Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 25.09.2018
noor

Noored näitavad täiskasvanutele säästmisel eeskuju

Noored näitavad täiskasvanutele säästmisel eeskuju Foto: unsplash.com

Uus põlvkond leiab aina enam võimalusi, kuidas oma aega, raha ja võimeid maksimeerida ning ületarbimise vältimisega loodust säästa. Seejuures ei lase nad ennast tagasi hoida harjumustel ega avalikul arvamusel. Siin on mõned trendid, mis noorte hakkajate pealt silma paistavad.

Kodune toit on hinnas

Suurimaks igapäevaseks raharöövliks on väljas söömine ning see kehtib ka lõunasöökide puhul. Parim toit on noorte sõnul ikka enda tehtud ning kui hästi planeerida, siis saab kaasa võetud toidult säästa kümneid eurosid kuus.

Kuuma jooki kohvikust ei osta

Päris suureks kuluallikas osutub tihtipeale kohvi või tee ostmine. USA-s läbi viidud uuringu järgi kulutab keskmine ameeriklane kohvile rohkem kui 1000 dollarit aastas! Noorte sõnul pole aga mõtet kohvi teel tööle/kooli osta, vaid jook tuleks kodus valmis teha ja termostassi valada. Lisaks sellele pakutakse aina enamates toidukohtades ja bensiinijaamades kohvi ning kuuma vett soodsama hinnaga, kui kliendil on kaasas oma joogitops (ning teepakk).

Lugege lisaks: Isegi kohvi arvelt on võimalik oma tulevikku kindlustada

Juhilubade olemasolu ei tähenda auto omamise kohustust

Järjest vähem noori igatsevad endale oma autot, sest auto ülevalpidamisele kuluva raha eest saab teha palju muud lahedat. Auto ei ole enam staatuse sümbol, pigem on seda tänapäeval jalgratas. Noorte hinnangul ongi mõistlik sõita auto asemel jalgrattaga, sest see on ühtaegu keskkonnateadlik ning lahe. Ja oluliselt soodsam ka.

Kultuuri nauditakse tasuta

Kultuurne tegevus ei tähenda alati kallist teatri-, kontserdi- ja kinopiletit. Uus põlvkond kasutab ära muuseumide ja galeriide noorte soodustust või avatud uste päevi. Samamoodi võetakse aina enam osa külade ja linnaosade päevadest, kus esinevad tasuta lauljad, tantsijad ja muud artistid. Ideid toredateks ettevõtmisteks jagavad noored omavahel sotsiaalmeedias.

Ostan-kasutan-annan edasi elustiil

Sama äge kui jalgrattaga sõitmine on teise ringi asjade ostmine. Vähem tarbimine on popp ning seega uurivad noored meelsasti nii eesti kui välismaiseid internetilehekülgi, kus on olemas kõik vajalik. Palju toimitakse ka põhimõttel, et ostan, kasutan ja müün/annan edasi. Seda nii rõivaste kui ka näiteks raamatute puhul.

Loodus on parim koht sportimiseks

Noored katkestavad suviti spordiklubide lepingud ning leiavad võimalusi väljas treenimiseks – nad kasutavad parkide treeningseadmeid, jõusaalide ja klubide tasuta avatud uste päevi ning jooksuradu.

Kulutused on kontrolli all

Tänu mugavatele veebi- ja mobiilipõhistele rakendustele on noored oma finantsasjadega kursis. Nii kaovad kulutuste hulgast vaid harjumuslikud otsekorralduslikud tellimused või teenused, mida enam ei kasutata. Lisaks nii võimalik arvutada, kui palju on läinud raha erinevatele kulugruppidele nagu transport, toit, lõbustused, riided, sport või muud hobid ja enda jaoks läbi mõelda, kas need on põhjendatud või on siinkohal võimalus säästmiseks.

Lihtne viis kulusid kontrollida ja säästukohti leida on SEB Rahapäevik.

Kasutavad ära kõiki võimalusi

Võimalikult soodsaks ostlemiseks teevad noored enne kodust lahkumist kodutööd, et välja selgitada kohad, kus hetkel sooduspakkumisi saab. Veelgi enam võimaldab väikseid rahalisi võite koguda ISIC kaart, millel on üle Eesti sadu kaupmehi, kes noortele meeleldi hinnaalandust teevad.

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.