Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 17.10.2017
laenamine | väikelaen

Kuidas ära tunda hea laenupakkumine?

Kuidas ära tunda hea laenupakkumine? Foto: SEB

Kui olete oma laenutaotlusele positiivse vastuse saanud, tehakse teile laenupakkumine. Kuidas selgeks teha, kas tegemist on ikka hea pakkumisega?

Tutvuge laenupakkumisega hoolikalt ja vaadake, kas saate kõigest aru. Segaseks jääv pakkumine ei pruugi olla hea pakkumine.

Kaks viisi intressi arvestamiseks

Pöörake tähelepanu sellele, et eri laenuandjad võivad laenule intressi arvestada erinevalt. Intressi arvestatakse kas laenujäägilt või laenusummalt. Viimane arvestusviis on muudel võrdsetel tingimustel oluliselt kallim, sest kuigi laenu jääk väheneb tagasimakse aja jooksul igakuiselt, arvestatakse intressi kogu aeg algselt laenusummalt.

Mida tähendab krediidi kulukuse määr?

Kuna kõige madalam intress ei pruugi alati kõige odavamat laenu tähendada, võrrelge pakkumiste krediidi kulukuse määrasid ja hinnake selle alusel, milline laen on soodsaim. Mida väiksem on krediidi kulukuse määra protsent, seda odavam on laen teie jaoks.

Krediidi kulukuse määra väljendatakse protsentides ja see näitab, milline on laenuga seotud tegelik kulu aastas. Määras arvestatakse nii laenuks võetud rahasummat, tagasimaksmise aega, intressimäära, lepingutasu kui ka muid võimalikke tasusid.

Kuidas leida lõplik summa?

Summa, mis laenu võttes lõplikult laenuandjale tagasi maksta tuleb, sõltub erinevatest tingimustest – näiteks intressimäär, tagasimaksmise aeg, lepingutasu ja muud tasud.

Lihtsaim viis nii ligikaudsete kuumaksete kui ka kogukulu arvutamiseks on kasutada erinevaid laenukalkulaatoreid:

Pidage silmas, et alati ei pruugi kõige madalama kogukuluga pakkumine olla parim. Näiteks võib tuua laenupakkumise koos laenukaitse kindlustusega, mille puhul kindlustusmaksete tasumisega seotud kulu kajastub nii krediidi kulukuse määras kui ka kogukulus. Samas annab laenukaitse kindlustus laenuvõtjale ja tema lähedastele suurema kindlustunde.

Kuidas mõjutab tagasimakstavat summat laenuperiood?

Tagasimakstav summa on tugevalt seotud ka laenuperioodiga. Võrrelge neid kolme arvuskäiku, kui laenu on võetud 2000 eurot ja kõik tingimused peale laenutähtaja on täpselt samasugused – intressimäär on 14% aastas, lepingutasu on 35 eurot ja laenu makstakse tagasi igakuiselt annuiteetgraafiku alusel:

  • tagasimaksmise aeg üks aasta – tasutakse 12 kuumakset summas 179,81 eurot, laenu kogukulu on 2193,18 eurot;
  • tagasimaksmise aeg kaks aastat – tasutakse 24 kuumakset summas 96,24 eurot, laenu kogukulu on 2345,37 eurot;
  • tagasimaksmise aeg viis aastat – tasutakse 60 kuumakset summas 46,76 eurot, laenu kogukulu on 2841,04 eurot.

Lugege lisaks: Millised on erinevate tarbimislaenude tagasimaksmise võimalused?

Kas laenuandja pakub ka kindlustust?

Kaaluge kindlasti ka võimalust oma laen kindlustada. Laenukaitse kindlustus on mõeldud laenukohustuste täitmise tagamiseks olukorras, kus kindlustusjuhtumi tõttu tekiksid laenuvõtjal raskused laenu tagasimaksmisel.

Mis saab, kui jääte laenu tagasi maksmisega hätta?

Vaadake, kas laenupakkumises on välja toodud ka see, mis saab juhul, kui peaksite laenu tagasi maksmisega raskustesse sattuma. Kui seda pakkumises kirjas ei ole, uurige välja, kas laenuandja pakub ka maksepuhkust ja millistel tingimustel.

Lugege lisaks: Mida teha, kui laenu tagasimaksmine osutub keeruliseks?

Kui teil on oma laenupakkumise kohta küsimusi, siis võtke laenupakkujaga ühendust ja küsige julgelt, kuni olete kindel, et kõigest täpselt aru saite.

 


Triin Preem
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.