Ava kodulehe mobiiliversioon Üles

Foorum

Igapäevased rahaasjad - 13.07.2015
analüüs | maailmamajandus

8 küsimust-vastust seoses Kreeka sündmustega

8 küsimust-vastust seoses Kreeka sündmustega Foto: SEB

Kui tõsine on olukord Kreekas?

Kreeka majandus on halvas seisus. Kreekal ei ole raha ning riik ei suuda maksekohustusi täita. Kuigi Kreeka majandus moodustab maailma majandusest 0,3%, teeb olukorra ainulaadseks see, et Kreeka on nii Euroopa Liidu (EL) kui ka selle rahatsooni liige. Lisaks on Kreeka rahvusvahelise majandusorganisatsiooni OECD liige, mis viitab arenenud majandusriigile. Maksejõuetuse väljakuulutamine oleks ajalooline, seega on  poliitilised panused kõrged nii Brüsselis kui Ateenas.

Kui tõsine on olukord Euroopas?

Tegemist on kindlasti EL-i ja selle rahatsooni suurima väljakutsega alates euro kasutuselevõtust 1999. aastal. Liikmesriigi maksejõuetust ja selle poliitilist mõju nähakse kui Euroopa Liidu projekti läbikukkumist. Grexit (Kreeka lahkumine rahaliidust) muudab radikaalselt olukorda –  rahaliit ei tähendagi igavest stabiilsust, vaid see omab pikaajalist mõju liikmesriikidele nii majanduslikult, finantsiliselt kui ka poliitiliselt.

Kas Kreeka loobub euro kasutusest?

Kreeklaste toetus eurole on langenud veidi alla 70%, aga vaatamata sellele on endiselt kõrgel tasemel. Kui Kreeka jätab maksevahendiks euro, tehakse seda edaspidiste majandusraskuste hinnaga. Kontrollitud Grexit või aja maha võtmine, võib samuti olla üks kriisi lahendamise võimalusi – võttes kasutusele oma valuuta, saab keskpank asuda olukorda stabiliseerima.

Kas Kreeka lahkub EL-ist?

See on võimalik, kuid vähetõenäoline. On Euroopa ja maailma huvides, et Kreeka ei lisaks ebastabiilsust ja geopoliitilisi pingeid Kagu-Euroopa ja Kesk-Ida suunal. Lahkumine EL-ist võib Kreeka viia lähemale Venemaale ja mõjutaks ühtlasi ka Kreeka NATO liikmelisust. Samuti tekiksid põhjendatud küsimused EL-i ülejäänud liikmesriikidel – Kreeka oleks toetuste saaja, aga ei tasuks oma võlgu.

Millised on Eesti ja Kreeka majandussidemed?

Eesti otsesed kaubandussidemed Kreekaga on nõrgad. 2014. aastal eksportisid Eesti ettevõtted Kreekasse kaupa kõigest 7,2 miljoni euro eest, mis moodustas koguekspordist 0,06%. Kaupade import Kreekast oli samuti marginaalne: 8,5 miljonit eurot ehk 0,06% koguimpordist. Otseinvesteeringud Kreeka ja Eesti vahel puuduvad.

Plaanin peagi reisi Kreekasse – kas on turvaline hetkel sellesse piirkonda reisida? Kas minu deebet- ja krediitkaardid seal ikka töötavad?

Turvalisuse osas tasub enne reisi tutvuda Välisministeeriumi soovitustega. Seni ei ole majanduslik ja poliitiline segadus Kreeka turismi mõjutanud. Turism on Kreekale üks olulisemaid sissetulekuallikaid ja seega on töötav maksesüsteem Kreeka ettevõtjatele oluline. Hetke hinnangu põhjal töötavad kõik kaardid tavapärasel viisil. Samas soovitame, nagu reisimise korral ikka, võtta kaasa ka sularaha. Kreekas ei ole kaardiga maksmine sama levinud kui Eestis, mitmed hotellid ja restoranid ei aktsepteeri kaardimakseid vaid eelistavad sularaha.

Mis muutub seoses ülekannetega Kreekasse ja Kreekast nii eraisikutele kui ettevõtetele?

Nii kaua kui Kreeka pangasüsteem on avatud, on võimalik saada Kreekast või saata Kreekasse ülekandeid. Juhul kui Kreeka peaks üle minema enda rahale, siis tõenäoliselt suletakse Kreeka turg mõneks ajaks. Juhul kui Kreeka pangasüsteem on suletud, siis SEB sinna makseid ka saata ei saa.

Mis saab eurodes tehtud maksest Kreekasse pärast Kreeka lahkumist euroalalt?

Raske öelda, kuna me ei tea kas Kreeka pangad pakuvad pärast euroalalt väljumist euro arvelduskontosid, seega peaks nii raha saatja kui saaja olema valmis, et ülekanne võidakse konverteerida automaatselt uude kohalikku vääringusse.

 


Silver Vohu
SEB kommunikatsioonijuht

 


Veel artikleid

Arhiiv

S|E|B

Tähelepanu! Teie veebilehtiseja ei vasta SEB kodulehe külastamiseks vajalikele nõuetele. Palun vahetage veebilehitsejat või seadet, millega te veebilehte sirvite.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.