Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 08.02.2019
nõustamine | rahaasjad | tulumaks

Näpunäiteid tulude deklareerimiseks

Näpunäiteid tulude deklareerimiseks Foto: SEB

15. veebruarist kuni 1. aprillini saab esitada tuludeklaratsiooni e-maksuameti/e-tolli kaudu või Maksu- ja Tolliameti (MTA) teenindusbüroodes.

See, kui palju keegi tuludeklaratsiooni esitamise järel raha tagasi saab, oleneb väga paljudest asjadest. Suuremate maksustamise muudatuste kohta sel aastal leiate infot MTA kodulehelt.

Tihti pöördutakse tuludeklaratsiooniga seotud küsimustes ka panga poole, kuid pank ei anna maksualast nõu ega tea, millal maksutagastus laekub. Sel aastal on MTA lubanud hakata tulumaksu tagastama alates 26. veebruarist. Kui deklaratsioonile tehakse lisakontroll, on viimane tärmin MTA jaoks 1. juuli. Vahel peavad inimesed tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu juurde tasuma. See tuleb üldjuhul maksta samuti hiljemalt 1. juuliks, aga juhul kui teeniti tulu ettevõtlusest, vara võõrandamisest või välisriigist, on tähtajaks 1. oktoober.

Tulude deklareerimisega seotud küsimustele saab vastuseid MTA infotelefonil 1811 või e-aadressil
Tuludeklaratsiooni esitamine toimub e-maksuametis. E-maksuametisse saate sisse logida kehtivate sertifikaatidega ID-kaardiga, mobiil-IDga või internetipanga kaudu. Internetipanga vahendusel saab edastada mõnesid deklareerimiseks vajalikke andmeid.

Laenuintresside info

Maksustatavast tulust saab näiteks maha arvata eluaseme soetamiseks või eluaseme ehitamise eesmärgil maatüki ostmiseks võetud laenu või liisingu intressid, mis eelmisel aastal pangale tasutud. Täpsemalt saate lugeda eluasemelaenu intresside deklareerimisest MTA kodulehelt.

Eluasemelaenu/liisingu intressitõend on kättesaadav internetipangas. E-maksuametisse andmete edastamiseks vajutage internetipangas nupule „Saadan laenuandmed tuludeklaratsioonile“ (Laenamine/Kindlustamine -> Andmed Maksu- ja Tolliametile). See viib andmed otse eeltäidetud tuludeklaratsiooni vormile.

Pensioni III samba maksustamine

Lisaks on võimalik maksuvabast tulust maha arvata sissemaksed III pensionisamba fondidesse ja kogumispensioni kindlustuslepingusse kuni 15 protsendi ulatuses aastasest brutotulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot.

Pensioni III samba andmed on MTA-s eeltäitetud deklaratsioonil olemas. Vajadusel leiate III pensionisamba sissemaksete ja väljamaksete info Pensionikeskuse keskkonnast (logides sisse oma konto kaudu).

Investeerimistulude deklareerimine

Investeerimistulude maksustamisel saab kasutada kahte maksusüsteemi:

  • Tavalise süsteemi puhul toimub maksuarvestus iga müügitehingu järel ja tulumaks tuleb tasuda iga kasuga tehingu pealt, kui neid ei ole võimalik kunagi teenitud kahjumiga tasaarveldada. MTA kodulehelt lisainfo.
  • Investeerimiskonto süsteemi puhul kasutatakse investeerimisel eraldi rahakontot, mille deklareeritavaid kandeid jälgitakse tuludeklaratsiooni põhjal. Tulumaks tuleb tasuda juhul, kui investeerimiskonto deklareeritud väljamaksed ületavad sissemakseid. MTA kodulehelt leiate lisainfot.

Eeltäidetud tuludeklaratsioonilt leiab NasdaqCSD poolt saadetud Eesti väärtpaberite müügitehingute andmed. Neid andmeid tuleb täiendada soetusmaksumuste ja müügikuludega. Selleks vajaliku andmed leiab internetipangast Investeerimistulude alt.

Investeerimiskonto kandeid saab tuludeklaratsioonile esitada elektrooniliselt Investeerimistulude abimehe abil.

Eelarve ja finantsplaan

Tulumaksu tagasisaamisel on mitu varianti, mida selle rahaga teha. Näiteks võib summa investeerida või kasutada seda jooksvate kulude katmiseks. Pikemas perspektiivis mõeldes pole tõenäoliselt mõistlik kulutada seda juhuostudeks. Rahandusliku sõltumatuse poole püüdlemisel on toeks ennekõike isiklik eelarve ja finantsplaan. See on viis, kuidas te saate ise oma tuleviku kujundamisel kaasa rääkida. Plaani puudumisel võib juhtuda, et saadud rahaga ostetakse küll midagi meeldivat, ent hiljem ei jätku seda mõne hädavajaliku kauba või teenuse jaoks.

Kui soovite tagastatud tulumaksu kasutamisviiside suhtes pangaga aru pidada, olete oodatud nõustamisele. Nüüd on võimalik nõustamist saada mugavalt oma kodus videonõustamise vahendusel või tulla soovi korral pangakontorisse.

 

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.