Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 28.01.2015
planeerimine | motivatsioon

Nõuanded eesmärkide saavutamiseks

Nõuanded eesmärkide saavutamiseks Foto: SEB

Aeg-ajalt tuleks üle vaadata oma era- ja ärielu. Meenutada möödunud aastat, võtta kokku tulemused ning saavutused ja panna paika uued eesmärgid. Eesmärkidest, nende tähtsuse järjekorda seadmisest ning tähtaegadest räägitakse palju. Olgu rääkijateks vaimse maailma, ärilise poole või eraelu treenerid, kuid üks on kindel – eesmärke tuleb seada ja neid tuleb ka täita.

Pange paika oma eesmärgid

Ütlus „Kui te ei tea, kuhu te minna soovite, siis on väga raske sinna jõuda” kehtib täielikult. Selleks, et te teaksite, kuhu liigute, on vaja kõigepealt sõnastada eesmärgid. Võib tunduda uskumatu, kuid suur hulk inimesi ei saa juba sellegi ülesande täitmisega hakkama. Mõned ei jõua selleni, teised ei tea oma eesmärke ja kolmandatel on raskusi nende sõnastamisega.

Võtke paber ja pliiats või arvuti ning kirjutage üles oma unistused, eesmärgid, soovid ja unelmad. Mõelge hoolikalt läbi, kus te soovite olla aasta, kahe, viie või kümne pärast ja seda nii era- kui ärilise poole pealt. Lisage sinna ka suhted lähedastega ja tervis.

Andke eesmärkidele ajaline mõõde

Kui ajurünnak igasugustele eesmärkidele eri valdkondades on tehtud, siis proovige neid eesmärke korrastada. Lugege need veel kord läbi, ehk saab midagi kokku tõsta või midagi veel täpsemaks muuta.

Selleks, et unistused ei jääks ainult unistusteks, on vaja hakata nende nimel ka tööd tegema. Kui seate oma eesmärkidele ajalise mõõtme, olete juba nende täitmisele palju lähemal. Pange paika, mis ajaks on vaja iga eesmärk täide viia. Seejärel vaadake iga eesmärki eraldi ning kirjutage üles, mida peate just selle eesmärgi täitmiseks tegema. See on justkui püramiid või niidistik: ühe eesmärgi alla tuleb tõenäoliselt mitmeid alameesmärke, mida täita. Nii moodustuvad kõige tähtsamad eesmärgid ja neid toetavad alamtegevused.

Näiteks kui soovite, et aasta pärast oleksite ettevõtluses palju targem ja arukam, siis tuleb igal kuul, nädalal ja isegi päeval midagi selle heaks teha. Suur eesmärk on intelligentsem ettevõtlusharidus, väiksemad eesmärgid – igapäevane äriliste audiofailide kuulamine, iganädalane raamatute lugemine ning igakuine koolitustel käimine.

Pange oma tegevused tähtsuse järjekorda

Nüüd on teil kõik konkreetsed eesmärgid ning nende ajaline määratlus paigas. Selleks, et asjad saaksid tehtud ja te liiguksite igapäevaselt igale eesmärgile lähemale, tuleb need selguse mõttes tähtsuse järjekorras reastada. Ettevõtete eesmärkide seadmise ja täideviimise ekspert ning treener Dan Sullivan soovitab kirjutada üles kõik asjad, mida peate järgmisel tööpäeval tegema. Seejärel tuleb need panna tähtsuse järjekorda ning alustada esimesest ja teha see ära. Pärast seda võtta ette järjekorras teine asi ning viia see lõpuni. Tema sõnul saab nii kõige suurema tõenäosusega tähtsad asjad tehtud ja seega ka eesmärgid saavutatud.

Planeeri keskendumis- ja tegutsemispäevi

Paljudel inimestel on päevaülesannetes mõned keskendumist vajavad ülesanded, kuid sageli möödub päev nii, et meid segatakse kõnede, küsimuste, kommentaaride või e-kirjadega. Tõeliselt raske on keskenduda ühele asjale, kui meid pidevalt häiritakse. Seetõttu on soovitatav jagada oma päevad kolme rühma.

Ühed päevad on tõelised puhkepäevad, mil pole soovituslik isegi oma ettevõtte ja töö peale mõelda. Mõned päevad nädalas on sellised, kus te tegeletegi e-kirjadele vastamisega, suhtlete kolleegide ja äripartneritega, teete vajalikke telefonikõnesid, käite ärilõunal ning ajate asju. Kolmandat sorti päevad on aga keskendumise päevad – te panete telefoni hääletu peale, ei vaata e-kirju ning ei lähe ehk isegi kontorisse. Neil päevil võtate eesmärgiks täita üks-kaks süvenemist vajavat ülesannet, mitte rohkem.

Niimoodi päevi jaotades saate ka oma alameesmärgid osadeks jagada, et toetada kõige tähtsama eesmärgi saavutamist.

Eesmärkide seadmine, nendele ajalise mõõtme andmine, tähtaegade ja mõõdikute määramine ning tähtsuse järjekorda panemine on tegevused, mis annavad motivatsiooni edasi liikuda. Franklin Covey meetod soovitab luua ka punktitabloo, kust saate igal ajahetkel täpselt jälgida, kui kaugel te oma eesmärkidest olete ja kas liigute kõige tähtsama ülesande täitmise poole või sellest eemale.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Soovitame lugeda

24.09.2019

Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.