Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 15.12.2018
pension | investeerimisrisk | ettevõtlus

Investment Minutes: Ettevõtlus kannatab ka …

Investment Minutes: Ettevõtlus kannatab ka … Foto: Chapman Chow, Unsplash

II pensionisamba vabatahtlikuks muutmise plaan kahjustab juba praegu Eesti ettevõtete rahastamisvõimalusi. Olukorras, kus pensionikogujatele võidakse anda võimalus kogutud säästude viimiseks elektroonikapoodi või reisibüroosse, ei saa fondivalitsejad endale lubada senise strateegiaga jätkamist.

 

SEB pensionifondid on erinevatesse erakapitali ja kinnisvarafondidesse investeerinud või andnud lubadusi investeerida ligi 50 miljoni euro ulatuses. Enne uue koalitsioonilepingu avalikustamist oli meie plaan kodupiirkonna investeeringutega jätkata või neid isegi suurendada. Praegune olukord sunnib aga vähemlikviidseid ja pikema tähtajaga investeeringuid vaatama teise pilguga.

Käesoleval aastal jõustunud muudatused investeerimisfondide seaduses andsid fondidele senisest paindlikumad võimalused Eestisse ja kodupiirkonda investeerimiseks. Enne kui need muudatused jõudsid aga tööle hakata, pööras uus valitsuskoalitsioon need head kavatsused pea peale. Vastutustundlik fondivalitseja ei saa endale lubada uute ebalikviidsete investeeringute tegemist, kui üks valitsuspartner kasutab administratiivset ressurssi pensionifondide  ja laiemalt pikaajalise säästmise ja investeerimise halvustamiseks ning õhutab kas tahtlikult või tahtmatult inimesi oma sääste ära kulutama.

Paradoksaalsel kombel võivad siin võitjaks osutuda hoopis pangad, sest rahastamisel väheneb konkurents pensionifondide poolt ja meie ettevõtted kinnistatakse veelgi rohkem pankade kui laenuandjate külge.

SEB fondijuht Endriko Võrklaev on üks kogenumaid investeeringute juhte Eestis, pühendades sellele valdkonnale üle 15 aasta. Investeerimine on Endriko jaoks nii töö, kui ka hobi. Viimastel aastatel on Endriko põhitähelepanu suunatud varade jaotusele pensioniportfellides, Eestis on ta aga tuntud investeerimise valdkonna kõneisik ning üks tulisemaid investeerimise populariseerijaid.

 

 


Endriko Võrklaev
AS SEB Varahalduse fondijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.