Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 07.10.2014
kodu | kinnisvara | pere rahaasjad | rahaasjad

Mida peaks teadma kinkelepingust?

Mida peaks teadma kinkelepingust? Foto: SEB

Tihtipeale puutuvad inimesed kokku pärandamise ja testamentide koostamisega, kuid kinkelepingu näol on veel üks võimalus omandist loobuda ja see tasuta kellelegi teisele anda.

Kinkeleping annab võimaluse kinkijal tasuta teisele isikule ehk kingisaajale talle kuuluv ese või omand üle anda. Maksta tuleb vaid notaritasu ja riigilõiv, mille suurus oleneb tehingu tegija avaldatavast kingi väärtusest. Taolisi lepinguid tuleb kindlasti sõlmida notari juures, sest ilma juriidilise tõestamiseta on kinkeleping kehtetu.

Kinkeleping jõustub allkirjastamise hetkest

Peamiselt kasutavad kinkimise võimalust näiteks vanavanemad, kes soovivad oma kortereid ja muid omandeid lastele või lastelastele kinkida. Kindlasti tuleks lepingut koostades ja seda sõlmides tähelepanu pöörata asjaolule, mis saab pärast kinkelepingu vormistamist edasi. Kui kinkija soovib näiteks majas või korteris oma elupäevade lõpuni sees elada, siis tuleb see lepingusse sisse kirjutada. Seda nimetatakse isikliku kasutusõiguse kinnistusraamatusse kandmiseks kinkija kasuks. Vastasel juhul on kingisaajal õigus endine omanik sealt välja tõsta ja kingitust oma äranägemise järgi kasutada.

Leping jõustub kohe, kui kinkija ja kingisaaja on sellele alla kirjutanud. Juriidilised toimingud võivad võtta küll mõne aja, kuid leping kehtib allakirjutamise hetkest. Sellest on siiski võimalik ka taganeda, kuid ilma mõjuva põhjuseta võib see osutuda üsna keeruliseks, nõudes lausa kohtu sekkumist. Üks peamine viis, kuidas kinkija saab lepingust taganeda ja kingitava eseme või omandi tagasi võtta, on see, kui kingisaaja on kinkija või tema lähedase inimese suhtes käitunud jämedalt ja tänamatult. Kuigi see punkt on seaduses jäetud täpselt lahti selgitamata, näitab kohtupraktika, et see tähendab näiteks kinkija kodust välja tõstmist või pärast lepingu jõustumist tema eest mitte hoolitsemist.

Kinkijal on niisiis õigus lepingusse panna oma soov, et kingisaaja kohustub kingitust vastu võttes kinkija eest hoolitsema ja teda ülal pidama kuni tema surmani. Kui viimane neid nõudeid ei täida või ei suuda täita, siis on kinkijal võimalus ja õigus kinkeleping üles öelda.

Kinkida saab isegi sündimata lapsele

Kinkelepingut saab teha ükskõik kellele: nii sugulastele ja perekonnale, aga ka lihtsalt sõpradele ja isegi näiteks sündimata ja lausa eostamata lapsele. Kahe viimase puhul on kinkelepingu vastuvõtja sel juhul sündimata lapse vanem, kuid kingitus läheb siiski lapsele. Kuigi soov kinkida võib olla, siis peab kingi saajal olema ka tahtmine see vastu võtta. Kui seda pole, siis teda kuidagi sundida ei saa.

Täpsemat infot kinkelepingute kohta saab notaritelt.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.