Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 27.04.2014
eelarve | planeerimine | pere rahaasjad

Kuidas elada nii, et raha säiliks kogu elu

Kuidas elada nii, et raha säiliks kogu elu Foto: iStock

Inimeste keskmine eluiga on viimase kümne aastaga haridustaseme tõusu ja teaduse arengu toel märgatavalt tõusnud. Kui näiteks aastal 2002 oli eurooplase keskmine eluiga 77,7 aastat, siis 2012. aastal oli see 80,5 aastat.  Nagu me aga teame, on elu kulukas. Kuidas toimida nii, et raha otsa ei saaks?

Business Insider pani kokku rea soovitusi, mida järgides on suurem tõenäosus elada muretumat elu ka pensionipõlves.

1. Analüüsige kulutusi

Vaadake kriitilise pilguga üle oma viimaste kuude kulutused, et näha, millele täpselt raha kulub. Nii leiate kohad, kus oleks võimalik kulutusi vähendada. Suuremad pangad pakuvad klientidele nn rahapäeviku teenust, mis kulutused üksikasjalikult kategoriseerib. Samuti on äppide näol olemas erinevaid mugavaid lahendusi nutitelefonidele. Oma tulude ja kulude analüüsimiseks sobib hästi ka tavaline Exceli tabel või paberileht - peaasi, et tulud ja kulud kogu aeg selgelt silmade ees oleks.

2. Arvutage välja, kui palju soovite pensionipõlveks säästa

Selleks võib kasutada erinevaid kalkulaatoreid, kuid kõige lihtsam võimalus on korrutada senine aastapalk 12ga. Nii näete, kui kaugel eesmärgist olete ja saate otsustada, mida edasi teha. Kas tuleb kauem töötada või rohkem kõrvale panna?

3. Vaadake üle oma panga- ja investeerimislepingute teenustasud

Kui palju te oma fondihaldurile maksate? Mitut deebet- või krediitkaarti te kasutate ja millised on nende teenustasud? Võib-olla oleks kasulikum haldurit vahetada ja kasutuna seisvad pangakaardid sulgeda.

4. Kasutage ära kõik võimalikud maksusoodustused

Vabatahtlikku pensionifondi ehk kolmandasse sambasse tehtud investeeringud on tulumaksuvabad selles osas, mis ei ületa 15 protsenti brutosissetulekust või maksimaalselt 6000 eurot. Kas kasutate ära kõik tööandja pakutavad hüved, näiteks spordi- või muud toetused? Uurige personaliosakonnast, milliseid soodustusi tööandja pakub, et saaksite neid võimalikult tõhusalt kasutada.

5. Vaadake üle oma pensioniinvesteeringud

Kas valitud pensioni kogumise strateegia on parim võimalik? Kui 30aastasele sobib võimalikult suure tootluse nimel suure tõenäosusega kõrgem riskitase ja suurem aktsiate osakaal, sest pensionipõlveni on veel aega, siis 60aastaselt võiks ilmselt eelistada konservatiivsemaid rahapaigutusi.

6. Muutke oma elustiili

Kaaluge võimalikke elustiili muutusi, mis aitaksid säästmisvõimet suurendada. Kas praegune eluase on parim võimalik või tuleb kütte- ja muudeks kommunaalkuludeks maksta liiga palju? Ehk oleks mõistlik liiga suur maja või korter vahetada väiksema vastu. Kas liisingumakse on liiga suur või kulub auto ülalpidamisele liiga palju raha? Võib-olla tasuks mõelda ka auto väljavahetamisele või üldse autost loobumisele?

7. Kindlustage oma elu

Hoolitsege selle eest, et teie elu oleks kindlustatud. Eriti juhul, kui teised pereliikmed teie sissetulekutest sõltuvad.

8. Oma säästumäära peaks aeg-ajalt suurendama

Hea oleks, kui määrate oma säästudele mingi eesmärgi, mida mingi aja möödudes jälle suurendada. Alustada võiks vähemalt viiest protsendist sissetulekust. Erinevate kiusatuste vältimiseks suunake raha säästuarvele automaatselt kohe palgapäeval.

9. Vähendage laenukoormust

Vähendage oma võlakoormat. Eriti puudutab see suure intressiga tarbimislaene ja krediitkaarte. Kui teil on sellised laenud, tehke konkreetne plaan, kuidas need kiiresti tagasi maksta. Kui õigel ajal laenukoormaga ei tegele, piirab see oluliselt säästuvõimet ja tekitab lisastressi.

10. Kas pereliikmed võtavad liiga suure osa?

Kui suure summaga te oma pereliikmeid (nt vanemaid ja täiskasvanud lapsi) toetate? Analüüsige, kuidas väljaminek teie enda rahalist seisu ja säästmisvõimet mõjutab. Kui mõju on märkimisväärne, siis tuleks endalt küsida, kas selline kulutus on vajalik ja ehk oleks võimalik leida alternatiive.

11. Võimalusel jätkake töötamist ka pensionieas

Tehke plaane, kuidas saaksite ka pensionieas töötada, olgu siis omal alal või leides uue väljakutse. Kui pensioniiga läheneb, hakake seda plaani ellu viima, otsides koolitusvõimalusi ja kursuseid.

12. Lükake pensioni väljamakseid edasi

Kui pensionipõlves töötate, peaksite olema suuteline lükkama teise samba pensionimaksete alguse edasi, et rahast jätkuks kauemaks.

13. Hoiduge petturite eest

Kindlasti ei soovi keegi, et nende hoole ja vaevaga säästetu lihtsalt haihtuks. Selleks hoiduge petturite eest. Ärge kaotage pead suurtele investeerimislubadustele ja püramiidskeemidele. Pidage meeles, et kõik, mis tundub liiga ilus, et tõsi olla, seda tavaliselt ka on. Hoidke oma pangakontot puudutav info enda teada ja pangakaardid enda käes.

Artikli aluseks on Business Insideris ilmunud lugu 17 Steps To Make Your Money Last A Lifetime

 


Kaja Koovit
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.