Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 07.07.2014
ettevõtlus | kodu | töötaja | motivatsioon | kontor

Mis on kodukontori suurimad mured ja rõõmud?

Mis on kodukontori suurimad mured ja rõõmud? Foto: iStock

Tööd muutuvad järjest digitaalsemaks ja paljude töövahenditeks on vaid arvuti ja internet. Seetõttu on ka kodukontorid populaarseks muutunud. See võib tunduda mugav, lihtne ja paljude jaoks unistuste võimalus, kuid enne tuleks läbi mõelda nii mõnedki aspektid.

Eelkõige tuleks kriitiliselt analüüsida tehtava töö iseloomu. Kas kogu vajaliku töö saab ära teha tõesti vaid üks inimene oma arvuti abil või eeldab see spetsiaalseid vahendeid, tehnikat, suhtlemist või kolleege? Üks võimalus selle tuvastamiseks on mõelda oma tööülesanded samm-sammult läbi ja need kirja panna. Nii saab hea ülevaate, kas neid asju oleks võimalik teha ka koduses õhustikus või eeldavad ülesanded vahendeid, mis on kättesaadavad vaid firma ametiruumides.

Teiseks määravaks kriteeriumiks on enda iseloom. Kuigi kodus olemine võib tunduda ahvatlev võimalus, tasuks ka ennast kriitiliselt analüüsida. Kodukontoris töötamine nõuab distsipliini, sisemist enesesundust ja kohusetunnet. Paljudele meeldib kontoris töötamise puhul just see, et näiteks ülemust nähes tekib uus tööhoog ja asjad saavad rutem tehtud. Paljusid motiveerivad aga usinad kolleegid. Koduseinte vahel ülemust ega kolleege pole ja kohusetunne tuleb leida enda seest.

Kodukontori plussid

Kodukontori suurim pluss on muidugi mugavus. Pärast ärkamist ja hommikusööki saab kohe tööga alustada, sest pole vaja välimusele aega kulutada ega liigelda, et kontorisse jõuda. Samamoodi õhtul: kui arvuti on suletud, oletegi tööst välja lülitatud – jääb ära ummikutes istumine ja koju sõitmine. Sellest aspektist vaadatuna võib öelda, et kodukontor aitab aega kokku hoida.

Paindlikkus ja ise oma aja peremees olemine on samuti omadused, mida paljud kodukontoris töötajad hindavad. Nii saavad nad teha tööd täpselt siis, kui selleks tuju on: näiteks varahommikuti enne laste ärkamist või hilisõhtutel pärast seda, kui ülejäänud pere on juba magama läinud. Päevasel ajal saab teha jooksuringi või tolmuimejaga toad üle tõmmata ja seejärel taas tööle asuda.

Kodus töötavad inimesed toovad sageli välja ka kulude kokkuhoiu. Kuigi nii tarbitakse kodust elektrit tõenäoliselt rohkem, siis on kulutused transpordile, kütusele ja lõunasöökidele tavaliselt väiksemad kui päevast päeva firma kontoriruumides tööl käies.

Ettevõtete ruumides on tihtipeale jutuvadin – keegi räägib kuskil telefoniga, kolleegid arutavad hoogsalt mõnd tähtsat teemat, eemalt kostub raadio, aeg-ajalt käib keegi midagi küsimas ja seega on keskendumine pidevalt häiritud. Koduseinte vahel võib töö tulemuslikkus olla kordades suurem, sest vaikuses ja ilma segavate faktoriteta on kergem keskenduda.

Kodukontori miinused

Kuigi vabadust on palju, on kodus töötades oht, et piirid võivad töö- ja eraelu vahel hägustuda. Kogu aeg kodus olles, tekib tahes-tahtmata vahel olukordi, kus tööajal tuleb tegeleda eraelu asjadega ja vastupidi. Selleks, et piirid oleksid võimalikult selged, on soovituslik kehtestada endale konkreetsed kellaajad, millal tegeleda ainult tööga ja jätta eraelulised asjad kõrvale.

Hägused piirid võivad viia ka keskendumisraskusteni. Kui ühelt poolt soodustab vaikne keskkond keskendumist, siis kohusetunne tegemata majapidamistööde ees võib tööle keskendumist segada. Unustage pesemata nõud või triikimata pesu ja tehke tööd tööajal ning koduseid toimetusi siis, kui nende jaoks õige aeg on.

Samuti vajab mõni enda ümber kolleege, kellega suhelda, nalja visata, jutustada ja kellelt nõu küsida, mistõttu võib juhtuda, et kodukontor tekitab üksinduse tunde. Kui kogu pere on päevasel ajal kodust ära ja kolleege ümberringi pole, siis võib kergesti tekkida suhtlemispuudus ja vajadus enda ümber inimesi näha.

 

Kodukontori plussid:

+ aja kokkuhoid, sest tööd saab teha kodust lahkumata;
+ paindlik ajaplaneerimine;
+ kulude kokkuhoid;
+ vaikuses on kergem keskenduda, mis toob paremad töötulemused.

Kodukontori miinused:

–  segane piir töö- ja puhkeaja vahel;
–  keskendumisraskused ja segavad faktorid laste, koduloomade ja tegemata kodutööde näol;
–  üksindustunne ja kolleegide puudumine, suhtlemisvaegus;
–  suuremad elektriarved, kuna olete kogu päeva kodus.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.