Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 10.09.2014
pension | rahaasjad | pere rahaasjad | e-lahendused | seenior

Internet hoiab eakad nooruslikena

Internet hoiab eakad nooruslikena Foto: iStock

Aina rohkem vanema generatsiooni inimesi on avastanud, et internet teeb elu mitmel viisil lihtsamaks. Elukvaliteet tõuseb ja tänapäeva 60aastased on oma nooruslikkuselt pigem 50ndates. Millised on need internetivõimalused, mis hinge ja vaimu noorena hoiavad?

Skype toob lapselapsed lähemale

Skype on tõenäoliselt üks populaarsemaid viise, kuidas kaugel elavate sugulaste-sõpradega ühendust hoida. Tegu on lihtsa ja käepärase programmiga, mille kasutamise saab kiirelt selgeks ka vanem inimene, kel ehk arvutikogemust nii palju pole.

Abi ja õpetust saab küsida näiteks perekonnalt, mõnelt sõbralt või tuttavalt. Aino Raasik (69) kasutas esimest korda Skype’i kaks aastat tagasi, kui sündis tema esimene lapselapselaps. Pojatütre pere elab Saaremaal ja Ainol polnud võimalik neile kohe külla sõita, kuid see ei takistanud teda pisibeebit imetlemast. Teine lapselaps aitas vanaemal internetitelefoni üles seada. Aino meenutab veel praegugi toonast emotsiooni, silmad kergelt märjad: „See oli uskumatu – järsku oli ekraanil armas krimpsus näoke. Pisarad tulid iseenesest silma“

Interneti abil on võimalus kaugel elavate sugulastega soodsamalt ühenduses olla, sest iganädalased kõned telefoniga võivad osutuda päris kulukaks. Internetipõhiselt on helistamine aga tasuta ja kaameraga on võimalus teineteist ka näha.

Internetipank pakub suuremat vabadust

Traditsiooniliselt on kõik rahatoimingud tehtud pangakontoris, kuid internetipanga kasutamine annab ka rahaasjadega tegelemiseks suurema vabaduse ja iseseisvuse. Enam ei pea näiteks lapselapsele taskuraha kandmiseks või arvete tasumiseks sõltuma kontori lahtiolekuajast või sularahaautomaadi juurde minekust. Kogu pank on internetis olemas „Lapselaps õpetas mind koodikaardiga internetipanka kasutama, mis on mu elu palju lihtsamaks muutnud,“ ütleb Raasik.

Nüüd tunneb Aino end internetis nii koduselt, et imestab, kuidas ta varem kogu seda „interneedust“ pelgas. Ometi ei ole vanadaam kaotanud ettevaatlikkust ja järgib internetis tegutsedes tervet mõistust. „Igasuguseid asju ma kohe alla laadima ei hakka,“ teab Aino.

Internet asendab raamatukogu

Internetis saab lisaks suhtlemisele ja igapäevastele pangatoimingutele toetada ka oma pikaajalisi hobisid ja huvisid, näiteks uurida sugupuud või lugeda huvitavaid raamatuid ja ajakirju. Pensionär Kaljo Haavik (72) on alati olnud suur ajaloohuviline ja juba aastaid on tema koduses kontorinurgas ka lauaarvuti. „See on ikka määramatu ressurss, mis internetist saada on,“ ei suuda Kaljo ära kiita.

Lisaks virtuaalsele raamatukogule saab internetist uurida ka oma sugupuu kohta, samuti lugeda igapäevaseid ajalehti ja vaadata telesaateid. Nii ei pea muretsema näiteks selle pärast, kui mõni oluline saade vaatamata jäi, sest kanalite kodulehtedelt on seda tõenäoliselt võimalik igal ajal uuesti vaadata.

Nii Kaljo kui ka Aino julgustavad kõiki eakaaslasi internetiavarustes seiklema. „Suhtlemine on tehtud ikka väga lihtsaks,“ on Aino rahul. Kaljo aga peab kõige põnevamaks kogu informatsiooni, mis veebis leidub. „Eks, muidugi, keeleküsimus tuleb ka. Minu inglise keel pole just väga hea,“ tõdeb Kaljo, aga õnneks on küllalt ka emakeelset teavet. Tuleb vaid teada, kust seda leida. Õhtud pole aga ei Aino ega Kaljo kinnitusel kummagi jaoks enam igavad – alati on netis midagi põnevat teha või lugeda.

 


Dagmar Lamp
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.