Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 06.06.2017
lapsed | rahaasjad

Kuidas koguda oma lapsele elluastumiseks stardiraha?

Kuidas koguda oma lapsele elluastumiseks stardiraha? Foto: SEB

Iga lapsevanem soovib oma lapsele muretut ja õnnelikku elu, aga kuidas on kõige mõistlikum kindlustada lapse tulevikku? Üks samm kindlustunde tagamise suunas on stardikapitali kogumine, mis annab noorele võimaluse iseseisva elu alustamiseks, soovib ta siis investeerida oma kodusse, haridusse, reisimisse või ettevõtlusega alustamisse.

Stardikapitali saab koguda mitmel viisil – hoida raha arvelduskontol, koguda rahakassasse või investeerida kinnisvarasse. Need võimalused ei pruugi aga olla piisavalt sihipärased, sest näiteks kinnisvara ostmiseks ei pruugi vanematel olla küllaldane sissetulek ning arvelduskontol ei teeni raha loodetavat tulu. Seetõttu on mõistlik kasutada kogumislahendust, mis võimaldaks teenida tulu ning mille puhul oleks kindel, et lepingu lõppedes saab raha kätte ainult laps.

Millest alustada?

Kogumist tasub alati  alustada võimalikult varakult ning seega tuleb oma laste tulevikule mõelda just praegu. Küsimus, kuidas seda teha, vaevab paljude vanemate pead, sest meie sooviks on, et kogutud raha oleks lapsele õigel ajal tõepoolest toeks. Ühelt poolt on kogutav raha endale kui lapsevanemale emotsionaalse kindlustunde tekitamine, sest teame, et lapsel on oma elu alustamiseks vajalik summa olemas. Teisalt võib see olla abiks lapsele finantskäitumise õpetamisel, selgitades, et pika perioodi jooksul pisikeste summade kaupa koguda on palju lihtsam, kui lühiajaliselt ning suurte summadega. See võiks panna ka teda ennast täiskasvanuna samamoodi mõtlema ning tuleviku tarbeks säästma.

Lugege lisaks: Kuidas koguda lapse tulevikuks raha?

Mis võiks olla kogutava raha eesmärk?

Lapse tarbeks kogumisel võiks olla kindel eesmärk: näiteks õpingud välismaal või esimene enda eluase. See aitab kogujal tekitada harjumust ühe kindla sihi jaoks raha koguda, aga kui konkreetset ideed pole, tasub mõelda nii, et väikseimgi algkapital on teie lapsele tulevikus toeks. Arvele võivad sama eesmärgi nimel loomulikult raha kanda vanavanemad, sugulased ning ristivanemad.

Erinevad võimalused kogumiseks

Lapsele saab raha koguda nii läbi investeerimise kui ka hoiuse või  eraldi arvelduskonto abil. Raha võib koguda nendesse lahendustesse samamoodi, säästes iga kuu kindla summa. Kõige mõttekam on siis sõlmida püsikorralduse leping, mille alusel kantakse igas kuus kindel summa ema või isa arvelduskontolt lapse tuleviku heaks.

Millisel juhul sobib raha kogumiseks investeerimine?

Kogumise asemel on investeerimine mõistlik juhul, kui soovite koguda pikaajaliselt ja vältida võimalikku inflatsiooni tekitatud kahju. SEB pakub lapse tuleviku kindlustamiseks kogumislahendust Kasvuportfell Juunior, millele saab teha sissemaksed vabalt valitud ajal ja suuruses. Nii saab lapsele stardiraha koguda, investeerides erinevatesse investeerimisfondidesse või miks mitte madalama riskiga võlakirjafondidesse. Siiski tasub teada, et fondidesse investeerimisega kaasneb investeerimisrisk, mis tähendab et sissemakstud raha säilimine ei ole tagatud. Kasvuportfell Juuniori kasuks räägib ka turvatunne, sest lepingule on võimalik juurde võtta kindlustuskaitse, tänu millele on tagatud, et lapsele tehakse sissemakseid ka siis, kui vanem peaks surema ja ta saab oma raha kindlasti kätte. Lisaks on võimalus siduda kogumisega lapse õnnetusjuhtumi kindlustus.

Lugege lisaks: Kas investeerida regulaarselt või suurem summa korraga?

 


Gerli Ramler
vabakutseline ajakirjanik

 

Eeltoodud teavet ei tohi ühelgi juhul tõlgendada investeerimisalase nõustamise, investeerimissoovituse ega toote või teenuse pakkumisena. Samuti ei või siin esitatud andmeid ja seisukohti käsitada pakkumise või soovitusena lepingu sõlmimiseks.

Investeerimisega kaasnevad riskid ja võimalused, mis võivad tuua nii kahjumit kui kasumit, investeeritud rahasumma väärtuse säilimine ei ole garanteeritud.
Enne investeerimisotsuse tegemist palun tutvuge hoolikalt toote kohta avalikustatud teabega, sh tingimuste ja fondi prospektiga SEB kodulehel www.seb.ee/fondikursid. Vajadusel registreeruge nõustamisele SEB kodulehel www.seb.ee.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.