, mis mõõdab investori emotsionaalset võimet riski taluda.

Investori riskitaluvus võib aja jooksul ka muutuda, näiteks kui pere kohustused suurenevad või vähenevad, majanduses toimuvad olulised muudatused või muutuvad teised asjaolud.

Seega on mõistlik oma finantseesmärgid ja riskitaluvus regulaarselt üle vaadata (soovitatavalt vähemasti kord aastas) ja vajadusel olla valmis tegema muudatusi.

Allikad: Forbes, FlexScore, Investopedia, „Principles of Finance” (Besley ja Brigham, kolmas väljaanne).

Artikkel põhineb SEB investeerimise kuukirjal (märts 2015).

 


Marianna Rõbinskaja
kliendikommunikatsiooni spetsialist

 

Käesolevat teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega muu investeerimisteenusena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. Investeering fondi on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.