Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 27.11.2014
rahaasjad | rahapuhver | säästmine | planeerimine

Kuidas raha paremini hoida?

Kuidas raha paremini hoida? Foto: SEB

Kuidas suhtuda rahasse ja millised eesmärgid ning kohustused on mõistlik seada enda jaoks esikohale? Tähtsaimad märksõnad, mis iseloomustavad kõige efektiivsemat lähenemisviisi oma isiklikele rahaasjadele, on kohustused, eelarve ja eesmärk.

Kohustused kõigepealt

Mõned inimesed lükkavad arvete maksmist edasi viimase minutini, kuid teised tegelevad arvetega kohe, kui need saabuvad. Miks on kasulik tegeleda näiteks kommunaalteenuste-, televisiooni-, interneti- ja elektriarve ning muude kohustustega eelisjärjekorras? Sel lihtsal põhjusel, et nõnda saab isiklikest rahaasjadest selgema ülevaate ja vastutustundlik finantskäitumine tekitab ka rahulolutunnet.

Teades täpselt, missugune summa kulub kohustuste katmiseks, teate ka seda, kui palju on võimalik kulutada muudele asjadele ning näiteks meelelahutusele. Isikliku eelarveplaani loomine on samuti hõlpsam, kui kindlad väljaminekud saavad selgeks kohe kuu alguses.

Isiklik eelarve on parim abiline

Vahel tundub, et kuigi kohustused saavad püüdlikult täidetud, libiseb ülejäänud raha ikkagi kuu lõpuks käest ning kõrvale panemiseks enam ei jätku. Sissetulekusumma ja regulaarsete kulude teadmine ei ole väga keeruline, kuid muude kulutuste jälgimine on märksa raskem ülesanne.

Siinkohal on heaks abiks enda või pere eelarve koostamine, mis aitab jälgida, kui palju tegelikult kulub näiteks toidule, rõivastele ja meelelahutusele. Isiklik eelarve näitab täpset pilti nii sissetulekutest kui kõikide kuludest. Nõnda on kergem analüüsida, milliseid väljaminekuid saaks vajadusel vähendada, et hoida veidi tagavara ka tulevikuks või täita mõni ammu soovitud unistus.

Parim auhind on eesmärkide saavutamine

Raha hoidmine ongi lihtsam siis, kui selleks on seatud mõni kindel eesmärk, näiteks oma soovide ja unistuste täitmiseks, olgu nendeks siis reisimine, kodu ostmine, hea haridus lastele või täisväärtuslik pensionipõlv. Eesmärkidesse panustamine ei tähenda sugugi, et raha kontrollib teid ja peate kokkuhoiuks jälgima meeleheitlikult oma pangakonto seisu ning iga võimaliku sendi kõrvale panema. Pigem vastupidi – realistlike eesmärkide planeerimine aitab suhtuda rahulikult ning tunda, et kontroll on kindlalt teie käes.

Suurim rahuldus on oma sihtide saavutamine: kodu sisustamine, unistuste puhkus või teadmine, et teil on hea finantsiline tagavara. Just see on moment, mil tunnete selgelt, et ohjad on teie, mitte raha käes.

Soovitused raha paremaks planeerimiseks

  • Alati on kasulik, kui teil on veidi tagavara, sest siis pole vaja küsida lähedastelt abi või võtta laenu, kui teie sissetulek ootamatult väheneb.
  • Elukindlustuse olemasolu on ülioluline, kui teil on perekond ja olete võtnud hüpoteegiga laenu. Sel juhul ei jää teie või teie abikaasa ettenägematute sündmuste tõttu üksinda hätta.
  • Laenata on enamasti lihtne, kuid tagasimaksmine kipub olema keerukam. Laenu võttes kaaluge alati, millised on teie võimaluste piirid.
  • Aeg möödub kiiresti ja kuigi näib, et pensioniiga on määramatus kauguses, võiks selleks siiski hakata raha kõrvale panema.
  • Hoidke kulutustel regulaarselt silm peal. Hinnake, kuhu enamik rahast läheb ja milliseid väljaminekuid saab vähendada.

 


Kati Aasov
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.