Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 11.10.2016
rahaasjad | planeerimine

Soovitused, kuidas rahastada õpinguid ja saada iseseisvalt hakkama

Soovitused, kuidas rahastada õpinguid ja saada iseseisvalt hakkama Foto: SEB

Iga noore elus tuleb ühel hetkel tormiline muutuste aeg: uued õpingud, sõbrad ja põnev iseseisva elu alustamine. Siiski tekivad ka olulised otsustuskohad, mis on sageli seotud rahaga. Kuidas rahastada õpinguid ning kuidas saada iseseisvalt hakkama?

Õpinguteperioodi rahastamiseks on neli peamist võimalust:

  • ülikooli stipendiumid;
  • õppelaen;
  • töötamine;
  • vanemate abi.

Igal variandil on omad eelised ja puudused, kuid lõplik otsus on tudengi enda teha. Iseseisva elu alustamine tähendab, et tulevikku mõjutavad tänased otsused palju rohkem, kui varasemalt.

Ainuüksi stipendiumile ei tasu loota

Riik pakub enamasti edukatele õpilastele stipendiume, millest on tudengile väga suur abi. Hea õppeedukus ja toetuse saamine sõltub muidugi suuresti õpilases endast. Omaette küsimus on, kas stipendiumist piisab, et katta põhivajadustele kuluv summa.

Erialastipendiumi suurus Eestis on 160 eurot kuus. Toetuste eesmärk on motiveerida üliõpilasi õppima täiskoormusega riigile prioriteetsetes valdkondades. Tulemusstipendiumi suurus on aga 100 eurot kuus ning selle eesmärk on toetada ja tunnustada üliõpilasi, kes õpivad täiskoormusega ning kelle õpitulemused on suurepärased.

(Allikas: Vabariigi Valitsuse määrus: üliõpilaste stipendiumite liigid, suurus ja määramise üldtingimused)

Õppelaen rahastab nii õpinguid kui tudengielu

Õppelaen võimaldab suuremat sõltumatust vanematest. Laenu põhiosa tagasimaksmine algab pärast õpinguid ja õppelaen võib rahastada mõlemaid, nii õpinguid kui ka üliõpilaselu. Tasub meeles pidada, et iga laen on vastutus ja enne otsuse tegemist tuleb laenu vajalikkus ning hilisem tagasimaksmine hoolikalt läbi mõelda.

Lugege õppelaenust lähemalt

Ülikooli kõrvalt töötamine

Paljud tudengid lähevad kooli kõrvalt tööle. Populaarseimad töökohad on kauplused, kohvikud ja restoranid, kus palk ei pruugi olla eriti kõrge, kuid saadavad kogemused, elutarkus ja kontaktid on hinnalised.

Enne töölepingule allkirjastamist tasub mõelda, kui kasulik on töö isikliku eelarve mõttes. Alamakstud, igava ja karjäärivõimalusteta töökoha asemel on kasulikum keskenduda pigem üksnes õpingutele ja otsida paremat tööpakkumist.

Tasakaalu leidmine täiskoormusega õppimise ja töötamise vahel on teadagi üsna keeruline. Sobiva graafiku saavutamine võib olla raske isegi osaajalise töökoha puhul. Õppimise ajal töötamine nõuab vägagi tugevat distsipliini ja organiseeritust. Põhiliselt osutub keerukaks just aja planeerimine selliselt, et oleks võimalik täita tööandja ees võetud kohustusi ja töö ei segaks samal ajal õpinguid. Seetõttu on soovitatav alustada töötamist alles siis, kui olete ülikooli juba kenasti sisse elanud ja korralikult tuttav õppekorralduse ning eeskirjadega.

Vanemate abi ei pea tagasi lükkama

Kui vanemad soovivad teid majanduslikult toetada ja nende enda toimetulek sellest ei kannata, siis on nende toetus teile abiks. Nii väheneb teie koormus iseseisval toimetulekul ning te saate rahulikumalt harjuda täiskasvanuelu kohustustega.

Lapsevanematel on otstarbekas mõelda laste õpingutele võimalikult varakult ja alustada selleks raha kogumist. Tark on veidi raha iga kuu kõrvale panna, kui hakata toetamisele mõtlema vajaduse tekkides. Lihtsaim võimalus on selleks kasutada näiteks rahapäevikut.

Lugege lähemalt Rahapäeviku kohta

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.