Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 12.05.2016
pangakaardid | kaardimakse

Kuidas jõudis pangakaart teie rahakotti?

Kuidas jõudis pangakaart teie rahakotti? Foto: SEB

Kaardimaksest on lühikese ajaga saanud kõige kiirem, turvalisem ja mugavam ostude eest tasumise viis maailmas.

Maailma esimesed maksekaardid

Esimene pangakaart sündis 1946. aastal, kui pankur John Biggins mõtles välja selle kontseptsiooni ja tutvustas maailmale kaarti nimega Charg-It. Selle said endale soetada vaid väljavalitud, kuna taotlemise eelduseks oli pangakonto olemasolu Bigginsi pangas. Kuidas süsteem töötas? Charg-It kaardi omanikud võisid kohalikes poodides ostelda sularaha välja käimata. Poed väljastasid kliendi ostude kohta Bigginsi pangale arve, mille alusel pank tasus ostja kontolt võetud raha eest poe omanikule vastava summa. Kuigi John Bigginsi loodud pangakaart jõudis väheste inimeste rahakotti, levis idee mugavast kaardiga tasumisest kiiresti.

Neli aastat hiljem astuski Diners Club pangakaartide ajaloos sammukese edasi, väljastades oma liikmetele maksekaardi, millega oli võimalik toidu ja meelelahutuse eest arveid tasuda 27. New Yorgi restoranis. Sellest kaardist sai lühikese ajaga paljude jaoks ihaldusobjekt ning ühe aastaga kasvas kaardi kasutajate arv 200st 20 000ni.

Esimesed pangakaardid, millega pankade kliendid kokku puutusid, olid trükitud papile või tselluloidile. Tänapäeval tuttav pangakaart jõudis inimeste rahakotti 1959. aastal, kui American Express üllatas oma kliente moodsa ja vastupidava plastikkaardiga.

Vaadake lisaks: Pildikaart - teie lemmikpildiga pangakaart

Krediitkaartide võidukäik

Krediitkaartide ajalugu algas 1951. aastal Ameerika Ühendriikides. Paraku puudub üksmeel selles, kas esimeste krediitkaartide käibele laskmise au kuulub Diners Clubi organisatsioonile või Diners Clubi tegevusest innustust saanud pangale Franklik National Bank. Selge on see, et inimestele meeldis võimalus osta kohe ja maksta hiljem.

Krediitkaardid hakkasid laiemalt levima 1960. aastate alguses. See oli aeg, mil panganduses asuti laialdaselt kasutama arvuteid. Kuna nüüd oli olemas tehnoloogia, millega krediiti arvestada, hakkasid paljud ettevõtted oma klientidele krediitkaarte pakkuma.

Loetud aastad hiljem lõid Ameerika Ühendriikide pangad krediitkaarte väljastava ja tehingute vahendamist tagava organisatsiooni Interbank Card Association. Just sellest kasvas välja tänapäeval tunnustatud rahvusvahelise maksekaardi kaubamärk MasterCard International.

Seni üksnes ameeriklasi rõõmustanud krediitkaardid jõudsid Euroopasse ja mujale maailma 1960. aastate keskel.

Vaadake videot: Virtuaalkaart - hea lahendus internetis ostude eest tasumiseks

Pangakaartide ajalugu Eestis

Pangakaardist sai ka Eestis lühikese ajaga lahutamatu kaaslane igapäevaste rahaasjade korraldamisel. Esimesed olid 1993. aastal väljastatud ELT-kaardid. 1994. aastal väljastasid esimesed kaardid ka Ühispank ja Hansapank. Algselt käibel olnud magnetribaga kaardid on nüüdseks asendunud turvaliste kiipkaartidega, millega tasudes piisab vaid PIN-koodi sisestamisest makseterminalis. Praegu tundub juba loomulik, et ühe ja sama pangakaardiga saab tasuda nii Eestis kui välismaal ja võõras riigis reisides pole muret kohalikust pangaautomaadist raha välja võtmisega, kuid rahvusvahelisi pangakaarte hakkasid Eesti pangad väljastama alles 2000. aastal.

Lugege lisaks: Huvitavad faktid PIN-koodidest

Tänaseks on pangakaart jõudnud iga eestimaalase rahakotti ning aasta-aastalt kasvab ka maksekaarte vastuvõtvate kohtade arv. Nii näiteks tehti möödunud aasta kolmandas kvartalis Eestis välja antud pangakaartidega 740 000 kaardimakset päevas kogusummas 12,6 miljonit eurot. Pangaautomaate on Eestis üle 800.

Allikas: Eesti Panga statistika andmebaas ja Eesti Panga Muuseumi näituse „Meie igapäevane pangakaart” materjal


Viivika Eljand
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.