Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 09.01.2015
nõustamine | pere rahaasjad | rahaasjad | rahapuhver | planeerimine

Kuidas vältida probleeme rahaasjades?

Kuidas vältida probleeme rahaasjades? Foto: SEB

Hambaarsti juures on soovitav käia kord aastas, et olla kursis hammaste seisukorra ja võimalike aukudega. Samamoodi peaks igal aastal üle vaatama ka oma finantsseisu ja -plaanid, sest kui see tegemata jätta, võivad tagajärjed olla veelgi valusamad kui hambaaugud.

Kord aastas tuleks rahaasjad üle vaadata

SEB Elu- ja Pensionikindlustuse müügi- ja turundusvaldkonna juht Triin Messimas soovitab isiklikud rahaasjad vähemalt kord aastas koos asjatundjaga läbi vaadata. Vaatluse alla tasub võtta pere sissetulekud ja eelarve, olemasolevad rahapaigutused, tarbimisharjumused ning tulevikuväljavaated.

„Kooselu alustamine, beebi sünd, laste kooliminek ja sissetulekute muutumine on vaid mõned olulised sündmused, mis tihtipeale pere rahaasjad segamini löövad,” toob Messimas mõned näited. Lepingud, mis on  sõlmitud raha kogumiseks või investeerimiseks, samuti teised finantsteenustega seotud lepingud ja laenulepingud peaksid  alati käepärast olema. Tavapärane on sellised lepingud pigem kausta vahele panna ja sahtlipõhja peita, kuid tegelikult võiks neile aeg-ajalt värske pilgu peale visata. Lepingute tingimused on sageli kättesaadavad ka internetipangast või teenusepakkuja kodulehelt, kust neid on võimalik mugavalt leida ja lugeda.

Oluline on hoida silm peal ka oma finantsvarade  arengutel: investeerimisriskiga elukindlustusel, väärtpaberitel, hoiustel ja pensionifondidel. Soovitame sellised varad kord aastas koos panga kliendihalduriga üle vaadata. Haldur  oskab nõua anda ja on kursis erinevate finantsnäitajate muutustega. Teatud juhtudel  on tark muuta investeeringu riskitaset või varaklassi.

Las ootamatused olla n-ö planeeritud

Me ei saa ennustada tulevikku, kuid võime teatud situatsioone ette näha. Näiteks ootamatu haigestumine, töökoha kaotus, väljaminekud kodu remondile – need on vaid mõned näited olukordadest, mis võivad oluliselt mõjutada pere majandusseisu ja finantsplaane. Hea on koguda teatud summa tagavaraks, et ootamatud suuremad kulud kogu pere eelarvet mõttetuks ei muudaks.

„Näiteks kogute raha, et võtta kodulaenu, kuid paraku läheb auto katki ja te peate osa kõrvale pandud rahast kulutama hoopis uue sõiduvahendi soetamisele. Kuidas mõjutab see teie pere eelarvet? Ehk peate piirama kulutusi või leidma veel ühe töö? On ka teine võimalus – otsustada esialgu planeeritust odavama eluaseme kasuks,” toob Triin Messimas välja.

Üks on selge – kui teil on rahaasjade plaan ja see on korralikult läbi mõeldud, võttes arvesse ka rahapuhvrit ootamatuteks olukordadeks, üllatusteks ja õnnetusteks, saate end päris turvaliselt tunda. Rahaasjad tasub aga igal aastal üle vaadata.

SEB nõuanded rahaasjade edukaks juhtimiseks

  • vaadake oma rahaasjad üle vähemalt kord aastas: kuidas on muutunud teie finantsvarad, sissetulekud, kulutused, eesmärgid;
  • ootamatute olukordade ja majandusseisu muutumise korral uuendage eelarvet;
  • koguge endale kindlasti kiiresti kasutuselevõetav rahapuhver, et tulla toime ettenägematute olukordadega.

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Soovitame lugeda

26.05.2015
24.09.2019
26.05.2015

Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.