Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 06.11.2014
seenior | e-lahendused

Lihtne ja turvaline mobiil-ID

Lihtne ja turvaline mobiil-ID Foto: iStock

Aina sagedamini räägitakse mobiil-IDst kui väga turvalisest, kiirest ja mugavast vahendist, millega oma pangatoiminguid teha ning ka digitaalset allkirja anda.

Paljud uued asjad tunduvad võõrad ja esiti ehk isegi hirmuäratavad, kuid mobiil-ID on tõesti asi, mis tasub selgeks õppida. Nii ei pea te hääletamiseks ja pangatoimingute tegemiseks minema ise kuhugi kohale, samuti pole vaja paroolikaarti ega ID-kaardi lugejat kaasas kanda. E toiminguteks, allkirjade andmiseks, pangatehinguteks ja isiku tuvastamist nõudvate dokumentide lugemiseks on teil vaja vaid oma mobiiltelefoni, internetiühendust ja kahte parooli.

Mobiil-ID tähendab seda, et saate end oma mobiiltelefoni abil tuvastada, vajades vaid levi ja internetti. See töötab nii nutitelefonide kui ka lihtsamate mobiilidega üle maailma, olgu te oma kodus Eestimaa kaunite metsade vahel või hoopis teiselpool ookeani.

Enam ei pea ise kohale minema

Kui soovite näiteks pangaülekandeid teha, siis on teil vaja internetiühendusega arvutit, mobiili või tahvelarvutit. Internetipanka sisenedes valige peale kasutajatunnuse kirjutamist sisenemine mobiil-IDga ja seejärel tuleb teie telefonile kontrollkood. Kindlasti veenduge, et see on sama nagu ekraanil näidatu. Teie mobiiltelefonile saabub sõnum, kus küsitakse mobiil-ID PIN 1-koodi. Vajutage klahvidel oma PIN1 kood, tehke vajalikud tehingud ja kinnitage need PIN2 koodiga. Nii lihtne see ongi! Enam ei pea te muretsema paroolikaartide ega ID-kaardi lugejate ostmise pärast. Mobiiltelefon on ju pea alati teiega.

Sama lihtne on ka lepingute allkirjastamine. Varasemalt pidite alati kohale minema, et pastapliiatsiga oma allkiri anda, kuid nüüd on elu muutunud kergemaks ja kiiremaks. Saate seda teha oma mobiil-IDga, mis tuvastab teid kontrollkoodiga ja allkirjastab dokumendid PIN-koodidega.

Turvaline ja mugav

Mobiil-ID on turvaline, sest kui näiteks paroolikaart võib kaduda ja võõrastesse kätesse sattuda, siis mobiil-ID töötab vaid teie enda mobiiliga ja PIN-koode sisestades. See on riiklikult tunnustatud ja väga turvaline, eelkõige tänu rakendatavale tehnoloogiale ja PIN-koodidele, mistõttu pole see ka kopeeritav.

Mobiil-IDd saab sõlmida kõikide mobiilioperaatorite (EMT, Tele2 ja Elisa) esindustes. Võtke kaasa oma ID-kaart, mille serdid on kehtivad ja PIN-koodid teil meeles. Teenusega liitumine maksab koos riigilõivuga 10 eurot ja igakuine teenustasu on vastavalt operaatorile 64 senti kuni 1 euro. Kui kasutate mobiil-IDd välismaal, siis lisandub hinnale paketipõhine välisriigist Eestisse saatmise SMSi hind. Pärast lepingu sõlmimist tuleb mobiil-ID ka aktiveerida, kuid õnneks on seegi tehtud lihtsaks ja kiireks. Tuleb lihtsalt minna Politsei-ja Piirivalveameti kodulehele www.politsei.ee ja seal edasisi juhiseid järgida.

Mobiil-ID muudab paljud igapäevased toimingud kiiremaks, mugavamaks, lihtsamaks ja turvalisemaks. Tasub võtta aeg, et endale selle kasutamine selgeks teha, sest hilisem aja- ja energiavõit on märkimisväärne.

Täpsemad juhised ja abikeskuse leiate www.id.ee lehelt.

Vaadake ka videot, kus on lihtsalt ja ülevaatlikult välja toodud, kuidas kasutada mobiil-IDd. Video on YouTube keskkonnas http://youtu.be/fIcuDtYcoO8

 

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.