Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 03.01.2019
pangakaardid | viipemakse

Miks on viipekaardi kasutamine kasulik?

Miks on viipekaardi kasutamine kasulik? Foto: SEB

Kontaktivaba makse on muutunud ostude eest tasumisel juba tavapäraseks – seda kasutatakse aktiivselt nii kohvikus kui ka toidukaupluses. Selge on see, et inimestele meeldivad lihtsad ja kiired lahendused, aga miks on just viipekaart nii populaarseks saanud ja mida on oodata tulevikult?

Inglismaal anti 2017. aastal välja üle 108 miljoni kontaktivaba kaardi, millest 72,6 miljonit olid deebet- ja 35,8 miljonit krediitkaardid. Need numbrid on päris kõnekad. Kuigi viipekaardi puhul on tegemist enam kui 10 aastat vana lahendusega, on Eestis see teenus hoo sisse saanud just viimastel aastatel. Oma osa on siin tõenäoliselt ka teiste innovaatiliste pangatehingulahenduste, näiteks Mobiil-ID ja Smart-ID arengul.

Ajaline võit

Viipekaardi parim omadus on ajasääst. Uuringute järgi on viipekaart keskmiselt 7 sekundit kiirem kui kiipkaart või PIN-kood ning 15 sekundit kiirem kui sularahas arveldamine.

Usaldage millenniumlaste kogemust

Pole üllatus, et kontaktivaba kaardi kasutajate hulgas on kõige enam just millenniumipõlvkonna inimesi, kes ongi ehk kõige enam tehnoloogiaga seotud. 2016. aastal kasutas 18–35-aastaste VISA-kaartide omanikest 65% viipekaarti, 2017. aastal tõusis nende osakaal 76%-ni ja tõusutrendis ollakse ka tänavu. Nii et kui te viipekaarti veel ei kasuta, siis oleks mõistlik seda teiste positiivsetele kogemustele tuginedes proovida.

Viipemakse turvalisus

Vahel kaheldakse viipekaardi turvalisuses, aga samas oleme meie ise need, kes saavad ennast kõige tõhusamalt kaitsta. Turvalisuse tagamiseks tuleb mõnikord tehing kinnitada PIN-koodiga, makset tehes tuleb veenduda, et makseterminali ekraanil kuvatakse õige ostusumma ja kunagi ei tohi anda viipekaarti kellegi teise, isegi mitte teenindaja kätte.

Kas sularaha kaob ära?

Uuringute järgi näitab kontaktivaba makse võimalusega liitunud kauplejate käive kasvu ja see on ka mõistetav: viipekaart on tarbija elu lihtsamaks teinud. Paljud tehnoloogiaspetsialistid ja pangajuhid üle maailma on prognoosinud, et sularaha kaob käibelt, mille eeldus on muidugi see, et kaupmehed võtavad tehnoloogia hästi omaks. Kui viipekaardi (ja üldse kaardimaksete) osakaal suureneb, tuleb kauplejatel sellega arvestada, et mitte ettevõtet ohtu panna.

Viipekaardi kasutamine on tõesti lihtne

Uue viipekaardiga tuleb esimene tehing teha sularahaautomaadis või kaupmehe juures kaardimakseterminalis tavapärasel viisil – kaart tuleb terminali sisestada ja tehing kinnitada PIN-koodiga.  Pärast esimest kiibitehingut aktiveeritakse viipemakse funktsioon ja saab teha viipemakseid, asetades kaardi makseterminali viipemärgi lähedale ja hoides seda seni, kuni terminal teeb piiksu. Deebetkaardi viipemakse funktsiooni saab aktiveerida ja deaktiveerida nii internetipangas kui ka pangakontoris.

 

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.