Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 06.07.2017
investeerimine | finantsvõimekus

Kuidas alustada investeerimist?

Kuidas alustada investeerimist? Foto: SEB

Investeerimise puhul kehtib põhimõte – investeerige alati sellesse, mida mõistate. Kuna võrreldes raha kogumisega nõuab investeerimine põhjalikumat analüüsimist, tuleks kindlasti läbi mõelda enda eesmärgid ja võimalused.

• Kui suuri investeeringuid soovite teha?
• Kui palju oleksite valmis riskima?
• Kui pikaks ajaks soovite investeerida?
• Kui suurt tulu tahaksite teenida?
• Kui palju soovite iseseisvalt ajaliselt panustada investeeringute jälgimisele?

Lugege lisaks: 3 põhiküsimust, millele enne investeerimist mõelda

Investeerimisega alustamisel mõeldakse tihti fondide, aktsiate ja võlakirjade peale. Kuid millist nendest valida?

Üksikute väärtpaberite haldamine nõuab hea tulemuse saavutamiseks üldjuhul põhjalikke investeerimisteadmisi ja pikaajalist kogemust. Arvestama peaks ka seda, kui palju aega on võimalik investeeringute pidevale haldamisele pühendada. Lisaks on oluline arvesse võtta ka investeeritava raha ja võimalike teenustasude proportsiooni. Kui alustatakse väikeste summadega tasub ehk kaaluda investeeringuid, mille tehingu- ja hoidmistasud on võimalikult madalad.

Lugege lisaks: Kas investeerida regulaarselt või suurem summa korraga?

Fondid

Investeerimisega alustades kehtib põhimõte, et kõiki mune ei tasu ühte korvi panna, ehk hajutamine erinevate lahenduste vahel on tähtis. Kui alles alustate investeerimisega ja soovite paigutada väiksemaid summasid, on piisavat hajutust esmalt raske tekitada – siin võivad abiks olla investeerimisfondid.

Kui napib nii aega, teadmisi kui ka kogemusi, on mõistlik usaldada piisava hajutuse tekitamiseks oma raha professionaalsete investeerimisspetsialistide hoolde, kes aitavad saavutada tõhusama riskide hajutatuse, et vähendada üksiku investeeringu ebaõnnestumise mõju.

Fondi võib investeerimisobjektiks valida näiteks siis, kui ei ole aega ega teadmisi oma investeerimisportfelli ise koostada ja hallata, kuid on soov jaotada oma investeeringuid aktsiate, võlakirjade või muude varaklasside vahel. Fondi vara investeeritakse erinevat liiki finantsinstrumentidesse, hajutades nii investeeringut eri varaklasside vahel. Fondiosakute ostmiseks ei pea tingimata omama suuri summasid ja investeerida saab nii ühekordselt kui ka regulaarselt.

Fondsäästmine

Riske võib hajutada ka mitmes osas ostmise teel, nii on võimalik vältida näiteks “tipust” ostmist. Kui sõlmite fondsäästmise lepingu, paigutatakse määratud summa perioodiliselt valitud investeerimisfondi. Nii on võimalik investeerida ühtlaselt nii väärtpaberiturgude tõustes kui ka langedes. Fondsäästmise lepingu saab sõlmida nii SEB internetipangas kui ka pangakontoris, minimaalne regulaarne paigutus peaks olema vähemalt 10 eurot.

Investeeringutega kaasneb alati ka risk

Investeerimine võib olla hea viis hoidmaks pikas ajas oma raha ostujõudu, samas tuleb silmas pidada, et investeerimisega kaasneb alati risk ja seega tuleks investeerida vastavalt oma riskitaluvusele, teadvustades, et investeeringute väärtus on ajas kõikuv ning loodetud kasv ei pruugi realiseeruda

Kuidas mõõta oma riskitaluvust investeerimisel?

Fondide valimisel aitab investorit SEB erakliendihaldur, kelle juurde saab tulla nõustamisele.


Kai Kutsar
SEB äriarendusjuht

 

Eeltoodud teave AS-i SEB Pank poolt pakutavate toodete ja teenuste kohta on informatiivse iseloomuga. Esitatud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamisena, investeerimissoovitusena ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumisena või soovitusena mistahes lepingu sõlmimiseks. AS SEB Pank ei vastuta ülaltoodud teabe põhjal tehtud investeerimisotsuste eest ning investeerimisotsust ei tohiks teha üksnes käesolevas dokumendis esitatud teabele tuginedes.

Investeering on alati seotud mitmesuguste riskidega, mis võivad teostudes ebasoodsalt mõjutada investeeringu väärtust või realiseeritavust, investorite õigusi ja muid taolisi asjaolusid.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.