Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 24.06.2016
pere rahaasjad | analüüs

Balti perede ostujõud viimase kümne aasta jooksul märgatavalt kasvanud, kuid siiski allpool kriisieelsest tasemest

Sissetulekute statistika näitab, et keskmine netopalk ja keskmine pension on nominaalväärtuses Eestis, Lätis ja Leedus majanduskriisi eelse taseme ületanud. Hinnamuutusi arvestades on aga nii reaalpalk kui pension kõigis Balti riikides allpool kriisieelset taset.

Uuest SEB koostatud Balti leibkondade majandusanalüüsist selgub aga, et 2003. aastaga võrreldes on perede ostujõud tublisti kasvanud - 2013. aastal oli keskmine reaalpalk 2003. aasta tasemest Lätis 57, Leedus 52 ja Eestis 50 protsenti suurem.

Aastatel 2003–2008 suurenes töötavate inimeste ostujõud märkimisväärselt, kuna liitumine Euroopa Liiduga, eesmärk jõuda kiiresti Euroopa Liidu keskmise sissetulekutasemeni, optimistlikud tulevikuootused ja odavatest laenudest kantud kinnisvarabuum aitasid töötasu suurendada. Sissetulekute kasvu muster oli kõigis Balti riikides ühesugune, ehkki stardiplatvormid erinesid. 2003. aastal erines keskmine palk Eestis ja teistes Balti riikides märkimisväärselt – isegi üle 50 protsendi. Vaatamata inflatsiooni kasvule tõusis aastatel 2003–2008 Läti ja Leedu keskmine reaalpalk 66 protsenti, Eestis 54 protsenti. Majanduskeskkonna halvenedes vähenes perede ostujõud enim Lätis ja Leedus. Lätis ja Eestis hakkas reaalpalk uuesti suurenema 2011. aastal, Leedus alles 2013. aastal.

Tegeliku ostujõu võrdluses on Eesti juba väga lähedal kriisieelsele tasemele. 2013. aastal oli Eesti elanike keskmine reaalpalk 2,2 protsenti madalam kui 2008. aastal. Võrdluseks - Lätis on keskmine reaalpalk 5,2 protsenti ja Leedus tervelt 8,8 protsenti madalam kui 2008. aastal. Samas on 2003. aastaga võrreldes erinevus Eesti ja teiste Balti riikide perede ostujõus veidi vähenenud,“ kommenteeris SEB Eesti eraisikute suuna arendusjuht Triin Messimas.

2013. aastal oli inflatsiooniga korrigeeritud keskmine pension Eestis 2003. aastaga võrreldes 70, Lätis ja Leedus vastavalt 68 ja 67 protsenti suurem. Seega on viimase kümne aasta jooksul pensionäride ostujõud kasvanud suhteliselt rohkem kui palgatöötajate reaalpalk.

„Leedus ja Eestis oli pensionäride ostujõud kõige kõrgem 2009. aastal, kui keskmise vanaduspensioni ostujõud ületas 2003. aasta taset 81 protsendi võrra, samal ajal kui Läti pensionäride jaoks oli suurima ostujõuga aasta 2010,“ lisas SEB Läti sotsiaalmajanduse ekspert Edmunds Rudzitis.

Täismahus Balti leibkondade majandusanalüüsi saate inglise keeles lugeda siit ja esitlusega tutvuda siin

 


Evelin Allas
SEB kommunikatsioonijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.