Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 05.04.2019
investeerimine | kogumine | planeerimine

Investeerimine algab raha kogumisest

Investeerimine algab raha kogumisest Foto: iStock

Investeerimine on raha paigutamine viisil, mis nõuab aega ja teadmisi ning mille peamine eesmärk on tulu teenida. Niisugune sissetulek tundub ahvatleva võimalusena, kuid selleni jõudmiseks peab esmalt alustama väikestest sammudest.

Kui on tekkinud huvi investeerimise vastu, siis kerkib tihti esile küsimus, kuidas ja millest alustada. Loomulikult on oluline end kõigepealt raha paigutamise teemadega kurssi viia ja samal ajal teha algust ka algkapitali kogumisega.

Investeerimine erineb tavapärasest kogumisest selle poolest, et viimase eesmärk on pigem lühiajaline – ootamatute väljaminekute või suuremate ostude tarbeks. Miks aga mitte seada kogumise üheks põhieesmärgiks just investeerimisega tegelemist?

Kui tundub, et raha ei jää kunagi piisavalt üle

Kogumine tundub utoopiline, kui kogu palk kulub ära planeeritud hädavajalikeks kulutusteks ja vahel nõuavad sellest oma osa ka ootamatud väljaminekud. Tegelikult on võimalik raha kõrvale panna isegi siis, kui endale näib, et selleks ei ole iial ülearuseid vahendeid.

Kogumist alustades on kasulik esialgu uurida, millised on teie väljaminekud tegelikkuses. Selleks sobib hästi mõni elektrooniline tulude ja kulude analüüsimise keskkond ehk Rahapäevik, mis näitab täpselt, kuhu teie raha läheb. Sel viisil on lihtne oma igakuiseid oste jälgida ja analüüsida, kas leidub kulutusi, mida saaks vähendada või hoopis vältida. Rahapäevik jaotab väljaminekud ka kuluklassidesse ja loob andmete baasil kuu eelarve, mis annab igakuistest rahaasjadest põhjaliku ülevaate.

Lugege lisaks: Investeerimine algab raha kogumisest

Raha saab ka märkamatult kõrvale panna

Rahakogumine ei tähenda alati seda, et ees ootab ebameeldiv elumuutus ja piinarikas kokkuhoid. Piisab mõnest väikesest ja kavalast muudatusest, mis elukvaliteedis tingimata langust kaasa ei too. Näiteks aitab Digikassa koguda nõnda, et seda ise peaaegu ei tajugi. See lahendus ümardab kaardimaksete summad ülespoole täiseuroni ning kannab ümardatud ja makstud summade vahe teie arvelduskontolt kogumishoiusele. Sel viisil hakkab kogutav rahatagavara suurenema pikkamööda, kuid järjepidevalt.

Mõistlik on ise süüa teha

Tänapäeva elutempo on kiire ja mõnikord tundub meile, et isegi söömiseks pole piisavalt aega. Mugava lahendusena käime väljas lõunatamas või haarame poes valmistoidu järele. Pealtnäha ei paista selline teguviis kuigivõrd kulukas, aga kuu lõpuks kasvab sellest päris kopsakas väljaminek. Oletame, et kulutame valmistoidule igal tööpäeval viis eurot. Kuu lõpuks aga avastame, et söömismugavuste peale on kulunud sada või enamgi eurot. Toidule läheb tunduvalt vähem raha, kui leiame ise söögi valmistamiseks ja kodus einestamiseks rohkem aega.

Heaks nipiks võib pidada ka ostunimekirjade koostamist, sest siis on täpselt teada, mida toidukauplusest on vaja. Nii väldite impulsiivoste. Näiteks on minuraha.ee kodulehel üks nutikas kalkulaator, mille abil vaadata, kui palju te saaksite emotsiooniostude ja pisikulude pealt kokku hoida. Ka ostunimekirju ei pea enam vaid paberi ja pliiatsiga tegema, vaid selleks on võimalik oma telefoni laadida ka põnevaid äppe, nt Shopping List, Out of Milk Shopping List jne. Võimalusi on palju ja igaüks leiab endale kindlasti sobivaima variandi.

Suured eesmärgid saavad alguse väikestest sammudest

Levinud on väärarusaam, et investeerimine on jõukohane vaid varakatele inimestele. Tegelikult on võimalik alustada ka väikestest summadest, mis ikkagi eeldab kõigepealt nende olemasolu. Peale raha ja teadmiste kogumise on investeerimise puhul väga oluline ka kindel soov osa oma rahast kõrvale panna ning tagavarasid kasvatada. Vankumatu tahe ja püsivus oma eesmärkide saavutamisel ongi see, millest kõik algab.

 

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.