Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 17.08.2017

Kaspar Papli (22): vanemate poolt kogutud raha pani aluse tõsisele investeerimishuvile

Kaspar Papli (22): vanemate poolt kogutud raha pani aluse tõsisele investeerimishuvile Foto: Kaspar Papli erakogu

Tänapäeva noored on üha enam huvitatud investeerimismaailmast. Kaspar Papli on üks nendest. Tõuke, hakata ise oma investeerimisportfelli kasvatama, andis vanemate poolt talle tulevikuks kogutud raha.

Kaspar Papli on 22-aastane noormees, kelle ema tegi aastaid tagasi talle SEB-s Kasvuportfelli Juuniori lepingu. Täieealiseks saades läks vanemate poolt pojale investeeritud raha Kaspari käsutusse, kes tegeleb nüüd ise aktiivselt kogutud raha investeerimisega. „Kolme kvartaliga on minu portfell teeninud 24,5% kasumit. Protsent on päris arvestatav, ent suures osas on see tingitud siiski majanduse edukusest, mitte mingist nutikast strateegiast,“ avab ta oma portfelli köögipoolt.

Kaspari sõnul oli vanematelt talle kogutud rahaportfell suurepäraseks astmelauaks hakata investeerimisega tegelema. „Paljud noored kasutavad vanemate poolt kogutud raha iseseisvaelu finantseerimiseks. Rahapuhveri olemasolu oli ka mulle julgustavaks faktoriks Tallinnast ülikooli minekul, kuigi mul seda õnneks vaja ei läinud ja sain selle summa hoopis edasi investeerida.“

Kaspari ema Ave Papli lisab, et ta on raha kogunud kõigile oma kolmele lapsele. „Gümnaasiumi lõpetamisel lapse kulud kasvavad ja olen tahtnud, et meie pere sel hetkel raha pärast üleliia muretsema ei peaks. Lapse kogumislepingusse sai igakuine maksesumma valitud perele jõukohane ning lepingus on vabadus nii makseid suurendada kui ka keerulisemas olukorras vahele jätta. Samuti saab teha üksikuid lisamakseid, näiteks tähtpäevadel.

Lisaks oli Kaspari Kasvuportfell Juuniori lepingule võimalik juurde võtta ka õnnetusjuhtumikaitse. Lisakaitsed „tasusid end ära“, kuna poiss tegeles spordiga, juhtus lepingu jooksul ka mitmeid traumasid. Kindlustuse hüvitis oli heaks toetuseks nende ravimisel.

„Lapsevanemana olin uhke, et sain lapsele tagada täisealiseks saamisel rahalise kindlustunde. Tingimuseks seadsin talle, et ta käib pangas nõustamisel ja viib end kurssi investeerimise alustega. Ta sai sellest kogemusest pisiku ise oma investeeringutega tegelema hakata,“ räägib Ave.

Kaspar julgustab noori raha koguma ning investeerimistarkusi uurima. „Kogumine käib investeerimisega kokku nagu tasakaalustatud toitumine tervisespordiga — parima tulemuse saavutamiseks tuleb mõlemale piisavalt tähelepanu pöörata. Igasugune portfellilahendus, kuhu on võimalik regulaarselt, kuid paindlikult raha juurde maksta, aitab kogumisharjumuse tekkimisele kaasa. Mulle tundub, et see protsess on sarnane lemmiklooma eest hoolitsemisele. Nii nagu soovime, et meie lemmikloomadel oleks hea olla, nii tahame, et ka investeerimisportfellil läheks hästi. Kui portfell annab märku, et omanik peaks oma käitumises korrektuure tegema, siis tuleb sellest õppetunnist õppida ja püüda paremini. Mida rohkem õpime koguma ja investeerima, seda edukamalt portfell kasvab.“

Lugege lisaks: Kuidas koguda oma lapsele elluastumiseks stardiraha?

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 

Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks.

Investeerimisega kaasnevad riskid ja võimalused, mis võivad tuua nii kahjumit kui kasumit, investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.

Enne investeerimisotsuse tegemist palun tutvuge hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga SEB kodulehel www.seb.ee/fondikursid. Vajadusel registreeruge nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.
 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.