Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 11.06.2019

Ajage oma rahaasju turvaliselt. Eriti suvel.

Ajage oma rahaasju turvaliselt. Eriti suvel. Foto: Square, unsplash.com

Kätte on jõudnud suvi. Päikeseenergiast laetud inimesed seiklevad palju ning kasutavad oma pangakaarti tavapärasest sagedamini, väga erinevates piirkondades. Muretul suvepäeval võib paratamatult kaduda aga valvsus isiklike asjade, sealhulgas pangakaardi hoidmise ja kasutamise üle. Sellest tingituna suureneb suviti ka kaardipettuste maht.

Kuigi enamik kaardipettusi avastab pank siiski enne, kui raha reaalselt kliendi kaardilt lahkub, ei saa sellele abinõule lootma jääda. Turvaliseks ajaveetmiseks toome välja olulised punktid, mida on riskide vähendamiseks lihtne järgida:

1. Hoidke oma kaart enda juures – ärge laske oma kaarti silmist (näiteks restoranis arve tasumisel). Kaardiandmete kopeerimine võtab tänapäeval väga vähe aega.

2. Varjake oma PIN-koodi sisestamist käega – veenduge, et keegi teie PIN-koodi ei näe, kuna PIN-koodiga teostatud makseid ei ole võimalik pangast hiljem tühistada.

3. Kontrollige, kuhu oma kaardi andmeid jagate – kaardiandmeid sisestades veenduge, et tegemist on autentse lehe, mitte selle koopiaga. E-ostude tegemisel soovitame kasutada meie virtuaalkaarti.

4. Pangakaardile saab määrata kuu- või päevalimiidi – nii ei saa kurjategija kaardi või selle andmete varguse korral teie kontolt kogu raha kätte. Vajaduse korral saate kaardi limiite suurendada ja vähendada internetipangas. Muudatus jõustub kohe ning on tasuta.

Pettuse kahtluse korral palume veenduda, et teil pole mõni varasemalt teostatud makse meelest läinud – näiteks hotelli lisatehing või juhuslik taksosõit.

Pead tõstev petturlus

Seoses viimasel ajal esinenud petukirjade lainetega palume suhtuda väga tähelepanelikult kirjadesse, mis paluvad siseneda panka või sellega seotud teenusele lingi kaudu. Kontrollige kindlasti meiliaadressi õigsust ja arvestage, et SEB ei edasta oma klientidele taolisi palveid. Kui kinnitate oma ostu või toimingu Smart-ID või Mobiil-ID-ga, kontrollige kindlasti oma telefoni jõudnud koodi vastavust arvuti või mobiilirakenduse ekraanil olevaga.

Enne makse kinnitamist PIN2 koodiga veenduge lisaks kontrollkoodi õigsusele ka Mobiil-ID või Smart-ID päringu ekraanil näidatavas makse summas – kas ikka soovite kinnitada makset ekraanil näidatud summas?

Kui olete langenud taolise pettuse ohvriks, võtke meiega ühendust.

Telefon: 6655 100
Skype: seb.eesti

 


Paul Lees
vabakutseline ajakirjanik

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.