Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 06.11.2014
rahaasjad | pere rahaasjad | seenior

Notariaalsel volikirjal on kaks poolt

Notariaalsel volikirjal on kaks poolt Foto: iStock

Notariaalne volikiri aitab mitmetes olukordades ja võib osutuda väga vajalikuks. Advokaadibüroo Lillo & Lõhmus vandeadvokaat Brigitta Mõttus selgitab täpsemalt notariaalse volikirja olemust ja millistes tingimustes seda kasutada saab.

Notariaalne volikiri annab kolmandale isikule õiguse teha tehinguid volikirja väljaandnud isiku nimel, näiteks tegeleda teise inimese kinnisasjade või muude toimingutega. See tähendab, et notariaalne volikiri on tehinguga antud esindusõigus, mis teeb võimalikuks tehingu tegemise esindaja kaudu. „Tavaliselt tehakse notariaalne volitus näiteks mõne kinnisvaraobjektiga tehingute tegemiseks või pangatoiminguteks,“ tutvustab Mõttus.

Notariaalse volikirja puhul on tegemist notari tõestatud kirjaliku volitusega. Kodus saab ka teisele inimesele volitust kirjutada, kuid nii tähtsate tehingute, nagu panga või kinnisvara puhul see ei kehti. „Seadus nõuab, et suurte ja oluliste tehingute korral oleks notariaalne volikiri,“ täpsustab Mõttus, et see pole notarite enda väljamõeldud nõue.

Millal volikirja teha?

Tihti tekib küsimus, et millal ma peaksin volikirja tegema. Mõttus ütleb, et kõige sagedamini tehakse volikiri siis, kui ollakse näiteks välismaal ja kodumaal on vaja asju ajada. „Siis saab minna kohaliku notari juurde volikirja tegema, mille peab vastavalt kas legaliseerima või apostilliga kinnitama ning formaalsuste läbimisel tunnustavad Eesti ametiasutused välisriigis välja antud volikirja.“ Lihtsam on volikiri siiski enne välisreisi Eestis ära vormistada, kui võimalikke asjaajamisi on ette näha. Volikirja saab teha ka Eesti saatkondades ja nii ei pea see täiendavaid formaalsusi, nagu legaliseerimine ja apostilliga kinnitamine, läbima,“ ütleb Mõttus.

Veel tehakse volikirju näiteks kehva tervise korral. „Vahel on seeniorid juba väsinud ja kodust palju väljas ei käi. Siis tehakse notariaalne volikiri, et näiteks lapselapsed saaksid nende eest vajalikke pangatoiminguid teha.“ Vandeadvokaat tunnistab aga, et sageli on teise isiku volitamise taga ka lihtsalt viitsimatus ise mingite asjadega tegeleda, eriti just kinnisasjadega.

Tähtajalised ja tähtajatud notariaalsed volikirjad

Notariaalseid volikirju saab teha kahesuguseid: tähtajalisi ja tähtajatuid. Tähtajalised volikirjad on tavaliselt projekti- või esemepõhised, hõlmates näiteks ühte kinnisasja või teatud perioodi tehinguid. Sel juhul märgitakse lepingusse täpselt, millele volitus antakse, mis ajaks ja millistel tingimustel.

Paraku teevad paljud heausklikud seeniorid üsna sagedasti ka tähtajatut volikirja, mis ei sisalda konkreetseid tehinguid ja toiminguid, ja seda vandeadvokaat ei soovita. „See on väga üldsõnaline ja annab kolmandale isikule suured õigused teise nimel tegutseda. Nii on müüdud salaja ära elumajad ja muud varad,“ hoiatab Mõttus tähtajatu ja ebatäpse volikirja eest.

Volitust saab ka tagasi võtta. „Praktikas siiski volikirju väga tagasi ei võeta ega kehtetuks tunnistata, võib-olla ei olda sellisest võimalusest lihtsalt teadlikud. Ma soovitan küll tähtajatud volikirjad hoolikalt üle vaadata, sest nendega on seotud tihtipeale palju segadust, probleeme ja petmisi.“

Testamendi koostamine on vajalik

Võib tekkida ka küsimus, et kui teha näiteks lastele tähtajatu notariaalne volikiri, siis kas ja miks peaks tegema testamendi. „Volikiri isiku surma korral enam ei kehti ja siis hakatakse asju ajama pärimisseaduse järgi. Isiku vara saab pärida kas seadusejärgse pärimise teel või testamendi alusel, kui see on koostatud,“ toob Mõttus välja.

Ka testamenti saab teha kodus või notari juures. Mõlemad on küll aktsepteeritud, kuid kodune testament kehtib kuus kuud ja siis tuleb seda uuendada. „Testamendi tegemiseks ei saa kellelegi ka notariaalset volikirja anda. See on üks neist asjadest, mida inimene peab seaduse kohaselt kindlasti ise tegema.“ Kodust testamenti saab ka notari juurde hoiule anda.

Notariaalne volikiri annab kolmandale isikule õiguse tegutseda volitaja nimel. Vandeadvokaat soovitab tähtajalist ja konkreetset notariaalset volikirja, mis kehtib kindlaks määratud tehingutele ja perioodile. Tähtajatu ja üldsõnalise volikirjaga tuleb olla ettevaatlik, et heasüdamlik volitaja oma varast ilma ei jääks.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.