Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 04.10.2016
väikelaen | laenamine

Laenuga kodu renoveerimise plussid ja miinused

Laenuga kodu renoveerimise plussid ja miinused Foto: SEB

Umbes iga viie kuni seitsme aasta tagant võiks mõelda kodu uuendamise või renoveerimise peale. Selle ettevõtmise rahastamiseks võite ühe võimalusena kasutada ka laenu. Millised on laenuga kodu renoveerimise positiivsed ja negatiivsed küljed?

Kas rahastada kodu renoveerimist laenu või säästudega?

Ka pisem remonditöö loob esteetiliselt värskema keskkonna ja võib kasvatada teie kinnisvara väärtust. Vajaliku summa puudumisel on abiks väikelaen, mis võimaldab teil teha remondi korraga täies mahus ja kiiremini, kui ise raha kogudes. Väikelaen on abiks ka juhul, kui te ei taha oma sääste kulutada. Laenu puhul jaotub tagasimaksmine väikesteks summadeks, mille igakuine tasumine ei mõjuta finantsseisu nii drastiliselt, kui korraga suure summa oma raha kulutamine.

Samas tuleb arvestada, et uue laenu võtmine vähendab teie võimalust lähiajal veel laenu saada. Seega tuleb väga täpselt läbi mõelda vähemalt järgneva viie aasta plaanid ja rahalised väljavaated.

Säästude kasuks räägib asjaolu, et saate kiirelt alustada ja renoveerimistööde lõppedes ei kasva teie finantskohustused. Siiski tasub meeles pidada, et oluline on säilitada kolme kuni kuue kuu rahapuhver ootamatute kulude katteks.

Lugege lisaks: Kas raha koguda või laenata?

Laenuga kodu renoveerimise plussid

  • Väikelaen võimaldab teha remondi korraga täies mahus ja kiiremini, kui ise raha kogudes.
  • Lisafinantseeringuga saate plaanid ellu viia kvaliteetsemalt, näiteks kasutades enda ideede kõrval sisekujundaja nõuandeid või ehitajate abi.
  • Tehtud tööd võivad suurendada kinnisvara väärtust ja muuta selle tulevastele ostjatele atraktiivsemaks.
  • Mitmed uuendused aitavad parandada kodu mugavust ja energiasäästlikkust, näiteks välisseinte soojustamine ning küttesüsteemi uuendamine.
  • Väikelaen on paindliku suurusega, seetõttu saate laenu nii väiksema kui suurema remondiplaani teostamiseks.

Laenuga kodu renoveerimise miinused

  • Mitte kõik täiendused ei tõsta kodu väärtust – näiteks väga eripärane ümberehitus võib kinnisvara väärtust hoopis langetada. Seetõttu võib kogu projekt kodu müümisel hinda hoopis langetada ja takistuseks kujuneda.
  • Laenuga kodu renoveerimisel võib tunduda, et raha on palju. Sellises olukorras kipuvad ka kulud suurenema ja kogu projekti maksumus kasvama.
  • Mõelge läbi, kas soovite renoveeritavas kodus elada vähemalt laenuperioodi lõpuni. Kui plaanite kodu varem müüa, siis tuleb leida võimalus laen varem tagasi maksta. Halvim olukord on selline, kus müüte oma kinnisvara aga jääte kodu renoveerimiseks võetud laenu edasi maksma.
  • Igaks juhuks tasub mõelda ka mustale stsenaariumile – mis juhtub siis, kui te ootamatult näiteks töö kaotate. Hea on välja mõelda varuplaan laenumaksete tasumiseks ka keerulistes oludes.

Laen on kohustus

Enne väikelaenu taotlemist analüüsige oma sissetulekuid ja finantskohustusi ning kalkuleerige, kas suudate iga kuu laenumakset tasuda. Kui otsus väikelaenu võtta on kindel, siis selgitage alustuseks välja oma võimalused. Selleks soovitame kasutada väikelaenu kuumakse kalkulaatorit. Maksimaalne väikelaenu summa oleneb teie sissetulekust ja olemasolevatest kohustustest.
Maksejõulise kliendina saate pangalt väikelaenu taotledes positiivse laenuotsuse paari päevaga.

Tuleb aga arvestada, et selle laenu intressimäär on kõrgem, kui kinnisvaraga tagatud kodu- või hüpoteeklaenul.

 


Mihkel Külaots
vabakutseline ajakirjanik


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.