Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 10.02.2021
nõustamine | rahaasjad | tulumaks

Näpunäiteid tulude deklareerimiseks

Näpunäiteid tulude deklareerimiseks Foto: Eshoots.com, Unsplash

15. veebruaril saab taas hakata esitama füüsilise isiku tuludeklaratsiooni.

Tulude deklareerimisel on mitu olulist kuupäeva, mis tuleks meeles pidada:

• Tuludeklaratsiooni esitamise periood lõppeb 30. aprillil.
• Tulumaksu tasumise ja tagastamise tähtpäevaks on 1. oktoober.
• Maksu- ja Tolliamet (MTA) hakkab e-maksuametis deklaratsiooni esitanud klientidele tulumaksu tagastama 26. veebruarist.

Tulude deklareerimisel saate tuge Maksu- ja Tolliametilt

Tihti pöördutakse tuludeklaratsiooniga seotud küsimustes panga poole, kuid pank ei anna maksunõu ega tea, millal maksutagastus laekub. Seega saate kõigile tulude deklareerimisega seotud küsimustele vastuse MTA

• infotelefonilt 880 0811,
• e-posti aadressilt või
e-maksuameti rubriigis „Suhtlus“ → „Kirjavahetus“.

Hea ülevaate 2020. aasta tulude deklareerimise olulisematest muudatustest leiate MTA kodulehelt.

Tuludeklaratsiooni esitamine toimub e-maksuametis, kuhu logimiseks vajate kehtiva sertifikaadiga ID-kaarti, mobiil-ID-d või Smart-ID-d. E-maksuametisse saate siseneda ka SEB internetipanga kaudu.

Internetipangas sisaldub tarvilik info

SEB internetipanga vahendusel võite edastada mõningaid deklareerimiseks vajalikke andmeid, mis tuludeklaratsiooni täitmist oluliselt lihtsustavad.

Intressitõend tuleb endal edastada

Maksustatavast tulust saate maha arvata eluaseme soetamiseks või eluaseme ehitamise eesmärgil maatüki ostmiseks võetud laenu või liisingu intressid, mille olete eelmisel aastal pangale tasunud. Täpsemalt võite eluasemelaenu intresside deklareerimise kohta lugeda MTA kodulehelt.

Eluasemelaenu või -liisingu intressi tõendi leiate internetipangast. Selleks et edastada see dokument e-maksuametisse, valige internetipangas „Laenamine/Kindlustamine“ → „Andmed Maksu- ja Tolliametile“ ning seejärel vajutage nuppu „Saadan andmed tuludeklaratsioonile“. Nii kannate andmed otse eeltäidetud tuludeklaratsioonile.

III samba maksete info on eeltäidetud

Maksustatavast tulust saate maha arvata ka sissemaksed III pensionisamba fondidesse ja kogumispensioni kindlustuslepingusse kuni 15% ulatuses aastasest brutotulust, kuid mitte rohkem kui 6000 eurot. Maksustatava tulu suurust võivad mõjutada ka III pensionisambast aasta jooksul tehtud väljamaksed.
Pensioni III samba andmed on MTA eeltäidetud deklaratsioonil juba olemas. Vajaduse korral leiate enda III pensionisamba sisse- ja väljamaksete info Pensionikeskuse lehelt, logides sinna sisse oma konto kaudu.

Investoril on kaks valikut

Investeerimistulude maksustamisel saab investor kasutada kaht maksusüsteemi.

• Tavalise süsteemi puhul toimub maksuarvestus iga müügitehingu järel ja tulumaks tuleb tasuda iga kasumiga tehingu pealt, kui neid ei ole võimalik varem teenitud kahjumiga tasaarveldada. Täpsemat infot selle süsteemi kohta leiate MTA kodulehelt.

• Investeerimiskonto süsteemi puhul kasutatakse investeerimisel eraldi rahakontot, mille sisse- ja väljamaksed tuleb märkida tuludeklaratsioonile. Nende maksete andmed saate tuludeklaratsioonile kanda elektrooniliselt, järgides „Investeerimistulude abimehes“ esitatud juhiseid. Tulumaks tuleb tasuda juhul, kui investeerimiskonto deklareeritud väljamaksed ületavad sissemakseid. Rohkem infot investeerimiskonto kohta saate SEB kodulehelt ja MTA kodulehelt.

Eeltäidetud tuludeklaratsioonilt leiab investor ka Eesti väärtpaberite müügitehingute andmed, mille on saatnud Nasdaq CSD. Seda infot tuleb täiendada soetusmaksumuste ja müügikuludega, mis on kirjas internetipanga jaotises „Investeerimistulud“ ning väärtpaberikonto väljavõttel.

Järgige kindlat finantsplaani

Tulumaksu tagasisaamisel on mitu varianti, mida selle rahaga teha. Samas on kindel, et pikemale perspektiivile mõeldes pole arukas kulutada seda summat juhuostudeks.
Rahalise sõltumatuse poole püüdlemisel on toeks isiklik finantsplaan. See on viis, kuidas saate ise oma tuleviku kujundamisel kaasa rääkida.

Kui soovite tagastatud tulumaksu kasutamise asjus pangaga aru pidada, siis olete oodatud nõustamisele. Oma küsimustele saate vastuse mugavalt videonõustamise vahendusel.

 

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.