Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 19.05.2015
investeerimine | investeerimisrisk

Kas investeerida regulaarselt või suurem summa korraga?

Kas investeerida regulaarselt või suurem summa korraga? Foto: SEB

Kõik investorid sooviksid osta odavalt ja müüa kallilt, ent ajastamine pole sugugi nii lihtne ning seega on mõistlik valida kahe enim levinud variandi vahel: ühekordsed suuremad investeeringud või regulaarsed väiksemad investeeringud.

Antud dilemma ees seisab investor hetkel, kui on kindlalt otsustanud, kuhu ta investeerida soovib (aktsiad, fondid vms). Üks levinumaid regulaarse investeerimise vorme on investeeringute hajutamine ajas, mis oma olemuselt tähendab ettemääratud rahasumma investeerimist kindlate perioodide järel (tavaliselt kord kuus või kvartalis) ja seda sõltumata ostetava vara hinnatasemest sellel hetkel.

Riskivabam võimalus

Investeeringute hajutamine ajas võib olla vahend, millega vähendada kõige kallimal hetkel ostmise riski. Kui väärtpaberi hind langeb, saate sama summa eest rohkem väärtpabereid ja kui hind kerkib, olete ikkagi väärtpaberi kohta investeerinud keskmiselt vähem raha kui olles need kõik ostnud hinna tipus languse-eelse hinnaga. Näiteks kui investeerite igas kvartalis 100 eurot ja esimeses kvartalis on väärtpaberi hind kaks eurot, saate 50 aktsiat. Järgmises kvartalis langeb hind ühe euro peale, saate 100 aktsiat. Kolmandas kvartalis kerkib aga hind nelja euro peale, saate 25 aktsiat. Teie omanduses olevate väärtpaberite keskmine hind tuleb kolme kvartali peale 1,71 ja väärtpaberi keskmine turuhind sel perioodil on aga 2,33 eurot.

Lugege lisaks: Kuidas investeeringu tootlust arvutada

Sellisel viisil investeerimine võib tunduda kindlam ja stabiilsem, kuid vaatamata sellele esineb risk alati. Mitmes akadeemilises uurimuses on võrreldud investeeringute hajutamist ühekordse investeerimisega ja tulemuseks on, et kuna turud on minevikus pikema perioodi vältel tõusnud, on kohe investeerimine tavaliselt parem kui homseni ootamine, sest siis on suurem võimalus aja jooksul toimuvast hinnatõusust kasu saada. Investeeringute hajutamise korral on teil aga osa rahast mängust väljas, mis omakorda tähendab, et võite mõnest teisest tuluvõimalusest ilma jääda.

Ühekordse investeeringu nõrgad küljed

Ühekordne investeering kui küllaltki riskialdis käitumine nõuab küllaltki tugevaid närve. Ei saa eeldada, et turud käituvad tulevikus varasemaga sarnaselt. Võib esineda pikki perioode, mille jooksul väärtpaberihinnad ei tõuse. Kui te lühiajalisi kahjusid ei talu, eriti siis, kui need leiavad aset peagi pärast investeerimist, võite oma väärtpaberid müüa valel ajal.

Teine probleem on investeeritava summa kõrvalepanemisega. Kõik inimesed pole nii distsiplineeritud, et vahepeal kogunenud summa puutumata jätta – tekivad teised ostusoovid või jäetakse raha kogumisse paus.

Otsuse langetamine väärtpaberite regulaarse ja ühekordse summa investeerimise vahel illustreerib klassikalist balansseerimist riski ja tulu vahel, mida hõlmavad kõik investeeringud. Oluline on tunda iseennast ja enda võimalusi investorina. Iga lähenemise plusside ja miinuste mõistmine võib aidata langetada otsust, mis sobib kõige paremini just teie iseloomu ja olukorraga.

Lugege lisaks: Milliseid küsimusi enne investeerima asumist küsida

Eelnev teave on informatiivse iseloomuga. Seda teavet ei tohi käsitleda investeerimisalase soovituse andmise või nõustamisena ega toote või teenuse pakkumisena. Üldine teave nii investeerimise kui ka väärtpaberite kohta on kättesaadav SEB kodulehel www.seb.ee/investorkaitse.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.