Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 17.03.2021

Ekspert selgitab: miks on mõistlik omada mitut autentimisvahendit

Ekspert selgitab: miks on mõistlik omada mitut autentimisvahendit Foto: NordWood Themes, Unsplash

Kui varem siseneti internetipanka paroolikaardi abil, siis aastatega on tuvastamisvõimalused tunduvalt laienenud. SEB internetipanka saab logida koguni neljal viisil: Smart-ID-ga, ID-kaardiga, Mobiil-ID-ga või PIN-kalkulaatoriga. Ent ka kõige mugavama autentimisvahendi puhul tasub mõelda sellele, mis juhtub, kui tehnika ühel hetkel alt veab.

SEB Balti e-kanalite infoturbe juhi Heigo Targa sõnul on praegu kõige populaarsemaks autentimisvahendiks kujunenud Smart-ID, mis edestab kuni viimase ajani menukaima ID-kaarti. „Smart-ID kasvu kõrval on näha, et vaikselt tõuseb ka Mobiil-ID kasutajate arv. See on seletatav klientide üldise käitumisega: üha enam kasutatakse panga e-teenuseid mobiilsete seadmete kaudu, kus on just need autentimisvahendid kõige lihtsamad ja mugavamad.”

Tark lisab, et kuna me sõltume mobiilsete ja kiirete e-teenuste juures väga palju tehnoloogiast ja selle pakutavatest lahendustest, on mõistlik hoida mune eri korvis. „Kasutades näiteks ainsa autentimisvahendina Smart-ID-d, on suhteliselt tõenäoline, et kui nutitelefoni või internetiteenusega midagi juhtub, ei ole teil enam lihtsat võimalust pangateenusele ligi pääseda. Selliste ebamugavuste vältimiseks soovitame klientidel tekitada mitu autentimisvahendit, näiteks nutiseadmepõhine Smart-ID või Mobiil-ID ja lisaks ID-kaardilugeja.”

Autentimisvahendite plussid ja miinused

ID-kaart: tasuta kasutatav autentimisvahend, mis on ühtlasi isikutunnistus ja enamikul Eesti inimestel olemas. Miinuseks on veidi keeruline kasutuselevõtmise protsess – selleks on vaja paigaldada eraldi tarkvara arvutisse, samuti on tarvis ID-kaardilugejat ning PIN1- ja PIN2-koodi. Piiravaks teguriks on veel see, et ID-kaarti ei saa kasutada nutiseadmes, vaid ainult laua- või sülearvutis.

Smart-ID: tasuta kasutatav mugav ja lihtne autentimisvahend, mis töötab rakendusena telefonis ja vajab internetiühendust. Samas toimib see ka ilma mobiililevita, kui wifi on olemas. Miinusena võib nimetada asjaolu, et Smart-ID pole kasutatav nuputelefonis, vaid ainult nutitelefonis.

Mobiil-ID: üldjoontes sama funktsionaalsusega nagu Smart-ID, aga saab kasutada ka tavalises mobiiltelefonis ning vajab mobiililevi. Teenusega liitumiseks peab sõlmima lepingu mõne telekomifirmaga (Telia, Elisa, Tele2), kes võivad küsida oma hinnakirjale vastavat väikest igakuist teenustasu.

PIN-kalkulaator: SEB panga väljastatav autentimisvahend, mis ei sõltu kolmandast osapoolest: kui töötab SEB internetipank, toimib ka PIN-kalkulaator. Peamine miinus on vajadus eraldi seadme järele ning ebamugavam kasutamine võrreldes Smart-ID või Mobiil-ID teenusega.

 

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.