Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 03.12.2014
lapsed | pere rahaasjad | pere | rahaasjad | kogumine

Õpetage lapsed rahaga ümber käima

Õpetage lapsed rahaga ümber käima Foto: iStock

Selleks, et teie lastest kasvaksid kokkuhoidlikud ja majanduslikult intelligentsed inimesed, on väga oluline neile juba varakult hakata õpetama raha väärtust. Kuidas ja mida aga teha, et tulemus oleks kõige parem?

Pikemas perspektiivis on kasulikum õpetada lapsed rahaliselt iseseisvad olema, kui neile lihtsalt sularaha ulatada. Seetõttu on varajane algus oluline ning raha olemust võiks proovida seletada niipea, kui laps selle vastu huvi tundma hakkab. kolmeaastased korjavad rõõmuga sente hoiupõrsasse, et neid siis poes pulgakommi vastu vahetada. Suurematele lastele saab juba aga regulaarse taskurahaga häid harjumusi õpetada.

Kuidas alustada?

Suurim karuteene, mida saate oma lapsele teha, on rahateemadel vaikida. See saadab põngerjatele sõnumi, et raha pole kas oluline või see on midagi, mida peaks kartma ja mitte kunagi mainima. Samuti on halb kui jätta oma tegevusega mulje, et raha tõesti kasvabki puu otsas. Selle sõnumi võib laps just siis saada, kui talle niisama taskuraha anda. Seetõttu on hea alustada kodust finantsõpetust lihtsa süsteemiga, kus lisaks tehtud kodutööde eest saab laps ka suurema summa taskuraha. Muidugi soovime, et lapsed saaks kauem nautida lapsepõlve, seega ei pea koduse rahateenimisega üle pingutama.

Hea on paika panna fikseeritud taskuraha, millele saab laps ise juurde teenida, kui peseb õhtul näiteks nõud või koristab ära lisaks oma toale ka elutoa.

Vaadake lisaks: Lapse esimene pangakaart

Kokkuhoidlikkus ja kogumine

Üks olulisi õppetunde on kindlasti ka raha kogumine. Kui kodus on hoiukassa juba olemas, siis lapse vanemaks saades ja taskuraha regulaarseks muutumisel (tavaliselt juhtub siis, kui laps hakkab käima koolis) oleks hea järeltulijaga maha istuda ning arutada kogumise ja kokkuhoidlikkuse teemasid tõsisemalt. Te võite kokku leppida mingi summa, mille laps on nõus oma taskurahast kogumishoiusele panema, et siis ise millegi suurema ja kallima ostmiseks niimoodi raha koguda.

Kaasake laps kogu protsessi. Käige koos pangas, avage kogumiskonto ja laske kindlasti telleril võimalikult lihtsalt ja loogiliselt seletada, mis lapse rahaga hoiusel juhtub. Mis on intressid ja kuidas raha kasvab? Neid kontseptsioone suudab algkoolilaps juba mõista. Eriti suur on tema rõõm kindlasti siis, kui ta reaalselt näeb, kuidas tema ühest eurost nädalas saab lõpuks suurem summa.

Näidake head eeskuju

Kõik asjalikud õppetunnid võivad aga kaduma minna, kui te ise ei suuda head eeskuju näidata. Pühendage laps pere rahaasjadesse tema arusaamise võime järgi. Väiksem laps võib mõista, et iga kord poes käies pole kommi või mänguasja ostmist ette nähtud. Suurem laps aga võib teiega suurima heameelega maha istuda ja üheskoos pere eelarve üle arutleda. Selgitage talle, kuhu raha läheb – kui maksame ära kommunaalkulud ja arved, siis jääb söögiks ja muudeks kuludeks just selline summa.

Käige julgemalt koos lapsega poes ning selgitage, miks jätate midagi ostmata. Ka on hea lasta lapsel teinekord ilma keelamata oma taskuraha kulutada, et nad saaksid ka vigadest õppida. Parem, kui nad teevad mitu üheeurost viga kui kunagi tulevikus õpivad oluliselt suuremate summadega.

Lugege lisaks: 4 põhjust, miks lapsed võiksid igapäevastes rahaasjades eelistada pangakaarti

 


Dagmar Lamp
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.