Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 16.08.2017
rahaasjad

Milline on alternatiiv koodikaardile?

Milline on alternatiiv koodikaardile? Foto: SEB

Koodikaardid on tänaseks kasutuses olnud juba ligi 20 aastat. 2019. aastal jõustub seadusemuudatus, millega kehtestatakse rangemad turvanõuded maksete kinnitamiseks kasutatavatele autentimisvahenditele. Seadusemuudatuse tulemusena muutuvad koodikaardid kasutuks ning internetipanga kasutajatel tuleb endale valida uus autentimisvahend. 

Millised on alternatiivid koodikaardile? 

Hetkel on saadaval neli erinevat alternatiivset autentimislahendust koodikaardile. Olemuselt on need erinevad, kuid ühiseks nimetajaks on kõrgem turvalisus.

Vaadake lisaks: Autentimine internetipangas

  Plussid Miinused Maksumus Nõuded
Smart-ID Väga lihtne, mugav, kiire. Puudub vajadus spetsiaalse SIM-kaardi järele, kasutatav kõikides nutiseadmetes. Puudub tugi Windows Phone’i operatsioonisüsteemile. Võrreldes ID-kaardi ja mobiil-IDga on kasutuskohtade arv hetkel veel piiratud. Kasutatav üksnes nutiseadmetes. Rakenduse saab alla laadida tasuta. Teenustasud puuduvad. Operatsioonisüsteem Android 4.1 / iOS 8 või uuem, internetiühendus
Mobiil-ID Väga lihtne, mugav, kiire. Mobiil-IDga autentimist pakub enamus teenuspakkujaid. Saab kasutada ka vanemate mobiiltelefonidega (nuputelefonid), ei vaja internetiühendust. Vajalik SIM-kaardi vahetus. Riigilõiv 10 eurot (ühekordne tasu lepingu sõlmimisel), kuutasu ca 1 euro sõltuvalt mobiilioperaatorist. Välismaal kasutamisel lisandub paketipõhine välisriigist Eestisse SMS saatmise hind ühe toimingu kohta. SIM-kaardi toega telefon.
ID-kaart Isikut tõendav dokument. Vajalik kaardilugeja ja vastav tarkvara arvutis. Ei saa kasutada nutiseadmetes. ID-kaardi väljastamisel riigilõiv 7 – 50 eurot. Igakuine teenustasu puudub. ID-kaardi lugeja maksumus 6-20 eurot, olenevalt mudelist ja kaupmehest. Vajalik ID-kaardi lugeja. Vajalik vastav tarkvara arvutis. ID-kaardi tarkvara töötab Microsoft Windowsi, Mac OS X ja Linuxi keskkonnas. Igas ID-tarkvara versioonis on toetatud alati kindlad operatsioonisüsteemide versioonid.
PIN-kalkulaator Ei vaja täiendavaid lisaseadmeid. Seotud pangaga, seetõttu saab kasutada autentimisvahendina üksnes panka sisenemiseks ning teise teenusepakkujate juures saab kasutada, kui teenusepakkuja pakub autentimist läbi pangalingi või pank pakub läbi internetipanga teenusepakkuja e-keskkonda sisenemise võimalust. PIN-kalkulaatori eluiga on seotud patarei elueaga. Väljastamine 15 eurot. Igakuine teenustasu puudub.  

Lapsed, vanemad ja vanavanemad

Kui olete juba Smart-ID, mobiil-ID, ID-kaardi või PIN-kalkulaatori kasutaja, siis olge oma noorematel või vanematel pereliikmetel neile sobiva lahenduse valimisel abiks. Kasutajale, kes on viimased paar aastakümmet kasutanud koodikaarti võib olla üleminek uuele lahendusele alguses keeruline ja võõras, kuid ilmselt harjutakse kiiresti ka uue lahendusega nii nagu kunagi sai harjutud koodikaardiga.

Meie kontorite nõustajad ja kontaktikeskus on samuti abiks. Lisaks saab abi ööpäevaringselt Smart-ID, mobiil-ID ja ID-kaardi infotelefonilt 1777 või 677 3377.

 


Martin Kõrv
SEB kliendikommunikatsioonijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.