Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 01.02.2016
raha | pangakaardid

Kuidas toimida, kui rahakott varastatakse

Kuidas toimida, kui rahakott varastatakse Foto: SEB

Taskuvarastest ja nende kohati virtuoossetest oskustest on tehtud lausa dokumentaalfilme ja seriaale. Nende ohvriks langeda ei soovi ilmselt aga mitte keegi.

Eestis registreeritakse Politsei- ja Piirivalveameti andmetel ainuüksi Harjumaal ligi kaks taskuvargust iga päeva kohta. Paraku ei jõua politseini info kõigi varguste kohta, kuna ohvrid arvavad, et näiteks rahakoti või varastatud telefoni tagasisaamine on ebatõenäoline ja seetõttu ei ole ka politsei teavitamisest kasu. Tegelikult tuleks igast vargusest politseid informeerida. Kaotatud eseme tagasisaamine ei pruugigi olla nii võimatu, kui see esmapilgul tundub.

Säilitage rahu

Varguse või röövi ohvriks sattudes pidage meeles, et teie turvalisus on olulisem kui varastatud rahakott. Pärast röövkallaletungi toimumist hoolitsege esialgu oma tervise ja ohutuse eest.

Kui teie turvalisus on tagatud, siis pange tähele, kas vargusel või röövil oli pealtnägijaid, ja küsige neilt kontaktandmed.

Seejärel võtke viivitamatult ühendust oma pangaga ja laske rahakotis olnud pangakaardid sulgeda. Kui rahakotis oli teie internetipanga tunnus, koodikaart vms, siis paluge blokeerida ka oma internetipanga kasutamine.

Teavitage juhtunust politseid. Politsei tööd hõlbustab see, kui olete röövi korral meelde jätnud kurjategija tundemärgid. Kui ta oli sõiduvahendiga, siis aitab politseid info auto margi, värvi, registreerimisnumbri või mõne muu eritunnuse kohta.

Kui teie rahakotis oli ID-kaart, siis võtke ühendust ID-kaardi abiliiniga ja laske teenindajal kaardi sertifikaadid peatada.

Minimeerige võimalikust rahakotivargusest tekkiv kahju

Hoidke rahakotis vaid hädavajalik kogus sularaha. Varguse korral jääte ilma kogu rahakotis olnud rahast, kuid kontol olev raha on kaitstud teie pangakaardi PIN-koodiga. Seetõttu ei tohi kunagi kirjutada oma PIN-koodi pangakaardile või hoida seda koos pangakaardiga rahakotis. Samuti ei ole turvaline valida pangakaardile koodiks 1234, 1122 või mõni muu lihtsasti äraarvatav kood.

Lugege lisaks: Kuidas kasutada pangakaarti turvaliselt?

Mõelge, mida Te rahakotis hoiate. Kui Teil on mitme panga kaardid või ühest pangast mitu kaarti, kuid tavaliselt kasutate neist vaid ühte, siis ei tasu teisi pangakaarte pidevalt kaasas kanda.

Määrake pangakaardile limiidid, mis vastavad teie igapäevavajadusele. Kaardile saate kehtestada päeva ja/või kuu kasutuslimiidi. Need on summad, millest suuremas väärtuses tehinguid vastavas ajavahemikus teha ei saa. Kontol olevast summast väiksem päevalimiit ei lase kõrvalisel isikul varguse või kaardi kadumise korral teie kontolt kogu raha kätte saada. Liialt suur limiit, mida Teil ei pruugi kunagi vaja minna, annab eelise kaardiandmete kuritarvitajale.

Vajaduse korral võite kaardi kasutuslimiiti mugavalt suurendada ja vähendada internetipangas, muudatus jõustub kohe ning on tasuta.

 


Martin Kõrv
SEB kliendikommunikatsioonijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.