Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 07.05.2018
noor | planeerimine | rahaasjad

Kuidas tulla rahaliselt toime, kui kolite vanemate juurest ära

Kuidas tulla rahaliselt toime, kui kolite vanemate juurest ära Foto: SEB

Paljud noored alustavad iseseisvat elu koos õpingute algusega ülikoolis. Iseseisev elu annab rohkem vabadust, kuid lisandub ka hulgaliselt kohustusi. Ilmselt olulisim vastutus on rahaasjade korrashoid ja kohustus oma väljaminekuid planeerida. Kuidas teha omale eelarvet ja millega tuleb arvestada, et kuu lõpus rahalist kriisi poleks?

Iseseisev elu nõuab rohkem raha

Kui kolite vanematest eraldi elama, siis väljaminekud tavaliselt tõusevad. Kulutusi on peamiselt kahte sorti: kindlad ja paindlikud. Kindlad kulutused on üldjuhul fikseeritud igakuised väljaminekud ja neid ei saa vältida, ära hoida ega muuta. Sinna alla kuuluvad üür või kodu pangalaen, kommunaalmaksed ja õppemaks.

Paindlikud kulud sõltuvad teie eelistustest, elustiilist ja soovidest, hõlmates väljaminekuid toidule, ühistranspordile, riietele, telefoniarvele ja lõbustustele. Need on asjad, mille eest varem maksid vanemad, kuid nüüd peate need suures osas ise tasuma. Paindlikke kulutusi on oluline planeerida, et need ei hakkaks segama kindlate väljaminekute tasumist.

Töötamine annab lisasissetuleku võimaluse

Kui teie väljaminekud hakkavad tõusma, siis tuleb suurendada ka sissetulekuid. Õpingute ajal lähevad paljud tudengid osalise ajaga tööle, et saada lisasissetulekut, suuremat sõltumatust vanematest ning töökogemust, mis võib olla väga väärtuslik kogu ülejäänud karjääris. Tudengitele sobivad ideaalselt ka hooajalised või projektipõhised tööd, sest need jätavad aega õpingute jaoks.

Tudengina tööle minnes ei peaks keskenduma võimalikult suure palga teenimisele, vaid pigem õpingute kombineerimise ja töökogemuse saamise võimalusele. Paljud kõrgetel ametikohtadel olevad inimesed on alustanud tudengina madalamalt ja aastatega firma sees karjääriredelil ülespoole liikunud.

Nõuanded, kuidas planeerida oma finantse

Siin on mõned näpunäited ja soovitused, mis aitavad tudengina rahaga paremini ümber käia ja kergemini hakkama saada:

  • Planeerige oma eelarvet. Teadke täpselt, kui palju te kulutate ja palju teenite. Nii on teil parem ülevaade sellest, kas te kulutate liialt ja kui palju saate kõrvale panna.
  • Pange prioriteedid paika. Tehke nimekiri asjadest või teenustest, mida teil on kindlasti vaja osta, sest siis on järgmine kord kergem vastu panna ebavajalikele kulutustele. Nõnda õpite paremini vahet tegema, kas tahate midagi või vajate seda.
  • Arved makske esimesena. Tehke endale harjumuseks maksta esimesena ära kohustuslikud arved ja fikseeritud väljaminekud ning alles siis hakake kulutama paindlikele asjadele, lõbustustele ning hobidele. Arvestage, et info maksehäirete kohta on avalik ja võib mõjutada tulevikus teie uusi lepinguid või tehinguid toodete või teenuste ostmisel.
  • Koguge raha. Kunagi ei tohiks kulutada rohkem, kui teil on, ning targem on koguda tagavara raskemateks päevadeks. Näiteks annab SEB Digikassa teenus ideaalse võimaluse koguda raha endalegi märkamatult.

Lugege Digikassa kohta täpsemalt

  • Õppige ütlema ei. Maailm on täis ahvatlusi ja müügipakkumisi – kõik proovivad teile maha müüa oma tooteid, teenuseid või kaupa. Keskenduge oma prioriteetidele ja õppige ära ütlema nendele pakkumistele, mis neid segama hakkavad.
  • Kasutage ISIC-kaarti. Tudengitele mõeldud ISIC-kaart annab rohkelt soodustusi, mis pakuvad teile muretumat ja lahedamat tudengielu.

Lugege ISIC kaardi kohta lähemalt

Rahapäevik aitab tasakaalu hoida

Kergem on rahaasju planeerida, kui on kindel, millised on teie igakuised sissetulekud ja väljaminekud. Selleks on SEB pangal lihtne ja arusaadav rahaplaneerimise teenus, mis on kõikidele kasutajatele tasuta. See annab hea võimaluse analüüsida visuaalsete graafikute abil oma igakuiseid rahakulutusi ja otsustada, kuidas oma finantsseisu parandada. Ikka selleks, et saaksite nautida tudengistaatust ja iseseisvat elu.

Lugege Rahapäeviku kohta lähemalt

Vaadake kas teie kuueelarve on tasakaalus: avage Eelarvekalkulaator

 


Getter Orusalu
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.