Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 20.08.2014
noor | tudeng | välismaa | reisimine

Välismaale õppima mineva tudengi rahaasjade meelespea

Välismaale õppima mineva tudengi rahaasjade meelespea Foto: SEB

Paljud tudengid õpivad mõnda aega välismaal. Kogemus on kindlasti seda väärt, kuid lisaks muudele ettevalmistustele tasub läbi mõelda ka pangakaardi ja internetimaksetega seotud asjaolud.

Kuigi Euroopa Liitu kuulub 28 riiki ja paljudes neist on kasutusel ka euro, võivad pangareeglid ja vajaminevad dokumendid Eesti omadest erineda. Seetõttu tasub enne välismaale õppima minekut end kohalike pankade reeglitega kurssi viia, et välismaale elama asumine sujuks uues riigis võimalikult probleemivabalt.

Välismaale minnes peaks teil olema varutud piisavalt raha, et esimesed kuud muretult hakkama saada. Nii väldite kohapeal tekkivat rahamuret ja saate rahulikult ülikooliellu sulanduda.

Mõelge läbi, millist pangakaarti soovite kasutada. Kas eelistate jätkata Eesti pangakaardi ja -konto (viimasega on võimalikud SEPA maksed) kasutamisega või on hoopis plaanis avada välisriigi pangas uus konto? Esimesel juhul uurige sihtriigist, kas seal on teie kaart aktsepteeritud. Näiteks Hollandis domineerivad Maestro ja Mastercard, mistõttu võib Visa kaardiga maksmisel paljudes kohtades probleeme tekkida.

Kui soovite aga välisriigi panga teenuseid kasutama hakata, siis viige end kurssi, mida too pank konto avamiseks nõuab. Tihti soovitakse konto olemasolu tõendit või lausa kodupanga soovituskirja ja need tasub küsida enne välisriiki suundumist. Nii on teil endal muret vähem ja vajalikud dokumendid ennetavalt kaasas.

Vaadake üle ka kõik pangakaardiga seotud limiidid ja määrake need oma reaalsetele vajadustele vastavaks. Nende hulka kuuluvad nii sularaha väljavõtmise, kaardiga maksmise kui ka ülekannete tegemiseks vajalikud piirmäärad. Oma limiite saate vaadata internetipangast või küsida tellerilt.

Lisaks kontrollige ka kaardi õigusi, kuna võib juhtuda, et kaardil pole näiteks välismaal kasutamise või internetist ostmise õigust. Seda saate teha mugavalt oma internetipangas või pangakontoris telleri abil. Paljud deebetkaardid aga ei olegi mõeldud internetis maksmiseks. Seetõttu soovitame omada ühte krediitkaardi põhjaga deebetkaarti, millega saate maksta internetis ja näiteks sõiduvahendi rendi eest.

Kuna välismaal räägitakse võõrkeelt, süsteemid võivad olla erinevad ja bürokraatia hoopis teine, siis tasub endale juba kodumaal selgeks teha, kuhu pöörduda või kuidas käituda, kui kaart on varastatud või kadunud. Kindlasti jätke meelde, et sellisel juhul tuleb panka esimesel võimalusel teavitada. Välismaal olles on seda kõige kiirem ja mugavam teha telefoni teel. Pärast teatamist teie kaart blokeeritakse, et teised isikud ei saaks seda kasutada.

Identiteedivargused ja kaartide kopeerimised on muutunud üha levinumaks probleemiks. Kuigi turvasüsteemid muutuvad aina paremaks, tuleb kaardi ohutuse eest hoolitseda ka omanikul endal. Varguste vältimiseks hoidke kaardi andmeid vaid enda teada, andmata neid isegi oma lähedastele. Kindlasti ei tohiks pangakaarti jätta kellegi teise kätte, jagada PIN-koode või paroolikaarti.

Enne välismaale minekut tehke ka kindlaks, kui palju maksab sularahaautomaadist (ATM) raha väljavõtmine ja ülekannete tegemine. Kohaliku pangakontoga on need tavaliselt soodsamad kui välismaise kaardiga.

Kui saate oma vanematelt rahalist toetust, siis võiks teil olla sama pank. Pankadevaheline ülekanne võib aega võtta päevi, kuid ühes pangas raha teisele kontole kandmine toimub kiiremini. Kiires olukorras on iga tund arvel.

Välismaal õppimine on kindlasti maailmapilti avardav ja rohkelt kogemusi pakkuv periood. Selleks, et need kogemused oleksid võimalikult positiivsed, soovitame ka rahaasjad enne minekut hoolikalt läbi mõelda. Lugege pankade kodulehti ja küsige telleritelt ja klienditoest lisainfot.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.