Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 11.09.2016
lapsed | pere rahaasjad | rahaasjad | pangakaardid | kaardimakse | sularaha

Lapsed ja rahaasjad

Lapsed ja rahaasjad Foto: iStock

Lapse iseseisvamaks kasvamisel on oluline õpetada talle raha väärtust ja sellele võiksid vanemad tähelepanu pöörata juba varakult.

Paljud lapsed hakkavad koolis käies regulaarselt taskuraha saama. Sellega seoses on oluline mudilastele selgitada, kuidas rahaga ümber käia ning millele tähelepanu pöörata. Samuti tasub vanematel läbi mõelda, kuidas on neil kõige mugavam ja turvalisem lapsele raha anda.

Sularaha kasutamine on tihti lihtne ja loogiline. Laps näeb konkreetselt, kui palju tal raha on ja kuidas see kulub. Sealjuures tuleb aga ettevaatlik olla, et võsuke saaks aru, kui kaua ta sellega hakkama peab saama. Määrake nädala- või päevaraha, et laps õpiks ise oma kulutusi planeerima ja raha jaotama. Sularaha kasutades õpetage selle hoolikat paigutamist, et vältida raha kaotamist või varguse ohvriks langemist. Näiteks võiks seda hoida rahakotis koolikoti lukuga taskus.

Pangakaardil on mitmeid eeliseid

Pangakaardi kasutamine on sularahaga võrreldes turvalisem, lihtsam ja kergemini kontrollitavam. Kui laps peakski pangakaardi ära kaotama või PIN-koodi unustama, pole raha kadunud. Selleks, et raha uuesti kasutada, saate telefoni teel, internetipangas või pangakontoris asenduskaardi tellida. Pangakaardi kasutamise juures rõhutage lapsele selle põhitõdesid:

  • PIN-kood tuleb pähe õppida ja sõpradega seda jagada ei tohi,
  • PIN-koodi ei tohi kirjutada pangakaardile,
  • pangakaarti tuleb hoida rahakotis,
  • pangakaarti ei tohi anda kellegi teise kätte hoiule.

Pangakaart on sularahaga võrreldes mugavam lahendus ka lapsevanemale. Näiteks on teil võimalik teha püsikorraldus. Nii läheb lapse kontole kindlaks määratud päeval soovitud summa ja vanem ei pea muretsema, kas lapsele sai ikka raha antud.

Tihtipeale juhtub, et laps on näiteks ekskursioonil või laagris ja talle on vaja kiiresti raha saata. Kui sularaha andmiseks tuleb füüsiliselt kohal olla, siis pangakaardi olemasolu korral on võimalik teha lapsele ülekanne kiiresti ja turvaliselt. Lapsele pangakonto tegemisel tasub valida sama pank, mis on lapsevanemal, et tehingud toimuksid kiiresti ja soodsamalt. Erinevate pankade vahel võib ülekanne võtta aega tunde.

Vaadake lisaks: Lapse esimene pangakaart

Kulutused kontrolli alla

Pangakonto olemasolu aitab teil lapse kulutusi piirata ja kontrollida. Päeva- ja kuulimiidid võimaldavad hoida väljaminekud mõistlikkuse piires ja õpetavad lapsele raha väärtuslikkust. Nii ei ole neil võimalik kogu kuu taskuraha näiteks ühel nädalal ära raisata.

Lapsevanemana on teil võimalik jälgida võsukese kulutusi, kus, millal ja mis ulatuses ta midagi ostnud on. See annab hea ülevaate, kas laps on raha väärtusest aru saanud või oleks talle vaja veel mõningaid juhtnööre anda.

Lugege lisaks: Mida peaks iga laps teadma pangakaardi kasutamisest?

Mobiilimaksed on ülekandeks kiireim võimalus

Mobiilimaksete tegemine on lapsele raha kandmiseks kõige kiirem moodus. Selleks pole vaja midagi muud kui vaid telefoni, mobiilpanga lepingut ja lapse telefoninumbrit. Nii saate mobiili sisestada lapse numbri ja ülekantava summa, vajutada nuppu ja raha ongi lapse arvel olemas.

Kuigi telefoniga ülekande tegemine ei toimi välismaal, siis Eestis töötab see kiiresti. Samuti liigub mobiilimaksega pankadevaheline ülekanne kohe, seda ka nädalavahetustel ja riigipühadel.

 


Kadri Eisenschmidt
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.