Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 02.02.2014
investeerimiskonto | tootlus | tulumaks

Kas Teie juba kasutate investeerimiskontot?

Kolm aastat tagasi said füüsilisest isikust investorid hakata kasutama investeerimiskontot — kauaoodatud võimalust, mis lubab investeerimistegevusest teenitud tulu maksustamist edasi lükata.

Investeerimiskonto eeliseid tuleks tunda

Kui varem asutasid mitmed nutikad erainvestorid maksustamise edasilükkamiseks ettevõtte (näiteks osaühingu), mille teenitud kasumit ei maksustata enne äriühingust dividendide välja võtmist, siis loodud investeerimiskonto süsteem muutis eraisikute ja äriühingute investeeringute maksustamise põhimõtted ühetaoliseks. Seega tegi investeerimiskonto süsteemi kasutuselevõtt üksnes investeerimise eesmärgil äriühingu asutamise tarbetuks ning vabastas mitmed erainvestorid tülikast kohustusest korraldada ettevõtte raamatupidamist ja täita muid ettevõtjale õigusaktidega pandud kohustusi.

Investeerimiskonto lahendusele seatud ootused olid kõrged ja neid väljendas juba uue süsteemi tutvustamisel 2010. aastal rahandusministeeriumi finantsturgude poliitika osakonna juhataja Thomas Auväärt: „Selle süsteemi eesmärk ongi soodustada investeerimist, panna inimesi mõtlema veel kord säästmisele ja pensionipõlveks raha kõrvale panemisele. Kui kogu aeg väärtpaberitesse edasi investeerida, siis võimaldab see süsteem tegelikult kuni pensionipõlveni raha koguda ilma, et tekiks tulumaksukohustus.”

Millal võiks investeerimiskontot kasutada

Investeerimiskonto süsteem lükkab maksukohustust edasi, mitte ei vabasta maksudest. Kui on soov investeeringust saadud tulu kohe kasutusele võtta, siis ei ole investeerimiskonto rakendamine otstarbekas. Kui eesmärk on saadud tulu uuesti finantsvaradesse investeerida, on mõistlik kaaluda investeerimiskonto kasutamist.

Kas ja kuidas saab tulumaksu edasilükkamisest võita

Tavapäraselt tuleb eelmisel aastal finantsvara müügilt saadud kasum või kahjum igal aastal deklareerida ning kasumi teenimise korral on vaja tasuda tulumaks. Investeerimiskontot kasutades tuleb tulumaks tasuda alles siis, kui finantsvaralt teenitud kasum võetakse tarbimisse. Siit tulebki välja investeerimiskonto põhiline kasu: pärast finantsvara müüki saab kogu raha uuesti investeerida ilma, et peaks vahepeal tulumaksu tasuma.

Vaatame näiteks, kui palju teenib kahe eri maksusüsteemi puhul investor, kes investeerib 10 000 eurot, vahetab igal aastal oma investeerimisobjekti ja kelle keskmine investeeringu tootlus on 5% aastas.

Esimese aasta lõpus saab investor investeerimiskontot kasutades edasi investeerida 10 500 eurot. Väljaspool investeerimiskontot ehk tavasüsteemi korral tuleb kõrvale panna tulumaksu summa 105 eurot ja edasi saab investeerida selle võrra vähem ehk 10 395 eurot.

Investeerides 30 aastat, on aga tulemused järgmised:
investeerimiskontole on kogunenud 43 219 eurot,
tavapärast süsteemi kasutades üksnes 31 969 eurot.
Kui investeerimiskontolt kogu summa välja võtta ja tasuda tulumaks, on investori kogu perioodi tootlus 4,39%, samas kui tavasüsteemi tootlus on 3,95%: investeerimiskontot kasutades teenib investor 4274 eurot rohkem.

Seega: kasutades investeerimiskonto süsteemi, on võimalik panna muidu tulumaksule kulutatud summa enda kasuks tööle ja teenida selle pealt võrreldes tavasüsteemiga lisatulu.

  Investeerimiskonto Tavaline süsteem
Aasta Summa € Summa € Tulu € Tulumaks* €
2013 (esialgne investeering) 10 000 10 000    
2014 10 500 10 395 500 105
2015 11 025 10 806 520 109
... ... ... ... ...
2043 43 219 31 969 1 538 323
Teenitud kasum kokku 33 219 27 809 27 809  
Tulumaks* kokku 6 976 5 840    
Investorile 36 243 31 969    
    4 274    

 


Kai Kutsar
SEB kogumis- ja investeerimisteenuste arendusjuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.