Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Investeerimine - 26.04.2016

3 põhiküsimust, millele enne investeerimist mõelda

3 põhiküsimust, millele enne investeerimist mõelda Foto: SEB

Kui investeerimisega algust teha, tasub meeles pidada mõningaid põhitõdesid, näiteks millesse üldse investeerida, millal seda teha ja millist meetodit kasutada.

1. Millesse investeerida?

Kõige sagedamini investeeritakse aktsiatesse ja võlakirjadesse. Aktsia on kui tükike ettevõttest, mille edu korral on edukas ka aktsionär, ent raskuste korral peab ta dividenditulust loobuma. Ettevõtte pankroti puhul kaotab aktsionär üldiselt kogu investeeringu, mistõttu sobivad aktsiad pigem riskivõtjaile. Võlakiri on nagu lõpptähtajaga laen väärtpaberi kujul, kus võrreldes aktsionäridega on võlakirjaomanike risk küll madalam, ent ka saadav tulu on väiksem. Seetõttu on minevikus aktsiate turumäärad võlakirjade omast kõrgemad olnud.

Sageli kõrvutatakse aktsiaid ja võlakirju toorainete (nt kuld) ja kinnisvaraga. Ent kuna volatiilsus ehk kõikuvus ühe tooraine hinnas võib olla üsna märkimisväärne, ei tasu oma tulevikku üles ehitada vaid ühele metallile tuginedes – hajutage riske, investeerides eri varaklassidesse.

Lugege lisaks: Mida aktsiatesse investeerides silmas pidada?

2. Millal investeerida?

Selleks et osata õigel ajal sobilikku varaklassi investeerida, tuleb tunda majandustsükli etappe ja neile iseloomulikke jooni. Nii teevad ettevõtted buumi ajal suuri investeeringuid ning ka eraisikud tarbivad palju ja see hoiab majandust kiiretel tuuridel. Inflatsioon kiireneb ning tekib arvestatav palga- ja hinnasurve. Buumi ohjeldamiseks tõstavad keskpangad intressimäärasid, mille tulemusel muutub laenamine kallimaks ja inimeste huvi selle vastu väheneb. Langusperioodil ei julge eraisikud enam tarbida, ettevõtted koondavad inimesi, inflatsioon aeglustub ja hinnasurve väheneb. Selles olukorras alandavad keskpangad veidi intressimäärasid, et majandust taas turgutada. Kriisile järgnevas taastumise etapis hakatakse aga taas investeerima ja tarbima.

Teiseks peate mõtlema sellele, millal on aktsiad õiglaselt hinnastatud ja millal soovite sellest protsessist väljuda ehk oma investeeringu realiseerida. Seega proovige näiteks üksikaktsiatesse investeerides leida ettevõtteid:

  • kus kasum kasvab (turu ootustest kiiremini);
  • kus aktsia hinna ja kasumi suhtarvud on madalamad, kui oleks mõistlik;
  • kes hakkavad maksma või juba maksavad soliidset dividendi (millest turg teie arvates veel teadlik ei ole).

3. Millist meetodit kasutada?

Enne tehingut tuleks hoolikalt läbi mõelda, kas te soovite investeerida pika- või lühiajaliselt ning millisel ajahetkel ja mis tingimustel te tehingust väljuda tahate. Sellest tulenevalt saate valida endale sobiliku investeerimismeetodi, olgu selleks siis osta-ja-hoia strateegia, mis seisneb hea mainega aktsiate ostmises küllalt pikaks ajaks; suhtarvude meetod, kus investor otsib suhtarve, mis näitavad, millised väärtpaberid on võrreldes saadava tuluga odavad, või mõni muu meetod. Muidugi ei taga ükski meetod sajaprotsendilist edu, aga oluline on nende toimimise tõenäosust teie kasuks kallutada ja neid omavahel kombineerida.

Lugege lisaks: Kas investeerida regulaarselt või suurem summa korraga?

 


Tuuli Elstrok
vabakutseline ajakirjanik

 


Artikli aluseks on SEB Varahalduse fondijuhtide Endriko Võrklaeva ja Marko Daljajevi ning SEB Marketsi analüütiku Kristofer Vähi loengud investeerimisseminaril „Rahajõustik” kevadel 2016.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.