Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 17.06.2015
turvalisus | e-lahendused

Windows XP ei ole enam turvaline

Windows XP ei ole enam turvaline Foto: iStock

Iga kümnes arvuti Eestis töötab endiselt Windows XP toel. Aegunud operatsioonisüsteem ei paku enam turvariskide ja internetis levivate viiruste eest kindlat kaitset. Seetõttu on Windows XP aeg ametlikult läbi saanud.

Tehnoloogia areng on olnud tohutult kiire ja mis kümme aastat tagasi oli parim, on nüüdseks siiski ajale jalgu jäänud. Tänapäeva elustiil on mobiilne ja eeldab pidevat võrguühendust. Seetõttu ei piisa enam Windows XP võimalustest arvutite kaitsmiseks uute turvaprobleemide eest.

Arvuti kaitsmise eest tuleb ise hoolt kanda

Microsoft lõpetas oma XP-süsteemile toe pakkumise juba 8. aprillil 2014. See tähendab, et aegunud operatsioonisüsteemiga arvuti küll töötab, kuid sinna ei saadeta enam süsteemi- ja turvauuendusi. Seepärast ei suuda ka viirusetõrjeprogrammid ega tulemüür arvutit täielikult kaitsta ja igaüks peaks ise oma raali turvalisuse eest hoolitsema.

Uusi süsteeme ja viirusetõrjeprogramme peaks uuendama näiteks seetõttu, et internetipanga külastus võib vana XPga olla riskantsem. Halvasti kaitstud arvutit armastavad ka küberkurjategijad, kes tahavad raali pahavaraga nakatada. Kõige hullemal juhul on võimalik jälgida kasutaja toiminguid, salvestada salasõnu ja pääseda ligi isiklikele andmetele. Internetipank on küll hästi turvatud, aga kui teie arvuti seda pole, on riskid siiski olemas.

Ka ID-kaardi kasutamine võib olla häiritud

Vana operatsioonisüsteemi kasutades võib ka ID-kaart töötamise lõpetada, sest alates 2014. aasta suvest ei väljastata enam Windows XP jaoks uusi ID-kaardi tarkvaraversioone. See tähendab, et edaspidi võib internetipanka või mõnda teise veebikeskkonda sisenemine ebaõnnestuda. Tuge ei pakuta ka XP lisaseadmetele, seega ei pruugi teie arvutiga ühendatud printer, skanner või muud seadmed toimida.

Uus operatsioonisüsteem kahandab riske

Kindlasti ei tohiks turvariskidesse kergekäeliselt suhtuda. Kui teie arvutis on endiselt vana Windows XP operatsioonisüsteem, siis on kindlasti soovitatav vahetada see kõige uuema versiooni vastu, milleks on Windows 8.1. See pakub regulaarselt turvavärskendusi, mis aitavad teie arvutit pahatahtlike rünnakute eest kaitsta. Windows 8.1 on kiire, turvaline, töökindel ja selle saab seadistada just teile käepäraseks.

Pangad teevad endast kõik, et internetipanga kasutamine oleks turvaline ja mugav, kuid oluline roll on ka klientidel. Turvariskid tuleb viia miinimumini ja hoolitsege selle eest, et arvuti, millega internetipanka külastate, oleks varustatud turvauuenduste ja värskeima tulemüüri ning viiruste- ja nuhkvaravastase tarkvaraga. Vananenud operatsioonisüsteem seda kõike enam pakkuda ei suuda.

Windows XP on oma aja ära elanud

Nüüdseks aegunud Windows XP jõudis turule 2001. aastal ja oli oma aja kohta suurepärane ning uuenduslik operatsioonisüsteem. See oli kiire ja stabiilne, aidates miljonitel inimestel muretult töötada. Microsofti jaoks oli Windows XP aastatel 2001–2005 üheks menukaimaks tooteks, sest pakkus kasutajasõbralikkust ja mugavust. Järjest enam pöörati tähelepanu turvalisusele ja kasvas ka tugikeskuste roll.

Nüüd on aga ajad muutunud ja kõnealune operatsioonisüsteem on vananenud. Kaasaegsel elul on uued ning palju rangemad nõudmised ja seetõttu tuleb Windows XP väärikalt puhkusele saata. Kõik Windows XP kasutajad peaksid oma süsteemi vahetama uuema ja turvalisema vastu.

 

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.