Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 21.12.2018
investeerimine

Investorkaitse direktiiv muudab investeerimise läbipaistvamaks

Investorkaitse direktiiv muudab investeerimise läbipaistvamaks Foto: SEB

3. jaanuaril 2018 jõustuv EL direktiiv MIFIDII mõjutab kõiki eraisikuid ja ettevõtteid, kes on seotud väärtpaberite kauplemisega Euroopa Liidus. Direktiivi mõjul muutub investeerimine läbipaistvamaks, investorid hakkavad saama põhjalikumat informatsiooni oma väärtpaberite ning investeerimisega seotud tasude kohta ning muutub ka panga ja kliendi vahel liikuv infohulk. SEB klientide jaoks korraldame ülemineku uutele nõudmistele sujuvalt.

Kliendid saavad liigitatud ning paremini informeeritud

Uute nõudmiste jõustumisega hakkavad kõik kliendid lisaks jooksvalt kättesaadavale infole internetipangas saama ka kvartaalset koondinfot väärtpaberitega seotud asjaolude kohta. Info esitatakse struktureeritumalt ja investorile arusaadavamalt. Muudatus hõlmab kõiki väärtpabereid, millega kaubeldakse reguleeritud turgudel, samuti fondiosakuid ja derivatiive. Seoses tehingute raporteerimisega muutub investeerimisühingu jaoks oluliselt ka finantsinspektsioonile saadetava info hulk.

Investeerimisteenuste mõttes hakatakse kliente liigitama nende suuruse, tegevusvaldkondade või ka investeerimiskogemuse järgi. Asjatundlikul kliendil on investeerimisvaldkonnas laialdasemad teadmised ja kogemused ning nende varade maht ja tehingute arv on suuremad kui tavakliendil.  Asjatundlik klient on reeglina juriidiline isik, kes vastab teatud tingimustele. Samuti on asjatundlik klient investeerimisettevõte, krediidiasutus, riik, rahvusvaheline organisatsioon. Tavaklient võib olla nii eraisik kui ka keskmise suurusega ettevõte. Ka kohalik omavalitsus liigitatakse uute nõuete kohaselt tavakliendiks.

Tasud on selgemalt välja toodud

Kui seni võis tavainvestori puhul juhtuda, et ta päris täpselt aru ei saanud, mille eest ja kui palju ta väärtpaberiturul kaubeldes teenustasusid maksis, siis edaspidi tänu MIFID II nõudmistele seda ei saa enam juhtuda. Instrumentide kauplemisega seotud tehingutasud ja hoidmistasud tuuakse selgemalt välja ja investor enam ei pea ise investeerimisteenuse pakkuja hinnakirjas näpuga järge ajama. Tänu muudatusele saab investor edaspidi parema ülevaate sellest, millisest kogusest ja summast alates on tal üldse mõistlik väärtpaberitega tehinguid teha.

Vaadake lisaks: Regulaarne investeerimine

Mida peab tegema väärtpaberite omanik?

Pankadele toovad uued nõuded kaasa olulise töömahu kasvu, kuna infot tuleb koguda ja töödelda senisest rohkem. Samuti peavad pangad oluliselt täiendama nii pangasiseseid dokumente ja protsesse kui ka kliendile suunatud materjale. Mõningal juhul on vajalik ka seniste investeerimisvaldkonna lepingute ümber sõlmimine. SEB klientide jaoks tehakse üleminek võimalikult mugavaks, vajalike muudatuste tegemiseks ei pea kliendid pangaga eraldi ühendust võtma.

Eraisikust väärtpaberikonto omanik peab uue aasta algusest väärtpaberitehinguid tehes esmalt allkirjastama väärtpaberikonto lepingu lisa. Seda saab teha mugavalt ka internetipanga vahendusel.

Juriidilised isikud, kes teevad tehinguid turgudel kaabeldatavate väärtpaberitega peavad endale taotlema LEI-koodi, sest ainult selle olemasolul saab tulevikus väärtpaberitehinguid teha. LEI-kood (legal entity identifier) on 20-kohaline kordumatu kood, mille abil on võimalik identifitseerida tehinguid. LEI koodi alusel tuvastavad järelevalveasutused võimalikke turukuritarvitusi, rahapesu ning kasutavad seda muudel järelevalvelistel eesmärkidel.

LEI-koodi on võimalik taotleda volitatud LEI operaatorilt. Selleks tuleb valida LEI operaator, luua tema veebilehel kasutajaprofiil ja esitada nõutavad andmed. Kood väljastatakse paari päeva kuni paari nädala jooksul. Tasub teada, et koodi väljastamine on tasuline ning tasuda tuleb ka selle iga-aastase uuendamise eest. Ilma LEI-koodita pangad uuest aastast enam väärtpaberitehingute ordereid ega korraldusi vastu ei võta, sestap tasuks koodi taotleda aegsasti. LEI-koodi nõue ei puuduta eraisikuid.

Kokkuvõttes teevad need muudatused väärtpaberituru palju läbipaistvamaks ja suurendavad ka investorite teadlikkust ning kaitset. Sellest omakorda võidavad kõik osapooled nii vähenevate turumoonutuste, kui ka parema investorriski kaitse tõttu.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.