Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 28.08.2017
noor | planeerimine | rahaasjad

Kuidas ülikooli ajal targalt majandada?

Kuidas ülikooli ajal targalt majandada? Foto: SEB

Olenemata sellest, kas te saate stipendiumi, võtate õppelaenu, töötate kooli kõrvalt või abistavad teid vanemad, on rahaline toimetulek ülikooli ajal üsna pingeline ülesanne. Siin on abiks järgnevad soovitused.

Tehke oma kuludest ülevaade ning planeerige neid ette

„Esmalt tehke selgeks, millele teil raha kulub”, ütleb SEB kogumis- ja investeerimistoodete müügijuht ning Eesti Pangaliidu finantshariduse toimkonna juht Katrin Laks. „Head võimalust oma kulude analüüsiks kategooriate kaupa pakub kaardiga maksjaile SEB Rahapäevik,” soovitab ta, „mida saate internetipangas tasuta kasutada.” Nii selguvad peamised kuluartiklid: eluaseme (üür, kommunaalid), söögi-joogi, transpordi ja terviseteenustega seotud kulud, samuti ühekordsed kulud (nt õppevahendid) ning need, mille suurust on mõistlik kaaluda (nt meelelahutus).

Lugege  lisaks: 10 ideed, kuidas õpingute ajal säästlikult meelt lahutada

Kui peamised kuluartiklid on välja selgitatud, koostage eelarve, kus arvestate kulude kõrval ka oma sissetulekutega.

„Kui õppelaen on teie ainus sissetulek, siis jaotage see summa kuude peale ära, et mõista, kui suur on ühe kuu eelarve,” selgitab Laks. „Järgmine samm on iga kuu ja kuluartikli lõikes endale eelarve teha. Jagage nt toidule mõeldud igakuine summa nädalate ja päevade peale ära, et näha, millise summaga te igapäevaselt arvestama peate.”

Säästke igakuiselt

Piisav rahaline ressurss annab kindlustunde ja suurema majandusliku vabaduse, nt kui arvuti ootamatult katki läheb või on vaja hambaid ravida. Selle eelduseks on nn puhverraha, teisisõnu regulaarne säästmine.

„Säästma võib hakata väikestest summadest,” ütleb Katrin Laks. „Lähtuda tuleb lihtsalt põhimõttest kulutada seda, mis jääb säästmisest üle, mitte säästa seda, mis jääb kulutamisest üle.” Laksi sõnul võiks igaühel olemas olla kolme-nelja kuu puhverraha. „Igast sissetulekust, olgu see suur või väike, võiks püüda 10% teisele kontole (kogumishoiusele) tõsta. Siis piirate oma emotsioonioste ja raha reaalselt koguneb.”

Lugege lisaks: Digikassa – märkamatu raha kogumise viis

Kuidas nutikalt majandada?

Nii Katrin Laks kui ka Tudengiveeb annavad järgimisi soovitusi:

  • Mõelge hoolikalt läbi oma nädalamenüü (nii ei osta te kappi toitu, mille kasutamiseni ei jõuagi), tehke ostunimekiri ning jälgige poes lisaks tükihinnale ka kilogrammi või liitri hinda.
  • ehke väljas käimise asemel ise süüa. See pole mitte ainult soodsam, vaid nii saate ka menüül paremini silma peal hoida. Paljudes ülikoolides on kööginurgad, kus saate kaasavõetud toidu üles soojendada. Uurige need võimalused järele.
  • Valige spordiklubi asemel oma ülikooli sportimisvõimaluste seast, mis on enamasti soodsamad kui spordiklubi liikmekaart. Kaaluge suisa mõne spordiaine läbimist.
  • Analüüsige oma internetiühenduse ja mobiilikõnede paketti: mõelge läbi, kellele te enamasti helistate, uurige hinnakirju ning valige alles siis kõnepakett.
  • Kontrollige oma lepinguid: lõpetage automaatsed pikendused (need kipuvad ununema) ning uurige, ehk saate mõne lepingu hoopis soodsamatel tingimustel.
  • Kasutage ISIC-kaardi soodustusi.
  • Jagage eluaset, et vähendada kulutusi üürile ja kommunaalidele.
  • Kandke oma suvise töö või praktikakoha töötasust teatud summa kogumishoiusele.
  • Kasutage SEB Digikassat, mis ümardab teie deebetkaardiga tehtud maksed järgmise täiseuroni ning kannab ümardatud ja makstud summade vahe arvelduskontolt kogumishoiusele. Katrin Laksi sõnul koguvad kaardiga maksvad inimesed sel moel keskmiselt 15–20 eurot kuus.

 


Tuuli Elstrok
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

Pank on internetipangas.
Pank on igal pool.

Loen lähemalt

 

Jälgige meid

 
S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.