Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 01.12.2017
innovatsioon

Uus makseteenuste direktiiv inspireerib looma uusi pangateenuseid

Uus makseteenuste direktiiv inspireerib looma uusi pangateenuseid Foto: unsplash.com

Arenev tehnoloogia on traditsioonilisele pangandusele suur väljakutse. 2018. aasta jaanuaris jõustub Euroopa Liidu makseteenuste direktiiv, mis annab võimaluse uute finantsteenuste loomiseks. Millised muudatused pangandusmaastikul ees ootavad, tutvustab SEB Balti divisjoni digistrateegia juht Ragnar Toomla, kes juhib SEB-s Open Banking (avatud pangandus) algatust.

Mida uued regulatsioonid endaga kaasa toovad?

Ragnari sõnul on traditsiooniline pangandus muutumas. Uued tehnoloogiad, uued tegijad pangandusmaastikul, drastiliselt muutunud kliendikäitumine – see annab võimaluse uutele toodetele ja teenustele. Uued regulatsioonid võrdsustavad pangandusmaastikku, luues uusi mängureegleid, kes tohivad pangateenuseid pakkuda ja milliseid.

Makseteenuste direktiiv toob endaga kaasa makse algatamise teenuse, millega kaupmees saab algatada maksetoimingu kliendikontolt ilma krediitkaardi või pangalingita ja kontoteabe teenuse, millega klient saab võimaldata kolmandatele teenusepakkujatele liigipääsu oma pangakonto andmetele.

„Mõistame, et maailm meie ümber on muutumas ja muutused reeglina lükkavad käima innovatsiooni – see annab meile võimaluse alustada koostööd erinevate finantstehnoloogia ettevõtetega. Täna pakume kliendile nö tavapäraseid tooteid ja teenuseid, mis on pangandusmaastikul olnud juba aastakümneid,“ selgitab Toomla uue ajastu eeliseid.

Millised teenused tänu uuele direktiivile võiksid tulevikus tekkida?

„Täna pakuvad pangad oma klientidele eelkõige iseenda teenuseid ja tooteid. Tulevikus võime näha panga kanalites palju enam kolmandate osapoolte loodud teenuseid, mis on ülejäänud keskkonnaga integreeritud. Samuti võivad panga tooted ja teenused olla integreeritud mõne kolmanda osapoole lahenduse sisse.

Näiteks teeb SEB grupi tasemel koostööd ettevõttega Tink, kes on spetsialiseerunud konto tehingute analüütikale. Tink’i lahendus on integreeritud SEB pangakanalitesse ja seeläbi saab Tink omale laiema kasutajaskonna, samamoodi on SEB eluasemelaenu taotlemine osaks Tink’i eraldiseisvast rakendusest.“

Kas pangakonto- ja isikuandmetele ligipääsu võimaldamine on turvaline?

„Avatud panganduse kontseptsioon tähendab, et panga andmeid jagatakse turvaliselt ja ainult kliendi nõusolekul. See võimaldab uutel ehk välistel arendajatel luua kasulikke teenuseid, mida kliendid kasutada saavad. Ma arvan, et see inspireerib meid looma uusi pangateenuseid. Tehisintellekti ajastu paneb meid teistmoodi mõtlema ja tegutsema – andmete vabam liikumine loob lähitulevikus klientidele rohkem valikuvõimalusi ja väärtust,“ lisab Ragnar.

Avatud panganduse aluseks on Euroopa Liidu II makseteenuste direktiiv (PSD2). Algatuse peaeesmärk on muuta kogu Euroopas tarbijatele teenuste ja kaupade eest tasumine lihtsamaks, kiiremaks ja odavamaks innovatsiooni edendamise, maksete turvalisuse täiustamise ja maksesüsteemide standardiseerimise kaudu.

Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.