Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 17.06.2016
finantsvõimekus | pere rahaasjad | rahaasjad | nõustamine | planeerimine

Kuidas valmistuda nõustamiseks pangas?

Kuidas valmistuda nõustamiseks pangas? Foto: SEB

Kas teate, kui palju te kulutate eluasemele või kui suured on kommunaalmaksed? Oskate täpselt öelda, palju kulub raha vaba aega veetes või kuidas te elate 10–20 aasta pärast? Rahaga ümberkäimisel on mõned kindlad reeglid, mida tasub järgida olenemata sissetuleku suurusest.

Isegi kui me teame, kuidas oma rahaasju korraldada, aitab erakliendihaldur saada selgema ülevaate hetkeolukorrast ja annab nõu, kuidas vältida ebameeldivaid olukordi, millele te pole esialgu mõelnud.

Oluline on oma sissetulekuid ja kulusid täpselt teada

Nõustamisele tulles tuleks varuda aega vähemalt tunnike. Selleks, et kohtumisest kõige enam kasu saada, siis valmistage end veidi ette. Mõelge läbi, kui palju te maksate eluasemelaenu, autoliisingut või muid (lepingulisi arveid). Kui palju kulub kommunaalmakseteks ning telekommunikatsiooniteenustele ja palju kulutate igakuiselt toidule, samuti selgitage välja, kas teil on mingeid vältimatuid lisakulutusi. Hinnake reaalselt, mil määral võivad teie sissetulek või kulutused lähitulevikus näiteks karjäärivõimaluste või perelisa tõttu muutuda ning kas plaanite lähiajal osta mööblit, auto või isegi midagi suuremat. Kui te lähete erakliendihalduri juurde nõustamisele, siis peaksite olema valmis ka tema küsimustele vastama. Veelgi parema nõu saamiseks vaadake üle kehtivad kogumise ja kindlustuse lepingud. Rahaasju on kergem planeerida, kui teil on kõik kohustused selgelt silme ees.

Keskenduge eesmärkidele ning muutke harjumusi

Prioriteedid muutuvad ajas ning tänased soovid võivad mõjutada ka tulevikku. Näiteks soovite osta uue diivani ja teil on vajalik summa olemas. Kas olete mõelnud, et seda summat võiks kasutada ka laste ülikooli õpingute rahastamiseks? Mis oleks teie prioriteet? Kas olete kindel, et teil on võimalik oma laste haridusse ka hiljem panustada?

Erakliendihaldurid vaatavad tervikpilti teie majanduslikust olukorrast. Üheskoos arutate, millised on teie ootused, eesmärgid ja prioriteedid. Haldur aitab koostada nii lühi- kui ka pikaajalist finantsplaani ning annab soovitusi ka selle järgimiseks.

Teie kontoseis ei muutu kindlasti maagiliselt pärast tunniajalist nõustamist. Küll on teil teadmised, kuidas oma rahaasju paremini korraldada. Edasine on teie enda kätes. Kõige raskem on muuta oma seniseid tarbimisharjumusi.

Miks tasub nõustamisele tulla?

  • Oma majandusliku tuleviku planeerimine on hädavajalik. Mõelge oma unistustele. Haldur aitab hinnata erinevaid stsenaariume, et näha ette võimalikke takistusi ja võimalusi eesmärkide saavutamisel.
     
  • Enne tähtsamate otsuste langetamist tasub alati spetsialistiga rahaasjade teemal konsulteerida. Veel parem oleks käia kohtumisel kord aastas, et jälgida arenguid ning näha, kas liigute õiges suunas.
     
  • Hinnake ka ise oma majanduslikku olukorda: millised on teie sissetulekud ja kulutused. Nii saab haldur selgema ülevaate teie eelarvest ja see motiveerib ka teid rahaasjades sihikindlam olema.

 


Kadri Eisenschmidt
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.