Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 14.05.2018
lapsed

Mida peaks iga laps teadma pangakaardi kasutamisest?

Mida peaks iga laps teadma pangakaardi kasutamisest? Foto: SEB

Pangakaart on olemas 90% Eesti 12–19aastastest noortest, kellest ligi pooled kasutavad seda igapäevaostude tegemiseks, selgus SEB „Rahatarkuse“ küsitlusest.

Tegelikult võiks lapsel pangakaart olla juba varem, esimesse klassi astumisel, sest see on mugavaim ja turvalisim viis talle taskuraha anda. Millele aga seejuures tähelepanu pöörata?

Vaadake lisaks: Milline on parim pangakaart lapsele?

Rahaasjad on isiklik teema

Enne kui te lapsega taskuraha andmise süsteemi kokku lepite ja pangakaardi vormistate, tuleb talle selgitada, et rahakoti sisu ja pangakonto jääk on tema isiklik asi; rahaga ei uhkeldata ning samuti ei tohi teistele avaldada, palju tal parasjagu raha on. Lastel aitab raha kasutamisega paremini tutvuda see, kui jagate infot, palju üks või teine asi maksis või kuidas teie vanemana ostuotsuseid teete ja oste planeerite. Kõige olulisem on aga selgitada, et rahaga seotud infot jagatakse ainult pereringis.

PIN-kood jäägu saladuseks

Rääkige lapsele, et PIN-kood on nagu rahakassa salalukk, mida ei saa ilma erilise võtmeta avada: kuna võõrastel ei ole seda PIN-koodi, siis nad ei saa kaardilt raha kätte. PIN-kood peab olema kindlasti pähe õpitud, mitte kuhugi üles kirjutatud. Paluge lapsel poes makstes või sularahaautomaati kasutades varjata PIN-koodi sisestamist käega, et teised ei näeks sisestatavat koodi.

Lugege lisaks: 4 põhjust, miks lapsed võiksid igapäevastes rahaasjades eelistada pangakaarti

Limiit

Üks põhjus, miks pangakaart on sularahaga võrreldes otstarbekam valik, on limiit. Selgitage lapsele, et sellest suuremas summas ei saa raha korraga välja võtta ja poes asju osta. Lisaks on see turvalisem: kui kaart peakski sattuma võõra kätte koos PIN-koodidega, ei saa varas kogu raha korraga arvelt välja võtta. Samas saavad lapsevanemad internetipangas lapse rahaasjadel silma peal hoida ning vajadusel päeva- või kuulimiiti muuta. Muudatused jõustuvad kohe ning on tasuta. Rääkige lapsele, et tema raha kaitsmise huvides on hea hoida pangakaardi limiit võimalikult madal.

Summa tuleb alati üle kontrollida

Paluge lapsel olla tähelepanelik, kui ta tehingut PIN-koodiga kinnitab: las ta kontrollib alati enne summa õigsust. Rõhutage, et kaardimakse tuleb alati teha kaardi valdaja juuresolekul ning teenindaja ei tohi minna kaardiga tagaruumi!

Mida teha, kui pangakaart ära kaob?

Öelge lapsele, et ta annaks sellest kohe emale-isale teada. Lapsevanem helistab ise panka, paneb kaardi lukku ja tellib uue pangakaardi. Kui lapsel on olemas internetipank ning rahakotis oli selle tunnus või koodikaart, tuleb blokeerida ka internetipanga kasutamine. Rahustage last, et pangakaardi kadumine ei ole midagi hullu, sest tema raha jääb ju kontole alles.

Varguse korral tuleb säilitada rahu

Kõige olulisem on see, et laps teaks: tema turvalisus on palju tähtsam kui varastatud rahakott või raha. Kindlasti ei tohi ise minna varastatud asju tagasi nõudma, vaid sellest tuleb esmalt informeerida vanemaid. Kui lapse turvalisus on tagatud, siis uurige temalt pealtnägijate kohta, küsige nende kontaktandmeid ning teatage politseisse. Korrake üle, et kahtlaste inimeste ja kampade juuresolekul ei ole hea sularahaautomaadist raha välja võtta ning pigem tuleks hoida rahakotti ja ka mobiiltelefoni lukuga taskus või kotis.

Kas lapsele on vaja internetis maksmise võimalust?

Lapsevanemana saate määrata oma lapse pangakaardile vajalikud funktsioonid, nt sularaha väljavõtmine, kaardiga maksmine poes ja kohvikus ning konto väljavõtte ja jäägi vaatamine. Mõelge hästi järele, kas teie lapsel peaks olema ka internetis maksmise võimalus? Mida laiemad on võimalused, seda suuremad on paraku ka ohud, sest siis on kaardiandmed laiemalt liikvel. Isegi teadlikumad täiskasvanud panevad selleks ajaks, kui nad internetiostude või välismaal kaardi kasutamise funktsiooni ei vaja, need võimalused internetipangas kinni.

Lugege lisaks: 6 mõjuvat põhjust, miks võtta just SEB ISIC-kaart

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.