Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 16.04.2020

SEB investment minutes: 5 käitumisreeglit, et vältida koroonakriisi negatiivset mõju perekonna rahaasjadele

SEB investment minutes: 5 käitumisreeglit, et vältida koroonakriisi negatiivset mõju perekonna rahaasjadele Foto: Kelly Sikkema, Unsplash.com

Koroonaviiruse negatiivne mõju ulatub täna paljudeni. Sellest on saanud riikide, ettevõtete ja elanikkonna jaoks suur proovikivi. Paljude jaoks tähendab majanduse hetkeline stagnatsioon sissetuleku vähenemist ja ärevust tuleviku pärast. Mida omakorda võivad süvendada rahalised kohustused – laenud, liisingud jne. 

Kuidas taolises olukorras käituda? Kas esmalt kasutada olemasolevaid sääste ning seejärel uurida, kui mõistlik ja kuidas saada täiendavat raha investeerimis- ja pensionifondidest? Või võtma pangaga ühendust ja küsima laenule maksepuhkust?

Planeeri oma sissetulekud ja kulud

Praegusel ajal, kui keegi meist täpselt ei tea, kui kiiresti viirusest jagu saadakse ja kuidas olukord meie majandusele mõjub, on esimene soovitus planeerida hoolikalt oma sissetulekud ja vältida tarbetuid kulutusi. Tähelepanelik tuleks kulude osas olla ka siis, kui teil on olemas piisavad säästud keerulise aja üle elamiseks ja tundub, et sissetulek ei tohiks oluliselt langeda. Meie tänase kriisi omapära seisneb selles, et selle tekkepõhjus pole majandusega seotud ja seega on täiendav hoolsus oma rahaasjades igal juhul teretulnud.  Kodune karantiin pakub häid võimalusi kokku hoidmiseks. Nii saab kodus karantiinis veedetud päevade jooksul oluliselt oma eelarvet vähendada, sest kaovad paljud kuluread-  väljas söömine ja kulutused kohvile, spordiklubile ja meelelahutusele. Osaliselt ka kütusekulud, samuti aga emotsiooniostud. See kõik peaks nii planeerimise kui ka säästmise oluliselt lihtsamaks tegema.

Kasuta mustadeks päevadeks kogutud raha

Kui teie sissetulek on langenud või on alust arvata, et see langeb lähitulevikus, on aeg üle vaadata oma säästud. Käesolev turbulentne aeg on hea näide sellest, miks on headel aegadel vajalik endale luua säästupuhver ehk see sama mustade päevade rahatagavara.
Kindlasti tasuks vältida raha väljavõtmist pikaajalistest investeeringutest – III samba investeeringutest või lapse kogumislahendusest. Miks see ei ole hea mõte? Nende investeeringute väärtus võib turgude languse tõttu olla langenud. Kui võtate oma säästud kriisiajal välja, ei kaota te ainult nende väärtust -  müües osakud maha turu madalseisus-  vaid jääte ilma ka tulevase perioodi tõusust. Seega on tegu justkui kahekordsete kadudega.

Juhi oma rahaasju targalt

Neile, kes on töö kaotanud või kelle sissetulek on vähenenud ja kellel puuduvad säästud, on riik valmis appi tulema. See annab meile kõigile keerulisel ajal kindla turvavõrgu. Sellest hoolimata, peame me kõik täna olema oma rahaasjadega ettevaatlikud ja hoolivad ning targalt juhtima

Viis põhilist reeglit kriisiajal käitumiseks:

1. Vaadake üle oma kulutused ka siis, kui teie finantstulevik on hetkel helge. Tänane kriis on ettearvamatu. Negatiivse kõrval pakub tänane olukord ka uusi võimalusi – näiteks on hea aeg alustada investeerimisega, sest turgudel on allahindlused;
2. Planeerige oma rahaline horisont põhjalikult ette – pange kirja finantsplaan vähemalt kolmeks kuuks;
3. Kui Teie finantsolukord on oluliselt halvenenud, kuid olete varunud rahapuhvri, on aeg hakata neid kasutama.
4. Vältige raha välja võtmist oma investeerimis- ja pensionifondidest ning teistest kogumislahendustest. 
5. Kui  kogutud säästudest jääb juba lähitulevikus kõikide finantskohustuste katmiseks väheks, võtke oma pangaga ühendust. Arutame koos, kuidas olemasolevate kohustustega keerulisel ajal kõige paremini hakkama saada.

 

 

 


Peeter Schamardin
AS SEB Varahaldus äriarendusjuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.