Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 19.03.2015
säästmine | pere rahaasjad | kogumine | elukindlustus | pensionikogumine | pere

Kuidas vältida värskete lastevanemate rahalisi eksimusi?

Kuidas vältida värskete lastevanemate rahalisi eksimusi? Foto: iStock

Lapse sünd on kauaoodatud sündmus ja sel eluperioodil soovivad vastsed emad-isad keskenduda ainult oma lapsele. Seetõttu on aga oht pere finantsasjades järg kaotada. Millised on kõige tüüpilisemad eksimused, mida värsked vanemad teevad ning kuidas neid ennetada?

1. Tarbetu kulutamine

Äsjased vanemad kalduvad liiga palju kulutama, ostes beebitarbeid, mida kasutatakse tegelikkuses harva. Liigse kulutamise vältimiseks küsige teistelt lastevanematelt, mida ja kui palju neil beebi jaoks tegelikult vaja läks.

Vähendamaks ootamatuid väljaminekuid ja planeerimata kulusid, tuleks varakult üles kirjutada kõik lähiajal vajaminevad beebitarbed (alates luttidest kuni riiete ja mööblini), raseduse ajaks emale vajalikud rõivad ja muud lapse sünniga kaasnevad väljaminekud. Märkige juurde ka asjade hind, et oleks võimalik kogukulu võrrelda vastava perioodi sissetulekutega. Ehk on võimalik kulusid hajutada või vähendada, näiteks osta kasutatud asju või laenata sõpradelt-tuttavatelt.

2. Pere-eelarve ja säästude puudumine

Perekonna finantsolukord tasub kindlasti juba enne lapse sündi üle vaadata. Mõistlik on koostada eelarve kõikide tulude ja kulude kohta, et näha, mille pealt saaks vajaduse korral kokku hoida või mille jaoks tuleb rohkem raha loovutada. Oluline on ka kõik oma praegused ja tulevased finantskohustused üle vaadata – kas on plaanis lähitulevikus näiteks võtta kodulaen või autoliising. Pikemalt planeerides on võimalik rohkem kokku hoida. Turvatunnet aitab tõsta ka rahatagavara, mida saate vajadusel kasutusele võtta.

3. Igapäevastele arveldustele ei pöörata tähelepanu

Oluline on aeg-ajalt oma ja teiste pereliikmete arvelduspaketid üle vaadata, et veenduda, kas igapäevased pangaarveldused on kontrolli all. Uurige või küsige nõu, milline oleks teie jaoks kõige sobivam arvelduspakett, mis sisaldaks kõiki vajaminevaid pangatooteid ning aitaks kokku hoida ka teenustasude pealt.

4. Elukindlustuse puudumine

Esimene samm oma pere rahalise heaolu tagamisel on riskide teadvustamine. Üks suurimaid ohte on kaotada võimalus pakkuda oma perele turvatunnet tulevikuks. Pere peamise sissetulekutooja elu kindlustamine on üks viis, kuidas riske maandada. Nii on kindlustatu surma või õnnetuse korral perele tagatud rahaline kindlustunne.

Uurida võiks ka lisakindlustusi, mis pakuvad hüvitist õnnetuste, ajutise ja püsiva töövõimetuse või kriitiliste haiguste puhul. See aitab tervise taastamisega seotud kulusid kompenseerida ja võimaldab piiratud eelarve puhul paremini toime tulla.

5. Pensioni planeerimine jääb unarusse

On mõistetav, et lapse sünnile järgneval eluperioodil võib olla vähem raha, mida oma pensioni jaoks säästa. Siiski ei tasuks pensioniks kogumist päris ära unustada. Riiklik pension on väga piiratud, seetõttu on mõistlik ka ise oma pensioni jaoks koguda. Isegi väikestest säästetud summadest on pensioniikka jõudes abi. Arvestage pensioniks kogumise võimalusi erinevatel eluetappidel ning seada endale võimalikult varakult kindel pensioniplaan. Niiviisi saab algusest peale arvestada tõsiasjaga, et mõnel eluperioodil on kogumisvõimekus suurem ning teisel väiksem.

6. Laste tarbeks kogumine või nende kindlustamine ununeb

Ka laste jaoks on tarvis alustada raha kogumist võimalikult varakult. Nõnda on neil täiskasvanuellu astudes olemas rahaline abifond ülikooli jaoks, sissemakse oma kodu soetamiseks või võimalus muid ettenägematuid kulusid katta, tulemaks iseseisvalt toime. Silmas tuleb pidada asjaolu, et raha kogumine on lihtsam pika perioodi vältel ning väikeste summade kaupa kui koguda suuri summasid kiirelt ja ruttu.

Laste jaoks loodud kogumislahenduste kõrvale saab lapsele soetada ka elukindlustuse – sellisel juhul on tagatud hüvitised õnnetusjuhtumite või kriitiliste haiguste puhuks. Tänu sellele saab keskenduda lapse ravile ja haigusest taastumisele, ilma et peaks perekonna rahalise seisu pärast ülearu muretsema.

7. Makseraskuste korral viivitatakse panka pöördumisega

Paljudel peredel on pangalaenud, krediitkaardid, autoliisingud või tarbimislaenud. Varasemad jõukohased kohustused võivad sissetulekute vähenemise korral tekitada makseraskuste ohtu.

Sellisel juhul kaaluge maksepuhkuse võtmist või taotlege igakuise laenumakse vähendamist, mis tähendab laenu tagasimaksmise aja pikenemist. Enne otsustamist analüüsige aga, mida see lahendus tegelikult tähendab – millised lepingumuudatused toimuvad, missuguseid kulutusi see kaasa toob ning kas pakutud lahendus ka päriselt olukorra lahendab. Näiteks saab maksepuhkust küsida laenu põhiosa maksetele, kuid laenumaksete algusjärgus võib lõviosa maksest moodustada hoopis intress.

Olles teadlik seitsmest kõige tüüpilisemast tehtud veast saate neid oluliselt kergemini vältida, pakkudes iseendale ja oma perele praegu ning tulevikus turvalisemat ja rahulikumat elu.

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.