Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 30.09.2015
rahaasjad | kogumine | säästmine | planeerimine

9 soovitust, kuidas hoida oma rahaasjad kontrolli all

9 soovitust, kuidas hoida oma rahaasjad kontrolli all Foto: SEB

Sissetuleku laekumine pangaarvele on positiivne hetk. Kuu alguses tehakse rohkem väljaminekuid, sest palgapäeval tundub, et raha on kõige jaoks piisavalt. Kuidas planeerida sissetulekut, et ka kuu lõpus oleks pangaarvel rahapuhver?

1. Proovige säästa

Mõistlik on säästa vähemalt 10% sissetulekust, kuid samas võib seda summat vastavalt võimalusele ka suurendada. Säästmiseks mõeldud raha kandke kogumishoiusele, mis annab hea ülevaate kogutud summast. Samas saate hoiusele pandud raha mõne ettenägematu kulutuse tekkimise korral alati oma arvele tagasi kanda.

Lugege lisaks: Digikassa – märkamatu raha kogumise viis

2. Jagage oma palk osadeks

Ülejäänud 90% palgast jagage kolme gruppi: vajalikud, püsivad ja paindlikud kulutused. Nii saate oma väljaminekutel silma peal hoida ja teha eelarveväliseid kulutusi vaid siis, kui selle jaoks tekib vaba raha.

3. Jälgige oma kuueelarvet järjepidevalt

Selleks võite kasutada Excelit või muid raha planeerimis appe või programme.. Kuid ka SEB Rahapäevik on elektrooniline tulude ja kulude analüüsimise keskkond, mis võimaldab teil lihtsalt ning mugavalt oma igakuiseid kulutusi jälgida. Rahapäevikut saate kasutada mobiilis ja arvutis ning tehtud kaardimaksed ja ülekanded liigitatakse automaatselt, seega puudub vajadus kõiki kulutusi ise käsitsi üles kirjutada ja meeles pidada.

Lugege lisaks: Isegi kohvi arvelt on võimalik oma tulevikku kindlustada

4. Makske arved õigel ajal ära

Saabunud arved tasub ära maksta kohe, sest siis saate hea ülevaate sellest, kui palju raha teil tegelikult pärast vajalike kulutuste tegemist alles jääb. Samuti ei teki arvete maksmisega viivitamisel olukorda, kus avastate, et olete vajaliku rahasumma juba mõne muu asja peale kulutanud.

5. Õppige investeerima

Investeerimine on üks võimalus kogutud raha suurendada. Juba kogumishoiusele raha kandmine on selle investeerimine. Arvestage, et investeerimine hõlmab teatud riske, millega tasub enne raha paigutamist tutvuda ja neid hinnata. Investeerimine ei tähenda alati väärtpaberite soetamist, investeerida saab ka lapse haridusse, iseenda tervisesse, oma ettevõtte arendamisse jne. Võimalusi rahapaigutamiseks on erinevaid ja hea ülevaate oma võimalustest saab pangas terviknõustamisel.

6. Planeerige oma tuleviku sissetulekuid

Rahaga arveldamises on tõeliselt edukad inimesed, kes suudavad ette mõelda. Kui teate, milline on teie sissetulek järgnevatel kuudel, saate vajadusel kõrvale pandava raha osakaalu suurendada või vähendada. Plaanige kulutusi pikemas perspektiivis.

7. Konsulteerige finantsnõustajaga

Professionaalse finantsnõustajaga konsulteerimine on hea idee, kui tahate teadlikult paika panna oma edasised finantsilised eesmärgid. Soovitav on seda teha vähemalt kord aastas. Lisaks aitab oma ala asjatundja teha teil teadlikumaid otsuseid, kui soovite võtta laenu, investeerida või sooritada muid rahalisi tehinguid.

Vaadake videot: Mis on terviknõustamine

8. Laenake vastutustundlikult

Laenake vaid siis, kui olete kindel, et suudate laenusumma tagasi maksta. Üldiselt aga ei tohiks eelnevaid punkte järgides tekkida olukorda, kus peate kuu lõpus teistelt raha laenama, et hakkama saada.

9. Lubage endale midagi positiivset

Kuna rahaasjade korraldamine ja haldamine nõuab omajagu täpsust ja järjepidevust, tasub endale aeg-ajalt midagi head lubada.

Kui oskate oma palka mõistlikult planeerida, paraneb teie üldine majanduslik seis. Teadmine, et teie rahaasjad on kontrolli all, annab selguse igapäevastes tegemistes.

Igapäevastelt pangateenustelt aitab kokku hoida SEB arvelduspakett, mille abil võite aastas teenustasudelt kokku hoida märkimisväärse summa. Mida rohkem teenuseid kasutate, seda tulusamaks valitud pakett muutub. 

Lugege lisaks: Kuidas raha paremini hoida


Kaisa Lumiste
vabakutseline ajakirjanik

 

Soovitame enne iga finantsteenuse lepingu sõlmimist tutvuda hoolikalt selle tingimustega ja vajaduse korral pidada nõu asjatundjaga.


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.