Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 24.08.2017
laenamine | väikelaen

Mida teha, kui suurem kulutus on vältimatu, aga raha selleks napib?

Mida teha, kui suurem kulutus on vältimatu, aga raha selleks napib? Foto: SEB

Ootamatuteks kulutusteks säästmine ja kogumine on rahaasjade plaanimise algtõde. Sellele vaatamata võite ühel päeval leida ennast olukorrast, kus suurem kulutus on vältimatu, aga raha selleks napib.

Valikuid, mis kaalumist tasuvad, on mitu ja tutvuda tasub kõigiga. Lõplikku otsust tehes on oluline jälgida, et võetud kohustused üle jõu ei käiks.

Sõpradelt või perekonnalt laenamine

+ Tagasimakse tingimused on paindlikud.

Kindlasti tasub hoolikalt läbi mõelda ja kokku leppida ka nn must stsenaarium: kuidas käitute, kui tagasimaksmine muutub keeruliseks. Selline olukord võib ohtu seada head suhted. Kui otsustate pärast pangast saadud eitavat vastust pere või sõprade poole pöörduda, tuleks hoolega kaaluda, kas olete võimeline laenu kokkulepitud tingimustel tagasi maksma. Peale selle tuleb arvestada ka võimalusega, et laenajal võib endal tekkida vajadus laenuks antud summa järele.

Lugege lisaks: Kas raha koguda või laenata?

Mittevajaliku mahamüümine

+ Kui tegemist on millegagi, mida te enam ei vaja ning seda on lihtne müüa, siis aitab selline lisaraha leidmise viis laenukohustust vältida.

– Tegemist on ühekordse võimalusega. Mõistlik on analüüsida, kas asjakohase eseme mahamüümine hetkeolukorras on kasumlik või saaks seda ka paremini realiseerida. Samuti tuleks läbi mõelda, kas selle vara väärtus võib ajas kasvada ja milleks seda tulevikus veel tarvis võib minna.

Uue tuluallika leidmine

+ Kui kulutuse katmiseks on võimalik leida uus tuluallikas, on tegemist hea võimalusega laenukohustuse vältimiseks.

– Olenevalt summa suurusest võib sellise tuluallika leidmine väga keeruliseks osutuda. Kui tegemist on lisatööga, siis on oluline, et sellele kuluv aeg ei tuleks perekonna ega põhitöö arvelt.

Väikelaen

+ Tavaliselt antakse väikelaenu ilma tagatiseta ja seda saab kindlustada. Laenu saate tagasi maksta kindlate kuumaksetena enda valitud maksepäeval ja vajadusel saate võtta kuni kuus kuud maksepuhkust. Kui otsus langeb väikelaenu võtmise kasuks, siis tuleks alustada oma võimaluste väljaselgitamisest. Selleks soovitame kasutada väikelaenu kuumakse kalkulaatorit.

– Laenusummale lisanduvad lepingutasu ja intress. Laenu taotlemine ja raha kättesaamine võtab vähemalt kolm tööpäeva.

Püsimaksega krediitkaart

+ Sobib, kui suuremate ostude tegemiseks on vaja lisaraha. Lisaks korrapärasele tagasimaksele, mis toimub kord kuus kokkulepitud päeval ja summas, on ka täiendavate sissemaksete võimalus. Kuna intressi hakatakse arvestama krediidi kasutamise hetkest, võib püsimaksega krediitkaart n-ö igaks juhuks olemas olla. Nii saate alati olla kindel, et kui tekib ootamatuid kulutusi, on lisaraha käepärast.

– Laenusummale lisandub intress. Krediitkaardi olemasolul võib kergesti tekkida soov selle plaaniväliseks kasutamiseks.

Lugege lisaks: Kas eelistada väikelaenu, krediitkaarti või järelmaksu?

 


Triin Preem
vabakutseline ajakirjanik

 


Tutvuge teenuse tingimustega ja vajaduse korral pidage nõu asjatundjaga.

Väikelaenu krediidi kulukuse määr on 16,61% aastas järgmistel näidistingimustel: laenusumma 2000 eurot, mis makstakse välja lepingu sõlmimisel; fikseeritud intressimäär 14% aastas laenujäägilt; tagastamine nelja aasta jooksul 48 igakuise annuiteetmaksena, mille suurus on 54,87 eurot; lepingu sõlmimise tasu 35 eurot, mis makstakse lepingu sõlmimisel; arvelduskonto kuutasu 0,30 eurot.
Kliendi makstav kogusumma on 2682,61 eurot.

Püsimaksega krediitkaardi krediidi kulukuse määr on 20,64% aastas järgmistel näidistingimustel: krediidilimiit 1000 eurot, mis võetakse täissummas kohe kasutusele; arvelduskonto kuutasu 0,30 eurot; fikseeritud intressimäär* 18% aastas kasutusele võetud krediidisummalt; tagastamine kahe aasta jooksul 24 võrdse, 41,67 euro suuruse kuumaksena, millele lisandub iga kuu kuni 15,50 euro suurune intressimakse. Kliendi makstav kogusumma on 1197,60 eurot.
* Intressimäär oleneb kehtivatest soodustustest (näiteks SEB paketi puhul kohaldub vastava paketi järgne madalam intressimäär).


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.