Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 02.09.2015
noor | laen | laenamine

Õppelaen on tudengile suureks abiks

Õppelaen on tudengile suureks abiks Foto: SEB

Igal sügisel on tudengitel võimalus võtta õppelaenu, mis aitab neil katta õpingutega seotud kulusid. Mida peaks üliõpilane aga sellest teadma ja millele saadavat raha kõige enam kulutatakse?

Eestis on kõrgharidus küll suures osas tasuta, kuid ikkagi on neid erialasid või õppekohti, kus peab hariduse saamise eest maksma. Lisaks pole õppemaks hariduse omandamiseks ju ainuke kulu. Vaja on osta korralikud vahendid, mis soodustaksid teadmiste omandamist ja õppetöö sujuvat kulgemist. Nii on õppelaen abiks näiteks arvuti ja õpikute ostmisel, korraliku laua ja tooli soetamisel ja muude vahendite hankimisel.

Iseseisva elu alustamine on oluline samm, kuid sellega kaasnevad paratamatult ka lisakulutused. Paljud tudengid kasutavad 5% aastase intressimääraga laenu elamise eest tasumiseks, makstes selle abil üüri või panustades raha isikliku korteri sissemakse tegemiseks.

Täiskoormusega töötamine võib õppimise ohtu seada

Nii Eestis kui ka välismaal õppivatele tudengitele pakutavat laenu kasutatakse ka igapäevase elu toetamiseks, et õppur ei peaks minema täiskohaga tööle ja seadma sellega ohtu oma maksimaalse pingutusvõime ülikoolis. Paljud noored soovivad olla vanematest sõltumatud, kuid samas vältida tudengiaastatel täiskohaga tööle asumist. Õppelaenu võtmine aitab neil katta näiteks söögile ja riietele tehtavaid kulutusi.

Enne aga, kui end laenuga koormata, tuleb hoolikalt läbi mõelda ka selle tagasimaksmisega seotud kohustused ja igakuised kulud. Lepingu sõlmimine on küll tasuta ja intressimäärgi vaid 5% aastas, kuid intressi hakatakse arvestama kohe pärast seda, kui laen on tudengile üle kantud. Kord aastas tuleb tasuda intressi, mille pank automaatselt kontolt maha võtab ja mille suurus võib ulatuda mõnesaja euroni.  Selle väljaminekuga peaks arvestama, mistõttu nutikas oleks juba igakuiselt väike summa kõrvale panna, et novembri alguses pangale makstav aastane intress negatiivse üllatusena ei tuleks.

Laenu tagasimaksmine algab aasta pärast kooli lõpetamist

Laenu peab igakuiselt tagasi hakkama maksma hiljemalt siis, kui ülikooli lõpetamisest või sealt muul põhjusel lahkumisest on möödunud 12 kuud. Selle, kui suur saab olema igakuine tagasimakstav summa, määrab seadusega kehtestatud reeglite alusel pank, võttes arvesse õppelaenu tagasimaksmata jäägi ja maksimaalse lubatava laenu tagasimaksmise perioodi pikkuse (õpingute lõpetamisel kahekordne nominaalne õppeaeg, õpingute katkestamisel pooleteisekordne tegelikult õpitud aeg, kuid mitte alla kuue kuu – toim.).

Õppelaenu annavad peaaegu kõik Eesti pangad. Taotleja peab õppima täiskoormusega ja õpingute kestus peab õppekava järgi olema vähemalt kuus kalendrikuud. Õppelaenu antakse Eesti kodanikele või Eesti pikaajalisele elanikule elamisloa või alalise elamisõiguse alusel.

Vaadake õppelaenu tingimusi.

Toetus kehtib nii ülikoolis, rakenduskõrgkoolis kui ka kutseõppeasutuses vähemalt 18aastasele õppijale. Samuti saab õppelaenu taotleda, kui haridust asutakse omandama õpilasena keskhariduse baasil mõnda kutseõppeasutusse või rakenduskõrgkooli.

Kuigi õppelaen on tehtud võimalikult tudengisõbralikuks, tasub siiski hoolikalt läbi lugeda kõik sellega seotud tingimused ja kohustused ning mõelda hoolikalt, kas õppelaenu võtmine on ikka hädavajalik.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 

 

Krediidikulukuse esialgne määr on 5,19% eeldusel, et esimese aasta laenusumma on 1920eurot, intressimäär 5% aastas laenujäägilt ja lepingutasu 0,00 eurot. Enne õppelaenulepingu sõlmimist palume tutvuda õppelaenu tingimustega meie kodulehel ja vajadusel konsulteerida meie nõustajaga telefonil 665 5100.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.