Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 04.01.2016
rahaasjad

Levinumad rahaasju puudutavad uue aasta eesmärgid ja nende saavutamine

Levinumad rahaasju puudutavad uue aasta eesmärgid ja nende saavutamine Foto: SEB

Isiklikke rahaasju puudutavad uue aasta eesmärgid on enamasti küllaltki tavalised. Lubatakse endale hakata raha koguma, kulutada vähem, osta oma kodu, teha olemasolevas remonti.

Nende lubaduste täitmine võib olla tõeliselt meeldiv tunne, kuid nende saavutamine võib olla  väljakutse ja nõuab head enesedistsipliini.

Eesmärk: võlgadest priiks

Esimene samm - alustage oma eelarve planeerimisega. Võtke kasutusele rahapäevik.  Rahapäevikuga saate planeerida oma isiklikku ja pere-eelarvet. Nii saate kuupõhiselt analüüsida, kust oleks võimalik kokku hoida ja millele võite rohkem kulutada. Näiteks võib pidev topsikohvi või võileiva ostmine nõuda teilt aastas kokku mitusada eurot. Seda raha saaksite aga investeerida hoopis arukamalt.

Lugege lisaks: 9 soovitust kuidas hoida oma rahaasju kontrolli all

Eesmärk: osta oma kodu

Alustage oma võimaluste hindamisega. Kõige lihtsam ja kiirem võimalus saada ülevaade oma finantsvõimaluste hetkeolukorrast ja laenuvõimekusest, on tulla panka terviknõustamisele. Nõustamine kestab umbes tund aega ja te saate tervikliku ülevaate oma olemasolevatest kohustustest ja  võimalustest. Samuti pöörab nõustaja teie tähelepanu asjaoludele, millele te võib-olla ise ei oleks mõelnud.

Näiteks, et soetatava kinnisvaraga tuleb enamasti kaasa ka kohustus see kindlustada, soetamise notarikulud ja muud kulud, millele te võib-olla ise ei oleks kohe osanud mõelda. Samuti selgitab nõustaja, kuidas arvutatakse teie maksimaalne laenuvõimekus ning millised on laenuga kaasnevad riskid ja kuidas neid minimeerida

Eesmärk: oma kodu müümine

Kui teil on eesmärgiks oma vana kodu maha müüa, et uus osta või hoopis näiteks mujale elama asuda, siis alustage samuti kohe. Uurige, millal on müügiks sobivaim aeg ja kuidas oma kinnisvara ette valmistada. Tihti arvatakse, et müüki hõlbustab, kui kinnisvara enne müüki kergelt remontida. Uus omanik aga ei pruugi tegelikult hinnata tehtud remonti.  Ta pigem eelistab kodu sisustada oma maitsele vastavalt.

Pidage nõu tuttavatega, kes hiljuti on kinnisvara müünud -  mida tasub teha, mida mitte ning millest alustada. Kui teil ei ole müügiga väga kiire, siis uurige kinnisvarahindade prognoose ja püüdke ajatada müük turu parimatesse tingimustesse.

Eesmärk: hakata kindlustama oma pensionipõlve

Raha kogumine pensioniks on pikaajaline teekond. Selleks, et pensionipõlv võimalikult muretu oleks, tasub kogumisviiside valikul läbi mõelda, kuidas ühel või teisel puhul riske maandada. Kindlasti ei tasu ainult ühele investeeringule lootma jääda, sest juhul kui see ei tooda nii palju tulu, kui te eeldasite, võib pensionieas tekkida suur vahe loodetud ja reaalse igakuise sissetuleku vahel.

Lugege lähemalt: Pensionipõlve kindlustamiseks on mitmeid võimalusi

Eesmärk: kindlustada laste tulevik

Üks võimalus, kuidas toetada ja kaitsta lapsi elu ootamatuste eest ja tagada neile täiskasvanuikka jõudes stardikapital, on lastekindlustus. Nii on muretum lapsepõlv ja hüppelaud iseseisva elu alustamiseks võimalikult hea.

Lastekindlustus on kui virtuaalne kassa, kuhu vanem regulaarselt oma lapse tarbeks raha kogub. Kogumisfunktsioon on lastekindlustuse kõige olulisem osa. Vanema poolt kõrvalepandud summa saab nooruk kätte täiskasvanuikka jõudmisel.

Lapsed on sageli püsimatud ja täis avastamislusti. Ilmselt pole meist keegi üles kasvanud ilma väikese kriimuta, halvimal juhul murtud luu või põrutusega. Sageli on aga traumad pikemaajalised ja vajavad erinevaid ravimeid või kallist taastusravi. Hea, kui on olemas kehtiv kindlustus, mis katab laste õnnetusjuhtumitest tulenevaid riske. Lastekindlustuse lisakindlustusest tulenev summa on abiks traumadega seotud kulude katmisel.

Lugege lähemalt: Elukindlustus lapsele - mida peaks sellest teadma?

Eesmärk: alustada õpinguid

Iga noore elus tuleb ühel hetkel muutuste aeg: õpinguvõimalused, sõbrad ja põnev iseseisva elu alustamine. Siiski tekivad ka olulised otsustuskohad, mis on sageli seotud rahaga. Kuidas rahastada õpinguid ning kuidas saada iseseisvalt hakkama?

Õpinguteperioodi rahastamiseks on neli peamist võimalust: ülikooli stipendiumid, õppelaen, töötamine, vanemate abi. Igal variandil on omad eelised ja puudused, kuid lõplik otsus on tudengi enda teha. Iseseisva elu alustamine tähendab, et tulevikku mõjutavad tänased otsused palju rohkem, kui varasemalt.

Lugege lähemalt: Soovitused, kuidas rahastada õpinguid ja saada iseseisvalt hakkama

 


Martin Kõrv
SEB kliendikommunikatsioonijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.