Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 30.06.2020

Kogu vajalik info maksepuhkuse taotlemiseks

Kogu vajalik info maksepuhkuse taotlemiseks Foto: LinkedIn Sales Navigator, Unsplash

Eesti pangad on Pangaliidu eestvedamisel leppinud kokku ühised maksepuhkuste andmise reeglid, et sel keerulisel ajal toetada raskustesse sattunud kliente ja pakkuda neile võimalikult sujuvat taastumist ootamatust kriisiolukorrast.

Ühiselt kokkulepitud maksepuhkuste kord kehtib laenu- ja liisingulepingutele, mis on sõlmitud enne 2020. aasta 12. märtsi ja selle alusel saab maksepuhkust taotleda 29. septembrini 2020. Lihtsustatud korras maksepuhkuse taotleja laenulepingul muudetakse vaid maksegraafikut, muid lepingutingimusi aga mitte.

Koondasime olulise info maksepuhkuse ja selle taotlemisprotsessi kohta, et vastata tekkinud küsimustele. Lisaküsimuste tekkimisel saate meie nõustajaga kokku leppida aja videokohtumiseks  ehk võimalus konsultatsiooniks on igal juhul olemas.

MILLAL maksepuhkust taotleda?

Maksepuhkuse küsimine on võimalus finantsiliselt keerulise olukorraga hakkama saamiseks ning ilma sisulise põhjuseta ei ole selle taotlemine otstarbekas.

Maksepuhkuse taotlemiseks tasub panga poole pöörduda eelkõige olukorras, mil laenusaaja näeb, et tema rahaline olukord võib lähiajal oluliselt halveneda (näiteks sissetulekud oluliselt vähenevad või vältimatutel põhjustel kulud kasvada) ning see võib seada ohtu igakuiste finantskohustuste täitmise.

Lihtsustatud korras laenu- või liisingumaksetele maksepuhkus on mõeldud eelkõige neile laenusaajatele, kes on COVID-19-st tingitud eriolukorra kehtestamise järgselt, st peale 12. märtsi,
• kaotanud töö ja/või
• kelle sissetulekud on vähenenud või
• kel pandeemia tõttu on tekkinud finantsiliselt ebakindel olukord.

Taotleda maksepuhkust on võimalik ka siis, kui teie rahalise olukorra halvenemine ei ole tingitud eriolukorra kehtestamise järgselt. Palun võtke pangaga ühendust kohe kui teate, et finantskohustuste täitmisega võib tekkida raskusi. Vaatame iga kliendi olukorda personaalselt.

MIDA maksepuhkus endast kujutab?

Maksepuhkus ei vabasta laenusaajat täielikult laenumaksete tasumisest. Maksepuhkus kehtib üksnes laenu põhiosa tagasimaksetele, intresside maksmise kohtustus jääb maksepuhkuse perioodil siiski alles. Liisingu korral tuleb tasuda ka kindlustusmakseid. 

Samuti peab maksepuhkuse perioodil olema jätkuvalt kindlustatud ka kodulaenuga ostetud objekt ning tagatiseks olev muu kinnisvara. Seega ka maksepuhkuse ajal tuleb tasuda tagatisvara kindlustusmakseid. Kindlustuse olemasolu on laenusaaja huvides.

KUI KAUA ja KUI PIKAKS perioodiks on võimalik lihtsustatud korras maksepuhkust  taotleda?

Lihtsustatud korras maksepuhkuste kord kehtib piiratud ajavahemikul, jõustudes 27. aprillil 2020 ja kehtides kuni 29. septembrini 2020. See tähendab, et maksepuhkuse avaldus peab olema pangale esitatud enne 29. septembrit 2020.

Kodu- ja hüpoteeklaenudele on võimalik vormistada maksepuhkust kuni 12 kuuks, väikelaenudele ja liisingule kuni 6 kuuks.

Kui olete pärast eriolukorra välja kuulutamist, s.o. peale selle aasta 12. märtsi, maksepuhkust taotlenud ja soovite maksepuhkuse pikendamist, palume teil täita uus maksepuhkuse taotlus internetipangas.

Kuidas mõjutab maksepuhkuse vormistamine ülejäänud laenulepingu tingimusi?

Lihtsustatud maksepuhkuse korra alusel muudetakse üksnes maksegraafikut eelnevalt kindlaksmääratud ajavahemikuks ning ei muudeta mitte ühtegi muud laenulepingu tingimust.

Laenusaajal tuleb siiski arvestada, et kuna maksepuhkuse perioodil laenu põhiosa ei tagastata, arvutame maksepuhkuse andmisel laenu tagasimaksegraafiku ümber ning maksepuhkuse perioodil tasumata laenu põhiosa jaotame ära edaspidiste osamaksete vahel. See tähendab, et laenu igakuised tagasimaksed peale maksepuhkuse lõppu suurenevad.

Vastavalt laenusaaja taotlusele on võimalik maksepuhkuse perioodi võrra pikendada laenu lõpptähtaega.

KUIDAS maksepuhkust taotleda?

Jagame kolme lihtsat sammu maksepuhkuse taotlemiseks:

1. Pöörduge panga poole kohe kui näete, et finantskohustuste täitmisega võib tekkida raskusi.

2. Maksepuhkuse taotlemiseks eraisikuna täitke avaldus internetipangas Laenamine/Kindlustamine menüüpunktis. Laenude puhul valige Laenud -> valige leping, millele soovite maksepuhkust taotleda -> Maksepuhkuse taotlus.
Liisingu puhul valige Laenamine/Kindlustamine –> Liising -> valige leping, millele soovite maksepuhkust taotleda -> Muutmise taotlus.

3. Analüüsime igat taotlust eraldi ning võtame Teiega personaalselt ühendust. Taotluse staatust saate jälgida ja lepingu muudatuse allkirjastada internetipangas.

Kas maksepuhkuse vormistamine on tasuline?

Kuni 29. septembrini 2020 on maksepuhkuse  vormistamine laenusaajale tasuta.

 

Küsimuste korral võtke ühendust SEB kliendikeskusega telefonil 665 5100. Palume kannatlikkust, sest praegusel kiirel ajal võib kõnedele ja avaldusele vastamine võtta keskmisest veidi rohkem aega.

Hetkel palume vältida kontorite külastamist ja teha vajalikud pangatoimingud digitaalselt meie internetipangas, mobiilirakenduses ja vajadusel videokohtumisel pangatöötajaga.

 

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.